Radyatör Hortumu neden Şişer Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar?

Radyatör Hortumu neden Şişer ? Radyatör alt ve üst hortumlarının aracın soğutma suyundaki tazyik sebebiyle sertleşmesi ne benzer biçimde sorunların olduğuna işarettir.

Radyatör motorun soğutma sisteminin en mühim parçasıdır. Radyatör ve motor içinde hortumlar yardımıyla soğutma suyu devirdaim edilir. Sadece kimi zaman radyatör hortumları aşırı tazyik sebebiyle sertleşir. Öteki bir tabirle radyatör hortumu şişer.
Eğer aracınızda radyatör hortumu şişmesi problemi yaşıyorsanız bunun 3 değişik sebebi olabilir. Bunlardan ilki aracın üst kapak contasının yanması, kapak contası yandığı için motordan radyatöre aşırı bir kompresyon kısaca tazyik oluşur. Bu tazyik hortumun şişmesine sebep olacaktır. Aracınızı işinin ehli bir ustaya göstererek üst kapak contasının sağlam olup olmadığını denetim ettirmenizde yarar var.
Radyatör Hortumu neden Şişer ? İkinci şüpheli ise termostat arızasıdır. Termostat aracın motoru kafi sıcaklığa geldiği vakit açılır ve içerideki sıcak suyu soğutulmak suretiyle radyatöre gönderir. Termostatın arızası sebebiyle geç açılmalar meydana gelebilir. Bu da motor içindeki su sıcaklığının artmasına sebep olur. Artan su sıcaklığı bir tazyik oluşturur ve radyatör hortumlarında şişmeye sebep olur.
Üçüncü şüpheli ise bir tek lpgli araçlarda bulunan LPG beynindir. Lpg beyninden aracın soğutma sıvısı geçer. Arızalı lpg beyni sıcak suyu hapsedecektir ve hortumlarda tazyik oluşmasına niçin olacaktır.


Aracınızı belirli bir süre kullandıktan sonrasında kaputu açın. Radyatöre gelen alt ve üst hortumları elinizle bastırarak deneyin. Bazı hortumlar sert yapıya haiz oldukları için şişme yapmaz, sadece sertleşecektir. Bu sepeple elinizle hortuma bastırdığınızda parmağınızın içine girmesi gerekir. Eğer bir balon benzer biçimde sertse radyatörünüzde tazyik var anlama gelir.

Radyatör hortumu şişmesi arabaya ne gibi sorunlar getirir ?

Radyatör hortumunun şişmesi, aracın soğutma sisteminde aşırı bir tazyik olduğu anlamına gelir. Bu tazyik zaman içinde öteki hortumlarda ve radyatörde aşırı baskı oluşmasına sebep olur. Onarım edilmeyen bu problemler, yolda giderken aracınızın hortum yada radyatörün patlatmasına sebep olabilir. Bu sebeple aracınızın motor sorunlarını kesinlikle en kısa zamanda çözüme kavuşturun.

“Radyatör Hortumu neden Şişer Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar?” üzerine 9 yorum.

 1. Radyotör şişme yok ama sertleşiyor.dedi usta,
  Radyotör de yag karışmış
  Su eksilme oluyor
  Ara ara ama sık aralıklarla rolanti düzensiz
  Şimdi sizce üç nedenden hangisi olabilir,araç LPG li, aracın cekişnde sııntı yok ,eksozdan su atmıyor, teşekkürler

 2. Merhaba aracım 95 model toyota corolla lpg li bir hafta önce su bidonunda suyun kabarcik yaptigini farkettim istaya gittim once termostay dedi degistirdik olmadi sonra devir daim ve radyatörü degistirdik gene sorun gitmedi en son conta yanik dedik acti ust kapagi tornaya verdik contalar degisti ama hortum gene şişme yaptı hatta aynı gun acaba lpg beyininden midir. Ilk defa duyuyorum beyinden hortum şiştiğini peki beyinden degilse sizce neden yapar

 3. Merhaba aracım 95 model toyota corolla aracim bir hafta önce su bidonundan su atmaya basladi basinc oldugunu farkedip ustaya götürdüm ilk termostatdan şüphelendi degistirdi ama sorun gitmedi sonra radyatör cok pasli ondan olabilir dedi radyatör ve devir daim pompasını degistirdi fakat sorun gene devam etti son care ust kapak contasi yanik dedi ve kapagı soktü tornada sildirdik contalar degisti ve tekrar montaj yapildi fakat akşam ise gittim geldim toplam 12 km yaptim ama hortumlar gene balon gibi olmuş acab lpg veyninden mi hic duymadım beyinden hortum şistigini insallah oyledir ama oyle degilse sizce neden şişer yeni conta degişmiş arac cevap verirseniz cok memnun olurum.

 4. Aracım 82 model 230e hortumda 15 km yol alındığında basınç oluşuyor ve araçta su eksiltme mevcut ama yağa su yada su ya yap karışması durumu yok neden olur ?

 5. kardeşim bendede 93 corolla var ne yaptıysak çözemedik enson kapak dediler hala yatıyor araba sanayine sen çözümünü bulabildin mi

 6. Aracımın radyatör termostat yeni değişti öncesinde bunlar arızalıydı radyatör delik termostat da arızalı idi su eksiltiyordu değiştim şimdi de devirdaim borusu şişiyor ama araç. Soğuduğunda oda iniyor sebebi nedir? %İstanbul avrupa yakasında bildiğiniz üstad varsa gidip gösterelim.

Bir cevap yazın