P0112 İat Devre Düşük Girişi Arıza Kodu, Nedenleri Ve Çözümü

P0112 İat Devre Düşük Girişi Arıza Kodu, Nedenleri Ve Çözümü

Bu arıza kodu genel bir sorun olmasına rağmen bazı marka ve modele göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple aracınızda P0112 Emme Havası Sıcaklık Sensörü 1 Devresi Düşük Giriş arızası çözümü araçtan araca farklılık gösterebilir.

IAT (Giriş havası sıcaklığı) sensörü motorun yanma odasına çekilen havanın ısısını sürekli kontrol eder. Bu sayede motorun daha verimli çalışması sağlanır. Emme havasının sıcaklığı motor için çok önemlidir. Havanın ısısı yükseldikçe egzoz emisyon değerleri artış gösterir. Bu sebeple mutlaka ciddiye alınması gereken bir arıza kodudur.

P0112 IAT Devre Düşük Girişi Neden Olur?

Aracımızın motorunda yanma odasına giren havanın sıcaklığını ölçen IAT denilen bir sensör bulunmaktadır. Bu sensör motora giren havanın sıcaklığına güç aktarma kontrol sistemi (PCM)’ye sürekli bildirir. Eğer PCM’ye gelen hava sıcaklığı olması gerekenden daha düşük olursa aracınız P0112 arıza kodunu verecektir. P0112 Arıza koduna neden olan etmenler;

  • IAT (Emme Havası Sıcaklık) Sensörüne gelen kablolarda yıpranma aşınma.
  • Aşırı yüksek seyreden sıcak havalar
  • Emme havası hortumlarında bir kaçak
  • Arızalı Emme havası sıcaklık sensörü
  • Güç aktarım kontrol modülü arızaları

Onarımı ve tamir adımları

Aracınızı ECU ile bilgisayara bağladıktan sonra P0112 arıza kodu ve yanında hangi kodları verdiğini kontrol edin. Daha sonra Emme havası sıcaklık sensörünü yerinden çıkarın. Motorun sıcaklığını ölçün. Sensörü taktıktan sonrada çıkardığınızda aynı değerleri veriyorsa emme havası sıcaklık sensörünüz arızalı demektir. Bu sorun genelde IAT sensöründen meydana gelmektedir. En iyi yolu sensörü değiştirmektir. Ancak sorunun mutlaka sensörden olup olmadığını anlamanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın