2022 Yılının İlk Çeyreğinde En Oldukça Satan Elektrikli Otomobiller

2022 Yılının İlk Çeyreğinde En Oldukça Satan Elektrikli Otomobiller

Otomotiv sektörü gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Sektör gelişip araçlar elektrikli motora döndükçe yavaş yavaş içten yanmalı motorlara veda ediyoruz. Elektrikli otomobil kullanımı günden güne artarken, CleanTechnica 2022 Ocak ve Nisan ayları içinde en oldukça satan elektrikli araçları deklare etti. Elektrikli araçların satışları ise geçen senenin aynı dönemine kıyasla %38 arttı. 2022 yılının ilk çeyreğinde en oldukça satan elektrikli otomobilleri sizler için listeledik.

2022 Ocak ve Nisan Ayları Içinde En Oldukça Satan Elektrikli Otomobiller
10  Hyundai Ioniq 5

Elektrikli devrimin son temsilcileri içinde yer edinen Ioniq 5, Hyundai’nin en büyük yatırımı yapmış olduğu araçlardan biri olarak dikkat çekiyor. Vasıta ilk bakışta kompakt SUV şeklinde görünse de, boyutları o denli minik değil. Dönemin ötesinde şeklinde hissettiren fakat bugünü yaşatan %100 elektrikli Hyundai Ioniq 5 2022 yılının ilk çeyreğinde 36.025 tane satışla 10. sırada yerini aldı.
9 Volkswagen ID.4

En oldukça satan elektrikli otomobiller listesine 36.240 tane ile 9. basit giriş meydana getiren Volkswagen ID.4, Alman otomobil devlerinin de elektrikli vasıta pazarında iddialı bulunduğunu gösteriyor. Markanın Beetle ve Golf modellerinin arkasından 3. neslini temsil ediyor. Yalnız Volkswagen için değil otomobil dünyası için de bir devrim sayılabilir. Ek olarak Volkswagen ID.4, devletimizde senenin ortasında satışa sunulacak.
8 BYD Tang PHEV

Çinli elektrikli vasıta üreticisi BYD, Dünya’nın en büyük elektrikli vasıta üreticisi konumunda yer ediniyor. Bu nedenledir ki 4 değişik modeli listede karşımıza çıkıyor. Ek olarak vasıta boyut ve teknik özellikleri ile Tesla Model X’e rakip olarak gösteriliyor. 2022 yılının ilk çeyreğinde 26.791 tane ile 8. sırada yer aldı.
7 BYD Han EV

BYD’nin yüksek performanslı dört çeker otomobili Han EV 39.435 tane ile 7. sırada yer ediniyor. Ek olarak Han EV, Çin’de en süratli ivme ile üretilen otomobil unvanına haiz.
6 BYD Dolphint

Listenin 6. esnasında 41.721 tane ile yer edinen BYD Dolphin, markanın en uygun fiyatlı elektrikli vasıta olarak dikkat çekiyor. 301 km menzil ile 0-50’ye hızlanması 3.9 saniye olan otomobilin maksimum hızı ise 105 km/sa.
5 BYD Qin Plus PHEV

BYD Qin ailesinin Plug-in hibrit varyantı 59.476 tane ile 5. sırada yer ediniyor.
4 BYD Song Pro/Plus PHEV

BYD’nin Song serisinin Pro hibrit modeli 78.030 tane satış ile 4. sırada yer ediniyor.
3 Wuling HongGuang Mini EV

Listenin 3. esnasında 127.542 tane ile bizleri gene bir Çinli otomobil karşılıyor. Aracın satış rakamlarının yüksek olmasının sebebi ise en ucuz kent içi elektrikli araçlardan biri olması.
2 Tesla Model 3

Elektrikli araçların yaşamımıza girmesinde en büyük emek şüphesiz Tesla’nın. Listenin ilk iki sırasını göğüsleyen Tesla, Model 3 ile beraber Ocak ve Nisan ayları içinde 143.015 tane sattı.
1 Tesla Model Y

Atmaca kapıları ile oldukça konuşulan Tesla Model Y, 185.522 tane ile en oldukça satan elektrikli otomobiller içinde birinci oldu. Otonom sürüş özelliği, kumanda sistemi ve daha niceleri ile bir tek uçamayan otomobilin 0-100’e hızlanması ise 2.5 saniye olması da onu en süratli SUV haline getiriyor.
kaynak-1
Tesla’nın Türkiye’ye Gelecek Modelleri Hangileri?

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.