P0401 EGR Akış Yetersizlik Tespit Edildi Arıza Kodu Çözümü

P0401 EGR Akış Yetersizlik Tespit Edildi Arıza Kodu Çözümü

OBDII arıza kodu olan P0401, aracın ECU’sunun Egzoz Gazı Devirdaim (EGR) sistem akışının yetersiz bulunduğunu tepsit etmiş olduğu anlamına gelir. EGR sistemi azca oranda egzoz gazını yeniden motora yönlendirir.

P0401 arıza koduna neler sebep olabilir.

  • EGR geçişleri tıkanmış ve kısıtlanmış olabilir
  • EGR valfi hatalı olabilir.
  • EGR valfi kapalı durumda sıkışmış
  • Tıkalı katalitik konvertör
  • Fazla karbon bulunan EGR ısı sensörü
  • EGR valfindeki vakum sorunları
  • EGR valfi denetim devresindeki elektrik sorunları
  • ECU arızaları

P0401 EGR akış yetersizlik tespit edildi arıza kodu sorunları

Bu arıza kodunda çoğu zaman araçta çekiş güçlüğü, yakıt sarfiyatında artma, rölantide dalgalanma ve rölantide stop etme, motorda çarpıntı (titreme ve patırdama) benzer biçimde emareler meydana gelir. Sadece kimi zaman hiçbir emare vermeyedebilir.

EGR valfine giden hortumlar öncelikli olarak denetim edilmelidir. Aracın P0401 arıza kodunu vermesindeki sebep genel anlamda, yoğun karbon sebebiyle tıkanan EGR hortumlarıdır. Eğer hortumlarda bir mesele yoksa EGR valfi elektronik olarak kontrol edilmelidir.  EGR valfi sisteminde herhangi bir yerde karbon birikmesi var ise, çoğu zaman tüm sistemin iyice temizlenmesi gerekir.

P0401 Arıza kodu Çözümü

Ek olarak EGR valfindeki sensör ve kabloların hasar, korozyon görüp görmediği denetim edilmesi gerekir. EGR sensörü, EGR ısı sensörü yada EGR destek sensörü denetim edilmelidir. Probleminin tıkalı Dizel Partikül Filtresi (DPF)’den kaynaklandığı düşünülüyorsa, egzoz geri basıncı denetim edilmelidir.

“P0401 EGR Akış Yetersizlik Tespit Edildi Arıza Kodu Çözümü” üzerine 1 yorum.

  1. 2020 temmuz ayında 2015 model 1.6 CDTi Dizel Opel Mokka marka aracımla uzun bir yola memleketime gittim 1100km yol katettim . Aracı satın aldığımda P0401 EXHAUST GAS RECİRCULATİON (EGR) FLOW İNSUFFİCİENT yazan arıza kodu veriyordu. Bu yazıyı türkçeye çevirdigimde karşılığı EGZOZ GAZI DEVİRDAİMİ AKIŞI (EGR) YETERSİZ diyordu. Yolda takriben !00km/h gibi bir hızla giderken OTOHOCASI WEB SİTESİNİN yayınladığı arıza belirtilerinden ”Motorda çarpıntı (titreme ve patırdama ) belirgin ve görülmemiş bir sarsıntı meydana geldi O yolculukta bunu iki kere yaşadım. Hangi ustaya gittimse bunu onlara söyledim ama hiçbirini inandıramadım öyle şey olmaz dediler Ben yaşadıklarımamı inanayım onların söylediklerine mi inanayım Halbuki benim yaşadıklarım ve başımdan geçen bu olay onların motor ustalarının dediklerini boşa çıkarıyor isterse benim danıştıgım ustalar değil dünyadaki bütün motor ustaları toplansalar ve OLMAZ ÖYLE ŞEY deseler benim içim 5 kuruş bir değeri olmaz ! OTOHOCASI birebir benim yaşadıgım arıza belirtisini yazmış teşekkürler .

Bir cevap yazın