Airbag Işığı Neden Yanar? Airbag Uyarı Işığı Sebepleri

Airbag Işığı Neden Yanar? Airbag Uyarı Işığı Sebepleri

Airbag ışığı neden yanar  sorusu araç kullanıcıları tarafından bir hayli araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Araçlar çalıştığı süreçlerde gösterge kısımlarında bir anda hava yastığı olarak da bilinen airbag ışıkları yanıyorsa endişe edilmesi gereken tek durum eğer bir kaza durumu meydana gelirse hava yastıklarının açıklamayacak olduğunu bilmek gerekir. Başka bir sorun anlamına gelmiyor. Fakat aksi durumlarda can kurtarıcı olarak bilinen airbag çalışmaması sorunları beraberinde getirecektir.

Airbag uyarı ışığı sebepleri kısmına girmeden önce her on yılda bir düzenli olarak kontrol edilmesi gereken sistem olarak gözlenir. Çünkü sistem üzerinde genel olarak sensör ve kablolarda zamandan ötürü yıpranmaların meydana geldiği biliniyor. Tabi ki bu durum sistemin tamamen değişmesi gerektiği anlamına da gelmiyor. Fakat sistemin kontrol edilmesi düzgün çalışması konusunda oldukça etkili olan durumlar arasında yer alıyor.

Başlıklar

1 Airbag Işığı Söndürme2 Airbag Lambası Sarı Yanıyor
Airbag Işığı Söndürme
airbag ışığı söndürme için kontrollere gitmek gerekir. Kontrol kısmında sorunların neden meydana geldiği tam olarak gözlenecektir. Yanma durumlarının en yaygın nedenlerine bakılacak olduğu zaman ön koltukların alt kısmında yer alan konnektörlerden ötürü olduğu bilinecektir. Ön koltukların sık bir şekilde ileri ve geri hareket ettiriliyor olması karşısında fişler gevşer ve yıpranmasından ötürü zamanla arıza olmasına neden olur. Böyle anlarda genel olarak fişlere hava tutmak ve geri takmak durumun düzeltilmesine yardımcı olacaktır.
İlginizi çekebilir: Akü Takviyesi Kablosu Kaç Amper Olmalı?

Airbag ışığı neden yanar kısmında araç aküsünde zayıflama olması ya da tamamen bitmesi dikkatleri çekebilir. Bataryaların tamamen şarj olması ya da yenisi ile değiştirilmesi ardından bu sorun çözülebilecektir. Bunların yanı sıra ön koltukta doluluk sensörleri yer alıyor. Ağırlığa duyarlı bir çalışma prensibi yer alır. Eğer ön koltukta oturan yolcu belirlenen ağırlıktan daha fazla olursa bir çarpışma anı sıra yolcunun hava yastıklarının açılmasına engel olur. Sensör sırasında herhangi bir arıza meydana girse bu durum oluşacaktır.
Airbag Işığı Neden Yanar? Airbag Uyarı Işığı Sebepleri
Airbag Lambası Sarı Yanıyor
airbag lambası sarı yanıyor kısmı arızanın yolda olduğunun habercisi olacaktır. Airbag uyarı ışığı sebepleri birçok farklı nedene dayanırken bir yandan da nasıl söndürülecek olduğu merak ediliyor. Tabi li bunun için birden fazla yöntem yer alacaktır. Yanan ışıkları söndürmek için;

Anahtar kontağa takılır ve ardından on konumuna getirmek gerekir.
Airbag ışıkları takip edilerek 7 saniyelik süreçler içerisinde devam eder ve ardından söner. Sönmesinin hemen ardından kontak kapatılır ve yeniden üç saniye kadar bir süre bekletilir.
Kontak yeniden on konumuna getirilir ve bu işlem yeniden tekrar edilir. İşlem iki kere tekrar edilir.

Araç çalıştığı ilk an airbag ışıkları 7 saniye boyunca yanmasına devam etmeli ve ardından da tamamen sönmesi gerekir. Bu sayede araçlarda airbag ışığı yanması sorunlarını çözebilmek adına sıfırlama işlemi yapılmış olur.
 

Post Views:
258

İlgili Yazılar:
ABS Işığı Neden Yanar? Nedenleri ve Çözümleri
Airbag (Hava Yastığı) Lambası Neden Yanar?
Volkswagen Uyarı İşaretleri – Lambaları

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?Beğen 0Kalp 0Komik 0Şaşkın 0Yorumsuz 0Üzgün 0Bilgilendirici 0Kızgın 0

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.