Volkswagen Uyarı İşaretleri – Lambaları

Volkswagen Uyarı İşaretleri – Lambaları

Volkswagen Uyarı İşaretleri – Lambaları
Volkswagen Uyarı İşaretleri ile ilgili bu yazımızda, Volkswagen Passat, Golf, Polo, Jetta, Tiguan, Bora ve grubun öteki için araçları için arıza işaretleri ve anlamlarını acıkmaya çalıştık. Volkswagen Passat, Golf, Polo, Jetta, Tiguan, Bora araçlarında bu uyarı ikonlarının yandığını görenler ara sıra paniğe kapılıp bu işaretlerin ne anlama geldiği merak ediyorlar ya da bu ışıkları umursamayıp araçlarını kullanmaya devam ediyorlar, bundan dolayı hem merak edenler için hem de umursamayanlar bu işaretlerin anlamlarını ve ikonlarını açıklamaya çalıştık. Bu işaretlerin kimi, oldukça mühim olmayan yaşamsal, ölümcül yada oldukça masraflı olmayacak ikazlar olabilirken bazıları ise yaşamsal ve oldukça masraflı işlerin olabileceği anlamına gelmektedir. Bu uyarıların bir çok evrensel olabilirken bazıları da vasıta üreticilerine özgü olabiliyor. Dirimsel öneme haiz olan yada acil önlem alınmadığında büyük zararlara sebep olabilecek Volkswagen uyarı işaretlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

ABS fren uyarı lambası / işareti / ikonu
Fren balatası uyarı lambası / işareti / ikonu
Soğutma sistemi uyarısı lambası / işareti / ikonu
Yağ basıncı uyarısı lambası / işareti / ikonu
Güvenlik kemeri uyarısı lambası / işareti / ikonu
Fren sistemi uyarısı lambası / işareti / ikonu
Devamlı yanan ASR / ESP uyarısı lambası / işareti / ikonu
Direksiyon ve hava yastığı uyarısı lambası / işareti / ikonu

Volkswagen Uyarı İşaretleri

İŞARET
ANLAMI

Start /stop uyarı ışığı, aracın yine emek harcaması için ayağın fren pedalından çekilmesi gerekir.

Güvenlik kemeri takılmaması uyarma ışığı

Yağ basıncı eksikliği işareti, aracı derhal durdurun ve yağ ekleyip servise götürün mühim bir uyarıdır, dikkate alınmazsa üzücü ve pahalı sonuçlar doğurabilir.

Motor yağı seviyesi düşüklüğü, en yakın servise derhal gidilmelidir.

Elektronik direksiyon dönem dışı yada arızalı uyarısı

Fren sistemi uyarısı, en yakın servise gidilmelidir.

Adaptif hız sabitleme vasıta uyarma Işığı uyarı lambası otomatik vites araçlar için geçerlidir. Otomatik vites kolunun hareket etmesi için fren pedalına basmanız icap ettiğini göstermektedir. Bu ışık kırmızı renkte olursa bu sistemde arıza olduğu anlamına gelir.

Alternatör uyarısı, araçtaki gereksiz elektrik tüketimine yol açan sistemler kapatılmalı (teyp, klima, fan şeklinde) oto elektrikçisi yada servise gidilmelidir.

Soğutma sistemi uyarısı, araçtaki suyun sıcaklığının yüksek bulunduğunu doğrusu aracın hararet yaptığını gösterir, mühim bir uyarma ışığıdır, dikkat edilmezse araçtaki üst kapak contası yanabilir.

Dizel motorlarda çıkabilecek bir uyarıdır, çalıştırmadan ilkin yanar ve sönmesi gerekir söndükten sonrasında marşa basılır, eğer emek harcama esnasında yanmaya devam ediyorsa ısıtma bujisinin arızalı yada aşınmış bulunduğunu gösterir.

Cam suyu seviyesinde azalma olmuştur, cam suyu bidonuna cam suyu doldurulmalıdır.

Yakıtın azaldığını, yakıt dolumu yapılması icap ettiğini ifade eder. Işık ilk yandığında ortalama yedi litre yakıtın bulunduğunu ifade eder.

EPC uyarısı benzinli motordaki sistemlerin doğru çalışmadığını gösterir, en yakın serviste denetim edilmesi gerekir, motordaki elektronik sistemlerde bir arıza bulunduğunun göstergesidir. Gaz kelebeği, ABS sistemlerindeki arızalar, arızalı ECU, kopmuş bir kablo şeklinde problemler başlıcalarıdır.

 
Dizel partikül filtresi uyarısı vasıta 2000 devirde ortalama 20 dk sürülmelidir, ikazın sönmemesi halinde servise gidilmelidir.

Egzoz gazı uyarısıdır, egzozdan gelen gaz salınımının fazla bulunduğunu gösterir vasıta yüksek devirlerde kullanılmamalıdır.

Lastik basınçlarının denetim edilmesi gerekir, tazyik kaybı olduğu anlamına gelir.

ESP/ ASR uyarma ışığıdır. Aracın yolda kaydığını gösterir. Bu iki sistem aracı yolda tutmak ve aracın patinaj yapmasını engellemiş olan sistemlerdir. Eğer yanıp sönüyorsa problem yoktur. Araçta kayma yokken yanıp sönüyor yada devamlı yanıyorsa servise gidilmelidir.

ABS’nin çalışmadığını gösterir, bu durum doğru frenleme yapılamaz en yakın servise gidilmelidir.

Fren balatalarının aşındığı anlamına gelir. Fren balatalarının değişmesi için servise gidilmelidir.

Hava yastığı uyarısı anlamına gelir, hava yastığı sensörlerinde yada sisteminde problem olduğu anlamına gelir. Bu ışık yandığı anlarda hava yastığı çalışmaz bundan dolayı en yakın servise gidilmelidir.

Araçtaki dış ampullerden birinin yada birkaçının yanmadığı anlamına gelir. En yakın servise gidilmelidir.

Yağ seviyesini ölçen sensörler karteldeki yağın seviyesinin azca bulunduğunu bildirmektedir.

Arka sis farlarının çalıştığını gösterir.

Araçta kontak anahtarı problemi bulunduğunu gösterir, oto anahtarcısı yada servise gidilmelidir.

Otomatik vitesli araçlarda vitesin geçmesi için frene basılmasını icap ettiğini anlatır.

Hız sabitleme uyarı lambası.

Dizel araçlarda olur, adblue arıza ışığı, en yakın servise gidilmelidir.

Post Views:
219

İlgili Yazılar:
Opel Uyarı İşaretleri
Arabanın Fren Lambaları Devamlı Yanıyor ve Sönmüyor
EPC Niçin Yanar ve {Nasıl} Söndürülür? EPC Lambası Nedir?

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?Beğen 0Kalp 0Komik 0Şaşkın 0Yorumsuz 0Üzgün 0Bilgilendirici 0Kızgın 0

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.