Oto Kurtarıcı Ehliyeti Nedir? {Nasıl} Alınır?

Oto Kurtarıcı Ehliyeti Nedir? {Nasıl} Alınır?

Dünya’da her geçen gün vasıta sayısı artıyor. Vasıta sayısının artmasıyla beraber yeni iş fikirleri ve vasıta yeterlik sınıfları da ortaya çıkıyor. Oto kurtarıcı çekici işi bunlardan yalnız birisi. Peki oto kurtarıcı nedir? Oto kurtarıcı ehliyeti {nasıl} alınır?
Oto Kurtarıcı Nedir?
Sıfır otomobil fiyatlarının son 5 yıldaki artışı sebebiyle bir aracı uzun seneler kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Bu da eski vasıta sayısını arttırırken arızalı vasıta sayısını da arttırdı. Gün içinde yollarca çokça gördüğümüz oto kurtarıcı araçlara olan gereksinim ise giderek artıyor. İş kamyonu operatörü, iş makinesinin yapmış olduğu işe uygun emniyetli kullanabilen ve operatörlük belgesine haiz kişidir. Oto kurtarıcı operatörü ise bu iş makinasını yasal olarak kullanma izni olan kişidir. Alınan eğitimler sonunda meydana getirilen imtihan sonucunda oto kurtarıcı operatörü ehliyeti verilir.
Oto Kurtarıcı Operatörü Ehliyeti {Nasıl} Alınır?

Operatörlük belgesi almak için en önce iş makinası kursuna kayıt olmak gerekiyor. Peşinden hangi aracın operatörlük belgesini alacağınızı seçip belgenizi almanız gerekiyor. Ek olarak kursun Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca onaylı olması gerekiyor. Kursa kaydınızı tamamlamanızın arkasından lüzumlu kuramsal ve direksiyon sınavlarınızı tamamlamalısınız. Ilk olarak belirlenen bir tarihte kontrol ve direksiyon sınavına doğal olarak olunur. Eğer sınavda oto kurtarıcıyı emniyetli ve gerekliliklere uygun kullanabilirseniz sınavda başarıya ulaşmış olup operatörlük belgesini almaya hak kazanırsınız. Fakat evvel kamyon ehliyetine haiz olmanız gerekiyor.
Oto Kurtarıcı İşi Yapmak İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Oto kurtarıcı işi yapacaksanız ve aracı siz kullanacaksanız, lüzumlu ehliyete haiz olmanız gerekir. Doğrusu SRC belgenizin olması gerekir. Yapılacak olan iş bir nevi yük taşımacılığı olduğundan bu SRC (mesleki yeterlilik) belgesine haiz olmalısınız. Yeterlik sınıfı olarak bakacak olursak, eğer çekiciniz kamyonet ise B, kamyon ise C sınıfı ehliyete haiz olmanız gerekiyor. Ek olarak K belgesine haiz olmalısınız. K belgesi ise taşımacılık için verilen yetki belgesidir. Belgeyi Esnaf ve Sanatkarlar Odasından alabilirsiniz. Oto Çekici işi yapmak istiyorsanız kişi ya da ana para şirketi kumanız gerekiyor. Fakat bu işlemle rutin işletme kurum işlemleri ile aynıdır.
Arabam Kaç Para?
Trink Sat!

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.