Trafik Sigortası Engelli İndirimi Nedir?

Trafik Sigortası Engelli İndirimi Nedir?

Günümüzde seyir trafiğe çıkan ve seyir halinde olan tüm araçların trafik sigortası yaptırması zorunludur. Yeni sıfır yada ikinci el aracınızın trafik sigortasının her yıl yenilenir. Bu sayede trafikte yaşanacak kaza ve hasarlardan maddi olarak aracınızı korumuş olmuş olursunuz. Engelli bireylerin ise vasıta alımında olduğu şeklinde trafik sigortası kapsamında bazı ayrıcalıkları bulunuyor. Trafik sigortası engelli indirimi, vasıta sahibi engelli vatandaşlara uygulanan indirimdir ve bir tek engelli vasıta sahibi tarafınca yaptırılabilir.
Trafik Sigortası Engelli İndirimi Şartları Nedir?

Vasıta sahibi engelli ferdin, sıhhat kurumlarından almış olduğu engelli raporu ile trafik sigortasını indirimli olarak yaptırabilir. Ek olarak vergi muafiyetinden yararlanabilmesi için %90, trafik sigortası indiriminden yararlanabilmesi içinse %40 engelli raporunun bulunması gerekir. Sıhhat raporunun peşinden trafik sigortanız sizin adınıza düzenlenir ve indirimden yararlanabilirsiniz. Bir öteki mühim nokta ise trafik sigortası indirimden yararlanacak aracı bir tek vasıta sahibi engelli kişi kullanabiliyor olması.
Engelli Sıhhat Raporu {Nasıl} Alınır?
Trafik sigortası için engelli indiriminden yararlanmak için engelli sıhhat raporuna haiz olmak gerekir. Alınacak olan sıhhat raporu ise bir tek evvel belirlenmiş hastaneler tarafınca verilir. Bu sebeple en önce sıhhat raporunu alacağınız ildeki yetkili hastaneleri araştırıp başvurmalısınız. Müracaat sürecinde size hangi bölüme gitmeniz hakkında data verilir ve peşinden alınan buluşma ile beraber muayene olmanız gerekir. Muayene sonucundan hazırlanan rapor ile vasıta alımı ve sigorta işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Mecburi Sigortada Engelli İndirimi Ne Kadar?

Vasıta sahibi kullananların trafik sigortası yaptırırken indirim oranları değişim gösterebiliyor. Sigorta poliçesinde yer edinen ücret üstünden engelli raporuna haiz olan bireyler için bir ekip ayrıcalıklar sağlanır. Ek olarak engelli vasıta sigorta indirimi aracın yaşına ve trafiğe çıkış evveliyatına bakılarak değişim izah edebilir. Poliçe indirimleri dahilinde kişinin cinsiyeti ve yaş aralığı da indirim dahilinde olabiliyor. Hatta arabanın hasar kaydı bulunmaması ve durumunda gene sigorta indirimi yapılabiliyor. Trafik sigortalarının tutarları ise belirli bir bantta seyrediyor. Trafik sigortası tutarları karayollarının denetiminde belirlenen fiyatların dışına çıkamıyor. Netice olarak trafik sigortası engelli indirimini etkileyen bir oldukça unsur bulunuyor.
Mecburi Trafik Sigortası Tutarları
Trafik Sigortası Teklifi Alın!

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.