Isı Sensörü Arızası nasıl Anlaşılır ?


Isı Sensörü Arızası nasıl Anlaşılır ?

Motor denetim ünitesi, soğuk ve sıcak havalarda ısı sensöründen data alamadığı süre, hava koşuluna bağlı olarak ve motor sıcaklığına bağlı olarak ateşleme zamanlarını ayarlayamaz. Bu bağlamda teklemeler ve gaz yememe sorunları oluşur.

Motor soğukken daha çok yakıt püskürtülür. Motor denetim ünitesi, motorun ısısı hakkında bir bilgiye haiz olmayınca düzensiz bir yakıt püskürtme işlemi yapmış olacaktır. Buna bağlı olarak rölanti sorunları ve stop etme sorunları görülür.

Aracın gösterge panelinde, ısı sensörü arıza lambası yanar. Silindirlere gönderilen dengesiz miktardaki yakıt, tamamı patlamadığında pişmemiş olarak çıkabilir ve egzoz sistemine zarar verebilir. Bu durumda gösterge panelinde motor arıza lambası yanar.

Rölantide dalgalanmalar, yüksek yada düşük rölanti problemi görülebilir.

Isı sensörü arızası onarım edilmezse, zaman içinde ateşleme sistemi, enjektörler, bujiler ve aracın değişik parçalarında yıpranmalar yada hasarlar oluşacaktır.

Araçta ısı sensörü arızası farkettiğinizde derhal bir tamirciye yada servise gidilmelidir. Aracınızla ilgili tüm sorunları ve sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz. En kısa sürede cevaplanacaktır. Okuduğunuz için oldukca teşekkür ederiz.

“Isı Sensörü Arızası nasıl Anlaşılır ?” üzerine 4 yorum.

  1. Merhabalar usta kolay gelsin bir sorum olacak 1998 model Daewoo nubira 1.6 sx (e tech motor) aracım var araç hem lpg hemde benzinde bazen gaz yemiyor 2. Ve 3. Viteste 3000 deviri geçince bazende 2500 deviri geçmiyor silkeleme tekleme bayılma söz konusu buji, buji kablosu ve bobin kontrolü yapıldı ama arıza devam ediyor. Başına gelen varsa da yorumlara yazarak yardımcı olabilir mi şimdiden teşekkür ederim

  2. Hatta bazen ilk çalıştığında hareket halindeyken stop etme mevcut araç sıkıntısız çalışıyor ama gaz yemiyor bayılıyor bazen rolanti boşta giderken 2000 devirde kaliyor

  3. Hocam bende de golf 5 var. Aynı sıkıntı vardı. Sensörlerde arıza olabilir. Araba gaz verince yememe. Giderken pat diye stop etme sorunu vardı. Sensörlere baktır. Yakıt sensörleri egzoz sensörleri vb

Bir cevap yazın