Devirdaim Pompası Arızası nasıl Anlaşılır?

Devirdaim Arızası nasıl Anlaşılır?

Otomobillerimizin motorları binlerce değişik parçanın bir araya gelmesiyle çalışır. İçten yanmalı motor bulunan her arabanın birde soğutma sistemi vardır. Devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır ?, soğutma sisteminin en mühim parçalarından bir tanesidir.

Devirdaim pompası nerede yer alır: Devirdaim pompası her aracın motor bloğunun sağ tarafında yer alır. Enerjisini triger kayışından alır.

Devirdaim pompası ne işe yarar: Devirdaim pompasının aracımızın tertipli soğutulması için oldukca mühim bir görevi vardır. Aracımıın motorunda devamlı olarak bir yanma meydana gelir. Bu yanma sonucunda motor içinde devasa yükseklikte sıcaklıklar oluşur. Bu ısı ise radyatörden gelen su ile soğutulur. Motor ve radyatör arasındaki suyun hareketini devirdaim pompası sağlar. Motorda ısınınan su soğutulmak suretiyle, devirdaim pompası tarafındn radyatöre basılır. Devirdaim pompasının içinde tribün şeklinde kanatçıklar bulunan bir çark vardır. Kayıştan almış olduğu güç ile bu çark arasından tek yönlü geçen su, radyatöre pompalanır.

Motorun hararet yapması: Devirdaim pompası arıza yapmış olduğu vakit, motorun içindeki sıcak su tahliye edilemez. Devamlı ısınan su bir süre sonrasında aracınızın hararet yapmasına niçin olur. Şu sebeple motordaki sıcak su tahliye edilemez.

Devirdaim Pompası Arızası sorunları Nedir?

Radyatörden buğu çıkması: Aracınızı sürerken yada bir yerde dururken ön tarafınca buğu çıktığını görürseniz radyatörde bulunan suyun artık kaynama noktasının üstüne çıktığının emaresidir. Arızalı devirdaim pompası sebebiyle su radyatörden geçemez. Aşırı ısınan su buharlaşmaya adım atar. Bu şekilde bir durumda yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey aracınızı güvenli bir yere çekip motoru kapatmaktır. Aşırı hararet icra eden motor ilk başta üst kapak contası yakar. Daha çok ısınırsa aracınızın motoru ölebilir.

Uğultu ve Sesler Gelmesi: Devirdaim pompasının içinde dönmeyi kolaylaştırmak için bir rulman bulunmaktadır. Bu rulmanın bilyaları dağıldığı vakit uğultu ve sürtme sesi benzer biçimde sesler çıkarmaktadır. Bunu anlamanın en iyi yolu, kaputu açarak sesin nereden geldiğini denetim etmenizdir. Eğer sesler motorun sağ tarafınca geliyorsa, bu devirdaim pompasının bozulmuş olduğu anlamına gelir.

Su sızıntısı: Eğer devirdaim pompası arızalanırsa, içinde su basıncı oluşur. Bu durumda pompanın çevresinden su kaçakları oluşmaya adım atar. Eğer pompadan su kaçırıyorsa ne olursa olsun en kısa zamanda değiştirmelisiniz.

Hararet göstergesinin bir inip bir çıkması : Nadiren de olsa devirdaim pompası arızalarında aracınıın hararet göstergesi inip çıkabilir. Bu vaka radyatör arızalarında da görülebilir. Sadece devirdaim pompası arızalarında karşılaşılan bir vakadır.

Eğer devirdaim pompası arıza yaparsa,  aracınızın için oldukca ciddi sonuçlarınız olabilir. Hatta motoru değiştirmeye varacak sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple herhangi bir halde devir daim pompasında arıza oluşursa ne olursa olsun vakit geçirmeden onarım ettirmelisiniz.

Devirdaim pompası arızalanırsa ne olur sorusuna gelirsek;

Arızalı Devirdaim Pompasının Ihtimaller içinde Neticeleri

Kayış yada zincir koparabilir : Devirdaim pompası triger kayışı yada zincirine bağlı olarak çalışır. İçerisindeki rulmanın dağılması sonucunda kilitlenebilir. Bu durumda aracınızın kayışı yada zinciri kopabilir.

Hararet sebebiyle üst kapak contası yakma : Sıcak motor ile soğutma suyu içinde üst kapak contası denilen bir parça vardır. Eğer devirdaim pompası arızası sebebiyle motor bloğu içindeki su fazla ısınırsa contanın yanmasına niçin olabilir. (Bkz: Üst Kapak Contası Yanmasının Niçin Yanar, sorunları Nedir)

Sekman kayması : Üst kapak contasını yaktıktan sonrasında eğer fark edilmezse aşırı ısı sebebiyle, motor içinde bulunan sekmanlar, motor gömleğine kaynar. Bunun tamiri oldukca maliyetli ve zor olsa gerek.

Motorun susuz kalması : Arızalı devirdaim pompası su sızıntısına niçin olur. Bu durumda aracınızın motoru susuz kalacaktır. Oldukça kısa süre içinde oldukca büyük arızalar açacaktır.

Devirdaim Pompası Kaç Kilometrede ve nasıl Değiştirilir?

Devirdaim pompası kolay kolay arıa icra eden bir parça değildir. Devirdaim pompası fiyatı 100 – 150 civarındadır. Triger kayışına bağlı bir halde satılmış olduğu için triger kayışı değişirken devirdaim pompası da değiştirilir. Aslına bakarsanız triger seti diye satılan malzemenin içinde devirdaim pompası bulunmaktadır. Triger kayışının 80 ile 100 bin kilometre yada 4 yılda bir değiştirildiğini farz edersek, devirdaim pompası da bu vakit aralığında değiştirilmelidir.

Bir cevap yazın