Bosch Car Service – Yakıt Tasarrufu Rehberi

Bosch Car Service – Yakıt Tasarrufu Rehberi

Bosch Car Service yakıt tutum rehberi ile kullanıcıları ekonomik sürüşlere izleyeceği yolu göstermeye itina gösteriyor.
Otomobilimizin yakıt tüketimini kolay yöntemler ile düşürmek mümkün.
Yakıt Tüketimi Tasarrufu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler / Bosch Car Service

Gereksiz Yük
Hangi motor yağı yakıt tasarrufuna destek sunar?
Yakıt doldurma
Klima ve öteki konfor özellikleri yakıt tüketimini {nasıl} etkisinde bırakır?
Sürüş tarzınızla yakıt tüketimini {nasıl} azaltabilirsiniz?

Gereksiz Yük

Aracınızdaki gereksiz nesneler, hızla her sürüşte yanınızda taşıdığınız kilolarca ağırlığa ulaşabilir ve yakıt tüketiminin artmasına niçin olur. Bu yüzden, yakıt tasarrufu açısından kendinize hakikaten neleri yanınızda taşımanın lüzumlu bulunduğunu sormaya kıymet. Tavan üstü bagajlar ve bisiklet taşıyıcılar aracınızın hava direncini ve yakıt tüketimini mühim seviyede artırabilir. Tavandaki boş bir portbagaj bile yakıt tüketimini yüzde 20’ye kadar artırabilir.
Hangi Motor Yağı Yakıt Tasarrufuna Destek Olur?/ Bosch Car Service

Aracınız için üreticinin önerisine devamlı dikkat edin; bu bilgiye aracınızın kullanım kılavuzundan ulaşabilirsiniz. Yüksek yağlama kabiliyetine haiz hususi yağların kullanımı yakıt tüketimi üstünde pozitif yönde bir etkiye haiz olabilir. Bunlar, daha düşük viskoziteye haiz tamamen bileşik motor yağlarıdır. Bu, yağlayıcının motorda daha iyi dağılarak yakıt tasarrufuna destek olmasını sağlar. Yüksek yağlama kabiliyetine haiz yağlar geleneksel madeni yağlardan birazcık daha pahalı olsa da, ortalama yüzde 5 yakıt tasarrufu sağlarlar. Hem de tabiat da size teşekkür edecektir.
Bosch Car Service’lerimizde yüksek yağlama kabiliyetine haiz bir takım yağ esasen mevcuttur ve uzmanlarımız aracınızın motoru için ideal yağı size tavsiye etmekten mutluluk duyacaktır.
Yakıt Doldurma

Son yıllarda, benzin istasyonları geniş bir yakıt çeşitliliği sunuyor, sadece aracınız için hangisi doğru? Birçok ülkede, benzinli motorların yakıtlarına artık daha yüksek oranda etanol (mesela yüzde 10 etanollü E10) ekleniyor. Yakıt doldururken, vasıta üreticisinin onayına dikkat etmelisiniz. Bu yakıtlar çoğu zaman birazcık daha ucuzdur, sadece bununla beraber yakıt tüketiminde hafifçe bir artışa neden olur. Bu yüzden, gerçek fiyat pozitif yanları çoğu zaman kaybolur. Bunun aksi, dizel yada benzinli motorlar için giderek daha çok sunulan “premium” yakıtlar için de geçerlidir; bunlar tek haneli yüzdelik diliminde bir tüketim pozitif yanları sağlasa da, bazı durumlarda mühim seviyede daha yüksek maliyetlidir.
Sizin için hangi yakıtın doğru olduğundan güvenilir değilseniz, mahalli Bosch Car Service’iniz size destek olmaktan mutluluk duyacaktır.
Klima ve Öteki Konfor Özellikleri Yakıt Tüketimini {Nasıl} Etkisinde bırakır?/ Bosch Car Service

Klimanın yanı sıra koltuk ısıtıcıları ve öteki fazladan özellikler oldukca fazla ek enerji tükettikleri için yakıt tüketimini artırır. Bu tarz şeyleri orta derecede ve yalnız hakikaten gereksinim duyulduğunda kullanmak büyük avantaj sağlar.
Kirli bir kabin filtresi, aracınızın klimasının artık en verimli şekilde çalışmamasına yol açacaktır. Ek olarak bu durumlarda klima, istenen performansa erişebilmek için mühim seviyede daha çok enerjiye gereksinim duyar. Bosch Car Service’deki uzmanlar, aracınızın kabin filtresinin ne süre değiştirilmesi icap ettiğini size bildirmekten ve talebiniz doğrultusunda değiştirmekten memnunluk duyacaktır.
Sürüş Tarzınızla Yakıt Tüketimini {Nasıl} Azaltabilirsiniz?/ Bosch Car Service

En kolay yöntemlerle bile epeyce yakıt tasarrufu yapabilir ve en sonunda aracınızın gerçek yakıt tüketimini kendiniz denetim edebilirsiniz.
İşte bazı ipuçları: Mesela hızlanırken bir üst vitese mümkün olduğunca acele geçin. Birinci vitesi yalnız kalkış için kullanın ve 20 km/saat sürate ulaşır ulaşmaz ikinci vitese, 30’da üçüncü vitese vb. şekilde ilerleyin. Günümüzde, 50 km/saat’de beşinci vitese geçmek çağdaş motorlar için neredeyse asla mesele değildir. Otomatik şanzımanlı araçlarda, gereksiz yere gaza sonuna kadar basmaktan kaçınmalı ve mevcut spor modlarını oldukca ender kullanmalı yada neredeyse asla kullanmamalısınız.
Yakıt tasarrufu için kim bilir en mühim ipucu: Aracınızı devamlı öngörüyle sürün ve yoldaki trafiğinin durumunu devamlı göz önünde bulundurun. Ek olarak, devamlı önünüzdeki araçla arada kafi bir mesafe bırakmaya dikkat edin, böylece devamlı fren yapmanıza ve peşinden her seferinde tekrardan hızlanmanıza gerek kalmaz; aksi takdirde yalnız yakıt harcar ve kendinizi rahatsız etmiş olmuş olursunuz.
Yakıt Tasarruflu Sürüş Seçimi için Öteki Yararlı İpuçları/ Bosch Car Service

Süzülmeye izin ver: Mesela bir kırmızı ışığa yaklaşırken, yalnız ayağınızı gaz pedalından çekin ve debriyajı özgür bırakmayın. Süzülmede yakıt kesme özelliği yardımıyla tek bir damla ek yakıt tüketmezsiniz.
Bir tek kapatın: Aracınızda hala bir start-stop sistemi yoksa, trafik ışıklarında uzun kırmızı aşamalarda yada hemzemin geçitlerde daha uzun bekleme sürelerinde motoru kapatmanız yeterlidir. Bekleme süresi 20 saniyeden uzunsa buna kıymet ve bu sayede oldukca fazla yakıt tasarrufu elde edilir.
Kısa yolculuklardan kaçının: Aracınızla devamlı kısa yolculuklar yapıyorsanız, yalnız aracınızın yıpranmasının artmasına niçin olmakla kalmaz, bununla beraber yakıt tüketimini de mühim seviyede artırırsınız.
Önemle tavsiye edilir: Aracınızı mümkün olduğunca acele emek harcama sıcaklığına getirin. Bu en süratli şekilde, artık tamamen gereksiz olan motor “ısınmasını” beklemeyip derhal hareket ederek sağlanır.

Bosch Car Service Dinlence Rehberi
Bosch Car Service Lokasyonları

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.