Lada Vega nasıl bir araba Alınır Mı?

Bugünkü vasıta araştırma yazımızın mevzusu Lada Vega. Devletimizde 1999 ile 2007 yıllarında içinde satılan bu Rus otomobili hakkında internette oldukça fazla informasyon bulunmuyor. 2 Yıl kullanmış birisi olarak lada vega ile alakalı düşüncelerimi sizinle paylaşmak isterim.
Lada vega Türkiye’de ilk satılmaya başlandığı süre uygun fiyat ve hoş tasarımıyla dikkat çekmişti. Devletimizde 1.5 ve 1.6 litre motorlu iki versiyonu satılmıştır. 1.6 litre motorlu olanları 90 beygir ve 130 Nm tork güç üretiyor. 1.5 Litre hacimli motorlu Vegalar ise 93 beygir ve 128 Nm tork güç üretiyor. Aracın kasasının ağırlığı 1060 kilogram. Doğrusu motor ve kasa ağırlığı uyumlu. Motoru performans olarak oldukça fena değil. Sadece o şekilde aman aman bir şey beklemeyin. Lada Vega yapınak verilerine nazaran kent içi 10 litre, kent dışı 5.5 litre yakıt tüketiyor. Doğrusu bir broadway, uno yada tipo ne kadar yakıyorsa aşağı yukarı Lada Vega’da o denli yakıt tüketiyor. Lada vega’nın sedan, hatchback ve station wagon kasa tipleri bulunmaktadır. Bagaj hacmi sizi doyum edecektir. Buraya kadar aracın teknik verilerinden birazcık bahsettik. Peki Lada Vega alınır mı? nasıl bir arabadir diye soracaktır olursanız, eski bir kullanıcısı olarak size yorumlayım.
Yazımın başındada söylediğim şeklinde 2 yıl süresince Lada Vega kullandım. Lada Vega’nın en en en fena yanı frenleridir. Ne yapmış olursanız yapın frenleri güçlenmiyor. Otomobille 90 kilometre hızla giderken ani bir fren yapmanız gerekirse oldukça uzun mesafelerde duruyor. Fren sistemi oldukça zayıf olduğundan itimat vermiyor. Vega’nın yalıtımı da oldukça zayıf. Daha ilkin broadway ve tofaş şeklinde arabaların da sahibi oldum. Fakat Vega bunlardan bile daha fena bir yalıtıma haiz.
Lada vega kronik sorunları nelerdir ?
Bilhassa 90 kilometrenin üstüne çıkılmış olduğu zamanlarda (buna 3 bin devir ve üstü diyelim) aracın motorunu kucağınızda çalışıyormuş şeklinde hissediyorsunuz. Ek olarak yol sesini de olduğu şeklinde içine alıyor. Bu otomobiller vatanımızda satılmış olduğu dönemlerde hidrolik direksiyon opsiyonel olarak sunuluyordu. Doğrusu bazı modellerinde hidrolik direksiyonlusunu bulabilirsiniz. Eğer bir lada vega sahibi olursanız sanayide pek oldukça usta ile dost olacaksınız anlamına gelir. Elektrik aksamı oldukça zayıftır. Bigün silecekleri çalışmaz öteki gün farları yanmaz bir öteki gün asla çalışmaz. Bu arabanın bakımlı olanı felan yoktur. Elektrik aksamı devamlı arıza çıkarmayan lada vega yoktur. Vega’nın bir öteki kronik problemi ise devamlı cam açma krikosunun kırılması. Sanki ayarlamışçasına her 2 ayda bir kriko bozuluyor. Aracın kapılarının ayarı oldukça acele bozuluyor. Siz ayarlattırıyorsunuz o gene bozuluyor. Bana nazaran şuan Türkiye yollarındaki en sorunlu 5 otomobil içine girer. Pek oldukça lada vega kullanıcısı ile görüştüm. Mesele yaşamayanını görmedim. Eğer piyasasından oldukça ucuza bir lada vega bulmadıysanız almayın dost. Eğer illahada alacaksanız sanayiye sık gitmeyi de göze alın.
Bu yazımda lada vega sahiplerinin kalbini kırmak istemiyorum. Fakat bu otomobil hakkaten oldukça sorunlu. Bu yazıdaki gayem lada vega alacakların bilmesi ihtiyaç duyulan şeyleri söylemek istemem.

“Lada Vega nasıl bir araba Alınır Mı?” üzerine 2 yorum.

  1. Yav dayı arabaya iki sene binmişsin gelmiş buraya aracı kötülüyorsun ben 2007 den beri 1.5GLI 16 valvesine biniyorum aldığımda 10.000 km deydi şimdi 133.xxx daha şu zamana kadar çok bi sıkıntısını görmedim son 6 yıldır Ankara Adana uzun yol yapıyorum tofaşla çık bakalım öyle fazla bi masraf yapmadan 90 la giderken 3bin devir üzeri demişsin araba 5.vites 3bin devirde 120 yapıyor 4. Vites de 100 daha arabayı tanımıon gelmiş motor kucağında gibi gidion dion elektrik arızası da şu zamana kadar hiç yaşamadım ama broadwayden tofaşdan kat kat sağlam araba öyle sanayi ustasıylada arkadaş olacak kadar yolun düşmüyor bakım yaptırcan arabana yaptırmazsan ustayla çok samimi bile olursun

  2. bu 2 yıl binen arkadaş tamamen sallamış 5 yıldır biniyoruz 2005 1,6 8v gayet memnunuz masrafsız sorunsuz,utanmadanda kötülüyorlar aracı demekki kendisi haşır bir vega almış onla uğraşmış 🙂

Bir cevap yazın