Peugeot 308 Modelinde 3 Boyutlu Baskı Teknolojisi!

Peugeot 308 Modelinde 3 Boyutlu Baskı Teknolojisi!

PEUGEOT, yeni marka kimliğini taşıyan ‘aslan’ logosu ile ilk kez tüketicisi ile buluşan, kusursuz tasarımı ile şimdiden ilgiyi üstüne toplayan 308 modelinde 3-Boyutlu baskı teknolojisiyle hususi aksesuarlar sunuyor.
3-Boyutlu baskı ve yeni esnek polimer yardımıyla Fransız üretici, otomobil aksesuarlarını tekrardan tasarlıyor. PEUGEOT LIFESTYLE mağazasında bulunan güneş gözlüğü tutucusu, kutu tutucu ve telefon/kart tutucu şeklinde birçok aksesuar yeni PEUGEOT 308 için hususi olarak yaratıldı.
Otomobil aksesuarlarında ilk kez PEUGEOT tarafınca kullanılan 3-Boyutlu baskı teknolojisi ile otomotiv endüstrisinde yepyeni kapılar açılıyor.

3D Baskı Makinesi İle Yenilikçi Aksesuarcılar Peugeot 308 Modelini Süslüyor!
Dünyanın önde gelen otomotiv markalarından PEUGEOT’un tasarım, ürün, araştırma ve geliştirme ekipleri ile HP Inc., Mäder ve ERPRO ile ortak emek vermesi sonucu otomobil takıları mevzusunda bambaşka bir noktaya gelindi.
Sektörde bir ilk olarak tasarlanan 3-Boyutlu baskı teknolojisi ile yaratılmış vasıta içi aksesuarlar PEUGEOT’un gözde modeli 308’de yer alacak. Aksesuarlar, yeni HP Multi Jet Fusion (MJF) 3D baskı teknolojisi kullanılarak 3-Boyutlu olarak yazdırıldı.
308 ve yeni PEUGEOT i-Cockpit’in sunmuş olduğu rahatlığı tamamlayan; dokunma hissi uyandıran, hafifçe, sağlam ve kullanımı kolay yenilikçi ürünler sunmak amacıyla tasarlanan bu aksesuarlar sektörün dinamiklerini değiştirmeye hazırlanıyor.

Esnek ve Çevre Dostu, Geleceğin Teknolojisi
Dördüncü endüstri devriminin temel direklerinden bir tanesi olan 3-Boyutlu baskı teknolojisini otomobil aksesuarlarına sokan PEUGEOT bu sayede çevreci bir atılım yapıyor. Kaynakları korumuş olan ve israfı önleyen bu proje, sürdürülebilir üretim süreçleri arayışında mühim bir rol oynuyor.
Kullanımı giderek daha yaygın hale gelen 3-Boyutlu baskı teknolojisi birçok endüstrinin üretim sisteminde devrim yaratırken, eklemeli imalat, enjeksiyon kalıplama şeklinde üretim tekniklerine bir alternatif haline geliyor.
Bu yeni teknoloji ile giderek talepleri yükselen ve öngörülemeyen pazarın gereksinimlerine uyum sağlayarak esneklik artırılabiliyor. Her türlü hususi obje ve aksesuar, pahalı kalıplara ve imalat aletlerine gerekseme olmadan üretilebiliyor.

Endüstriyel İnovasyona Geçiş
Otomobil aksesuarlarında ilk kez kullanılan bu teknolojiye geçişte, tasarımcıların amacı, çağıl malzemeler kullanarak ve yenilikler yaparak takıları daha görünür ve çekici hale getirmekti.
Aksesuar ürün gamı, müşterilerin otomobillerdeki depolama kapasitesini {nasıl} kullandıklarına ilişkin detaylı bir analizden sonrasında hazırlandı. Geleneksel malzemeler beklentileri karşılamadığından, PEUGEOT Design “Renk ve Araç-gereç” ekibi, daha yenilikçi bir görünüme haiz bir araç-gereç geliştirmek için proje ortaklarıyla beraber çalıştı.
Çözüm ise 3-Boyutlu baskı oldu.

Hem kullanılan malzemeler hem de üretim şekilleri açısından devamlı gelişiyor ve üretim maliyetleri düşmeye devam eden 3-Boyutlu baskı değişik ek avantajlar sağlıyor:

Tasarım özgürlüğü; enjeksiyonlu kalıplama olmaması yardımıyla daha azca üretim kısıtlaması ve parça karmaşıklığı ile sonsuz olasılıklar. 3-Boyutlu baskı, tasarımcılara yeni yaratıcı alanlar açıyor.
Optimize edilen yapılar; daha hafifçe, daha dayanıklı, daha azca montaj parçası, daha çok esneklik.
Çevik üretim; sonsuz kişiselleştirme olanakları, sipariş üstüne üretim yardımıyla daha kısa teslim süreleri ve böylece yığın ile depolama ihtiyacı ortadan kalkıyor.

Takımlar, yalnız birkaç ay içinde 3 mühim avantaj elde eden yenilikçi bir polimer geliştirdiler:

Esneklik; esnek, işlenebilir ve sağlam bir polimer,
Hız; üretim süreci oldukça kısa ve ölçüye nazaran yapılabiliyor,
Uygulama kalitesi; oldukça ince moleküller yardımıyla son aşama duyarlı ayrıntılar.

Ultrasint Termoplastik Poliüretandır (TPU) adındaki esnek araç-gereç, HP Inc. ve BASF ortaklığında geliştirildi. Bu araç-gereç dayanıklı, kuvvetli ve esnek parçalara olanak tanıyor. Yüksek esneklik gerektiren darbe emici parçalar ve esnek ağ benzeri yapılar için muhteşem bir araç-gereç.
Araç-gereç, yüksek yüzey kalitesine ve oldukça yüksek detay düzeyine haiz parçalar üretmek için kullanılabiliyor. TPU’nun bir otomobilin iç mekânında kullanılması, STELLANTIS Group tarafınca patenti alınan yeni bir yaklaşım olmasıyla da dikkatleri üzerine topluyor.
Sıfır Kilometre Peugeot Modelleri

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.