Alkollü Vasıta Kullanma Cezası 2022

Alkollü Vasıta Kullanma Cezası 2022

Vasıta kullanımı artık hayatımızın bir parçası. Bu sebeple vasıta kullanan sürücüler için vakit içinde bir oldukca düzenlemeler gelişti ve gelişmeye devam ediyor. Alkollü vasıta kullanmak trafik güvenliğini için son aşama tehlikelidir. Alkollü vasıta kullanan sürücülerin dikkati zayıflar ve öteki kişilerin can güvenliğini tehlikeye atar. Bu yüzden alkollü vasıta kullanan sürücü için herhangi bir kaza gerçekleşmezse bile ağır şekilde cezalandırılır. Belirli seviyede alkol almış kişiler para, ehliyete el koyma yada yargı cezası alır. Belirtmek gerekiyor ki alkollü vasıta kullanan her insana bu yaptırımlar uygulanmıyor. Bir tek belli bir promilin üstünde vasıta kullanan kişilere cezai işlem uygulanıyor. Ek olarak usul ve yasalara uygun olarak kullanıldıysa cezanın iptali mümkün.
2022 Alkollü Vasıta Kullanma Para Cezası Ne kadar?

Hususi vasıta ile 0.5 promil üstünde alkol seviyesi ile trafiğe çıkan kişilerin ehliyetine el konulur ve para cezasına çarptırılır. Ek olarak 1.0 promili geçmesi durumunda trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan adliyeye sevk edilir. Buna nazaran 2022 senesinde alkollü vasıta kullanma cezası ilk kere promili aşan sürücü için 1823 TL para cezası ve 6 ay ehliyete el koyma cezası verilir. İkinci kere yakalanan sürücü içinse 2286 TL ve 2 yıl kişinin ehliyete el koyma cezası verilir. Eğer sürücü üçüncü kez yakalanıyorsa, 3674 TL‘nin yanında 5 yıl ehliyetine el konulur. Ek olarak her ceza 20 puan olarak yansır.
2022 Alkolmetreye Üflememe Cezası Ne Kadar?

Alkollü sürücülerin alkolmetreyi üfleme isteğini reddetmesi durumunda da sürücülere ceza kesilir. Güvenlik kuvvetlerinin alkolmetreyi üfleme isteğini reddeden ve sıkıntılı dakikalar yaşatan sürücülere 9869 TL para cezası uygulanır ve 2 yıl süreyle ehliyetine el konur.
Alkollü Vasıta Kullanma Cezası Nereye Ödenir?
Alkollü vasıta kullanma cezası, öteki trafik cezaları benzer biçimde e-devlet üstünden ödenmektedir. Bunun haricinde vergi dairesi, PTT ve bazı anlaşmalı bankalara da ödeme işlemini yapabilirsiniz. Son olarak Gelir İdaresi Başkanlığının internet sayfası üstünden ödemelerinizi kredi kartı ile gerçekleştirebilirsiniz.
Yeterlik {Nasıl} Geri Alınır?

Ehliyetini geri almak isteyen sürücülerin en başta trafik ceza borcunun olmaması gerekiyor. İki yıl süreyle ehliyeti geri alınmış sürücüler, sürücü davranışlarını geliştirme eğitimi almak zorundadır. Beş yıl süreyle ehliyeti geri alınmış sürücüler ise psikoteknik testlerden geçer. Arkasından trafik cezasına karşı meydana getirilen itiraz mahkeme tarafınca kabul edilir ve ehliyetini geri alır.

Alkollü Vasıta Cezasına İtiraz Edebilir Miyim?
Alkollü şekilde vasıta kullanma cezası kesilmiş ve ehliyetine el konulmuş kişiler asla alkol kullanmamış olabilir. Alkolmetrede alkol gözükmesine karşın kan testinde tam tersi çıkabilir. Bu sebeple kan testi yaptırarak itirazınızı edebilirsiniz.

El Konulmuş olan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri

Trafik Cezaları: Yeni Zamlarla 2022 Trafik Cezası Sayıları

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.