Lada Samara nasıl bir araba, Alınır Mı?

Lada Samara nasıl bir araba, Alınır Mı?

Benim ortalama 6 ay kadar sahibi olduğum lada samara hakkında bir şeyler yazmak isterim. İnternet’te bu otomobil hakkında oldukça şey yazılıyor
İnternet’te oldukça sağlam olduğu, kaloriferinin içeriyi fırın şeklinde yapmış olduğu oldukça söylenen konulardan bir tanesi. Ben bu arabayı geçen yıl kış ortalarında 2001 model olanından 88 bin kilometrede ilk sahibinden aldım. Tertemiz yorulmamış bir otomobildi. Dedim ki ben bu otomobile uzun seneler binerim bana da mesele çıkarmaz.
Aracı Zonguldak’tan aldım, Daha yolda Ankara’ya gelirken tahliye deposunu patlattı. 30 lira karşılığında tahliye deposunu değiştirdim. Aracı alalım daha 2 gün olmuşu ki bu seferde arabanın kontağı bozuldu. Anahtarı çıkarmama karşın otomobil stop etmiyor, bende 3 viteste kalkmaya emek harcayarak arabayı stop ettiriyordum. Probleminin Anahtar kontağından meydana geldiğini anladık ve 200 lira karşılığında orjinali ile değiştirdim. Aradan bir kaç gün geçmişti ki bu seferde otomobil içeriyi ısıtmıyordu. Ustama götürdüm kalorifer peteğinin tıkandığını söylemiş oldu. 300 Lira karşılığında kalorifer peteği değişti. Daha bir kaç gün daha geçmişti ki otomobil yolda giderken arka tekerleri kilitliordu. Bu arızanın sebebi arka teker kampana yayının kırılmış olmasından dolayıymış.
Her neyse aradan bir kaç gün daha geçti ki aracın farları, stopları felan yanmıyor. gene elektrikçinin yolunu tuttum, sigorta değişti mesele halloldu. Gene aradan bir kaç gün geçti ki, bu sefer de otomobil çalışmıyor. Marş motoru değişti mesele halloldu. Artık iyice otomobilden soğumuştum satma sonucu verdim. Bir pazar günü Ankara oto pazarına giderken triger kopardı. Allahtan lada samaralarda trgier kopunca motora zarar vermiyormuş. Ayrıca kopan riger daha yeniydi üstünde yazıları bile duruyordu. Meğer lada samaralarda kronik sorunmuş. Daha sayamadığım tonla küçücük arıza çıkarmışlığı var. Acaba tek benim aracımda mı bu problemler oluyor diye, bir oldukça lada samara sahibi ile görüştüm hepsi aynı sorunlardan muzdarip.

Şimdi gelelim lada samara nasıl bir araba.

Asla kimse çıkıp ta taş şeklinde bir otomobil, yok kaloriferi şöyleki ısıtıyor vs deyip durmasın. Taş şeklinde de dğeil, kaloriferi de bir tofaştan fazla ısıtmıyor. Tüm lada samaralar bilhassa elektrik aksamından oldukça fazla mesele çıkarıyor. Bagaj camı yassı olduğundan dolayı bagajı tam manayla kullanamıyorsunuz. Yol tutuşu kötü sayılmaz, yakıt mevzusunda 100 km’de 10 litre civarı bir şey tüketiyor.  Benim elimden o denli otomobil gelip geçmiştir lada kadar sıkıntılı bir otomobil görmedim. Aslına bakarsanız fiyatının düşüklüğünden de anlamalısınız.
Ha ben illahaki lada alacağım derseniz. Arabayı kaportacıdan oldukça motor ve elektrik aksamını gösterin. Bu sebeple oldukça narin bir otomobil ne vakit mesele çıkaracağınız anlayamazsınız.

Bir yanıt yazın