Motosiklet Niçin Beyaz Duman Atar?

Motosiklet Niçin Beyaz Duman Atar?

Bilinmiş olduğu suretiyle motosikletin attığı dumanın rengi motorda meydana gelip gelebilecek sorunların habercisidir. Mesela egzozdan çıkan siyah ya da gri dumanın hava filtresinden meydana gelen bir problemdir. Egzozdan çıkan beyaz duman çoğunlukla motosiklet kullanıcılarının karşılaşmış olduğu bir problemdir. Peki motosiklet niçin beyaz duman atar?
Gaza Basınca Niçin Beyaz Duman Atar?

Egzozdan çıkan beyaz duman ince ve su buharı şeklinde ise normaldir. Fakat beyaz duman yoğunsa ciddi bir mesele olabilir. Bir fazlaca sürücü motorun beyaz duman atması olarak anlatılan probleminin sebebinin soğuk havadan kaynaklı bulunduğunu düşünür. Fakat aslına bakarsak tam olarak öyleki değildir. Büyük olasılıkla soğutma sıvısı, silindir yanma odalarına sızmış ve orda buharlaşmıştır. Bunun sebebi ise silindir kapak hasarı yada silindir bloğunun çatlaması sebebiyle olur. Ek olarak yoğunlaşmış beyaz duman çıkıyorsa soğutucunuzu denetim etmeniz gerekir.
Ne Benzer biçimde Problemlere Yol Açar?

Eğer conta yanmışsa hararetin fazla yükselmesi, motorda tekerleme ve motorun güç kaybetmesi şeklinde problemler ortaya çıkar. Hatta çalışmamasına dahi sebep olabilir.
Hava filtresini tıkayabilir, yanlış yakıt karışımı ve enjektör arızalarına sebep olabilir.
Ek olarak yanlış yada fena yakıt kullanımı motor performansını ciddi oranda etkisinde bırakır. Bu durumda yakıt bitene kadar motosikleti kullanmanız ve peşinden yeni yakıt almanız gerekir. Eğer mesele hala devam ediyorsa kesinlikle bir yetkili servise başvurulmalıdır.

Motosiklet Niçin Mavi Duman Atıyor?
Motosikletin mavi duman atması da kullanıcılar tarafınca çoğunlukla karşılaşılan bir durumdur. Bahsettiğimiz şeklinde dumanın rengi motorun durumu hakkında ipuçları vermektedir. Motosikletin mavi duman atması ise beyaz duman atmasına karşı daha ciddi bir durumdur ve uzman kişiye başvurulmalıdır. Motosikletten çıkan mavi duman çoğu zaman motor yağının pistonlara iletmesini elde eden segmanlar ya da supap contalarının aşınması sonucu oluşur. Arkasından yağ silindirlerin içine kaçar ve yanarak dışarı atılırken motor mavi duman atar.
Gaza ya da frene bastığınızda motosiklette mavi duman attığını fark ediyorsanız yağ seviyesini denetim etmeniz gerekir. Yağ seviyesi sebebiyle motor istenen verimle çalışmayabilir ve ciddi problemler yaşanabilir. Yağ seviyesi düşükse, piston halkalarını değiştirmeli ve silindir duvarlarınız denetim etmelisiniz. Hala devam ediyorsa ne olursa olsun yetkili servise başvurmanız gerekir.
Arabam Kaç Para?
Trink Sat!

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.