Geri Viteste Giderken Niçin Fazla Ses Çıkar?

Geri Viteste Giderken Niçin Fazla Ses Çıkar?

Aracımızı geri vitese alıp geri geri giderken bir ses duyarız. Bu ses bir çok süre normaldir. Sadece belli bir hızın üzerindeyken çıkan yüksek ses, uğultu ya da vınlama benzer biçimde bir ses çoğumuzun dikkatini çekmiştir. İşte o sesin bir sebebi var. Gelin size bu durumun teknik nedenlerini anlatalım.
Niçin Fazla Ses Çıkarıyor?
Viteslerin tamamında içeri doğru meyillenen spiral dişliler bulunuyor. Sadece geri vites çarkları dışa doğru çıkan keskin dişlere haiz. Böylece otomobillerin vites geçişlerinin oldukca kolay ve rahat bir halde yapılması sağlanıyor. Geri vites dişlilerinde bulunan fazla alan, oldukca fazla ses çıkmasına niçin oluyor.

Şanzıman Ya Da Vites Nedir?
Halk içinde vites olarak malum şanzıman birçok dişlinin bir araya gelmesiyle oluşan bir makine diyebiliriz. Bu makine yardımıyla motorun dönüş hızı, tekerleklere aracınızın sürüş durumuna nazaran değişik hızlarla iletiliyor. Söz mevzusu değişik hızların oluşabilmesi için dişlilerin değişik tasarımda ve çaplarda olması gerekmektedir.

Birbirleri üstünde yüksek hız ile dönen dişlilerin ses çıkarması aslen oldukça normaldir. Sadece günümüzde araçlarda sıfır ses hedeflendiği için bu sesi de minimuma indirebilmek için dişlilerin tasarımına extra ehemmiyet veriliyor. Doğrusu şanzıman içinde bulunan dişliler emek harcama sesini minimuma indirecek şekilde tasarlanmaktadırlar. Artık günümüzde birçok otomobilde düz dişli tasarım yerine dişlerin açılı olarak yer almış olduğu şekilde tasarlanmıştır. Bu tip dişliler de Helisel Dişli denmektedir.

Helisel dişliler daha sessiz bir emek harcama sistemine haiz oldukları için otomobillerden kullanılan şanzımanların ileri viteslerini oluştururlar. Geri viteslerde ise çoğu zaman Helisel dişli yerine Düz dişli kullanılmaktadır.
Bir öteki taraftan Düz dişliler yüksek hızlarda, Helisel dişlilere nazaran yapısı itibariyle daha oldukca ses çıkartırlar. Bunun sebebi ise dişler içinde daha boşluklu bir yapı olmasıdır. Böylece dişlerin birbirini kavraması helisel dişlilere nazaran daha sert şekilde gerçekleşmektedir. Netice ise, dişlerin birbirlerine çarpışması sonucu yüksek emek harcama sesi. Helisel dişlilerde; dişler birbirleri üstüne daha iyi oturur. Böylece daha düşük seviyede ses çıkar.

Geri Vites Niçin Düz Dişli İle Tercih Ediliyor?
Aracınızla süratli bir halde geri gittiğiniz süre oldukca ses çıkmasının sebebinin geri vitesin düz dişli olmasından kaynaklı bulunduğunu söyledik.  Yukarıda da bahsettiğimiz benzer biçimde Helisel dişliler ileri viteslerde kullanılıyor. Üstelik oldukça sessiz çalışıyor. Bu dişliler birbirleri içinde geçiş yapamayacak durumdadırlar. Hem de bulundukları konumda sabittirler. Vites geçişleri senkromeç adında olan bir parçanın hareketi ile ayarlanmaktadır.

Geri Vites Nedir ?

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.