Lüks Araçlar Hangileri? Lüks Segment Ne Demek?

Lüks Araçlar Hangileri? Lüks Segment Ne Demek?

Hayatımızın nerede ise her alanında lüks kelimesi ile karşılaşıyoruz. Lüks evler, lüks mobilyalar, lüks yatlar vs… Mevzu otomobil olunca da lüks araçlar. Sokakta yürürken bile sık sık lüks otomobiller ile karşılaşıyoruz. lüks araçlar hangileri? Lüks segment ne demek?  Gelin detaylı bir araştırma yapalım.

Lüks Otomobil Nedir?
Lüks otomobil denildiğinde aklınıza ne geliyor? Bizce çekici ve heybetli bir otomobil gözünüzde canlanıyordur. Elbet ki yalnız lüks otomobil yalnız dış görünümden ibaret değil. Lüks otomobil demek aslen;

daha yüksek donanım,
daha yüksek konfor,
yüksek performans,
daha çok teknoloji ve
daha sıradışı tasarım anlamına gelir.

Tüm bunların kombinesi ile lüks segment araçlar meydana geliyor. Lüks segment otomobilleri öteki segmentteki araçlardan ayıran en mühim özellikler de bunlar.
Günümüzde her sektör geliştiği benzer biçimde otomotiv sektörü de hız kesmeden gelişiyor. Böylece orta segment vasıta üreticileri, lüks modelleri yansılamak edebiliyorlar. Sadece lüks segment araçlar, performans açısından orta segment araçları geride bırakıyor. Sadece lükse segment araçlar sadee performansları ile öne çıkmıyor. Hem de kişiselleştirilebilir seçenekleri ile de fark yaratıyorlar. Böylece sürücüsüne beklediği konfordan fazlaca daha fazlasını veriyorlar.

Lüks Segment Otomobiller
Aslına bakarsak lüks segment otomobiller, her vasıta tipini kapsıyor. Eğer şu an lüks bir otomobil satın almak isterseniz yalnız sedan kasa ile yetinmek zorunda değilsiniz. Artık lüks segment araçlar içinde

SUV,
crossover,
station wagon,
hatchback ve
coupe benzer biçimde tüm karoser tipleri mevcut.

Hal bu şekilde olunca artık günümüzde bu karoser tiplerinin yanı sıra değişik segmentlerde lüks otomobiller görmek mümkün oldu.
Artık günümüz otomotiv dünyasının önder markalarının lüks segment modelleri, o markanın daima en mühim modellerinin başlangıcında geliyor. Söz mevzusu lüks modeller, yüksek satış adedine ulaşmak için üretilmiyorlar. Kısaca anlayacağınız onları hususi ve bir bakıma lüks icra eden belirli bir alıcı kitlesi olması. Lüks otomobil üreticilerinin limitli üretim yapmasının sebeplerinden biri de bu diyebiliriz.

Günümüzde lüks model otomobil diyince akla gelen modeller ise aşağıdaki şekilde:

BMW 5 serisi
Mercedes-Benz E
Audi A6
Land Rover Range Rover Sport (Ultra Lüks Segment)
Mercedes-Benz S serisi
BMW 7 Serisi
Jaguar XF
Volvo S 90
BMW X3
Audi A8
Lexus LS
BMW 8 Serisi Gran Coupe
Bentley Mulsanne
Aston Martin Rapide
Porsche Panamera

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.