Engelli Ehliyeti Nedir? {Nasıl} Alınır?

Engelli Ehliyeti Nedir? {Nasıl} Alınır?

Engelli ehliyeti 2016 yılına kadar H sınıfı yeterlik olarak geçiyordu. Trafik kanununda meydana getirilen değişikliklerden sonrasında engelliler için A ve B sınıfı ehliyetler mevcut duruma geldi. Peki engelli ehliyeti nedir ve {nasıl} alınır? Şimdi bunların cevaplarına bakalım.
Engelli Ehliyeti Nedir?

Sıhhatli insanların olmasıyla birlikte engelli bireylerin de yeterlik hizmetlerine ihtiyacı vardır. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren, değişen trafik yönetmeliği ile engelli ehliyeti olan H sınıfı yeterlik artık kullanılmayacaktır. Ek olarak H sınıfı yeterlik sahibi bir vatandaşın ehliyeti geçersizdir. Fakat yeni kurala nazaran engelli sürücüler H sınıfı ehliyetlerini ücretsiz bir şekilde yenileyebilecekler. Kıymetli kağıt tutarı olarak bir tek 15 TL ödemek zorundalar. Bunun yerine engelli vatandaşların raporlarına nazaran A yada B ehliyeti kullanılır. Engelli sürücü belgeleri, 2016 yılından itibaren B sınıfı ehliyete dahil edilmiştir.
Yönetmelikte meydana getirilen bir öteki değişim ise, kişisel düzenleme gerektiren durumlar için ehliyette bir alan açılmıştır. Bir kişinin engeline dayalı olarak araçta yapılacak herhangi bir ayarlama, sürücü belgesinde açıkça belirtilecektir. Aksi takdirde trafik kontrolü esnasında kullanıcı trafik cezası ile cezalandırılır. Ek olarak bir kişinin engelli sürücü belgesi alabilmesi için minimum 18 yaşlarında olması gerekmektedir. Engelli bireylerin zihinsel yetileri yerindeyse, engelli sürücü belgesi alabilirler. Yalnız engelli bireyler engelli sürücü belgesine haiz olabilir.
{Nasıl} Alınır?

Engelli sürücü belgesi, kanunda belirlenen engellilik oranlarına nazaran kişilere verilmektedir. Hem de engelli ehliyeti almak için düzgüsel ehliyetten temelde değişik bir süreç yoktur. Fakat engelli oranlarının oldukça yüksek olması durumunda engelli bireylere yeterlik verilmemektedir. Ek olarak yeterlik almak isteyenler için aranan bir ekip nitelikler bulunmaktadır. Engelli sürücü belgesi alabilmek için ilk olarak engel durumunu gösteren resmi bir belge alınması gerekmektedir.
Hem de engelli sürücü belgesi başvurusu için sıhhat kuruluşundan rapor alınması gerekmektedir. Rapor alındıktan sonrasında kişiler müracaat sürecine başlayabilir. Ek olarak engelli bireylerin zihinsel sağlıkları da uygun olmalıdır. Zihinsel ve ruhsal sorunları olan engelli bireylerin sürücü belgesi alması mümkün değildir. Ek olarak, bir kişinin belirli bir oranda fizyolojik uygunluğa haiz olması gerekir. Zihinsel kabiliyeti iyi olan engelliler kuramsal imtihan aşamasına girebilirler. Sadece kuram sınavına girmeden ilkin yeterlik kursuna gitmeleri gerekir. Sürücü kursunda engelli bireylere daha detaylı eğitim verilmektedir. Sürücü kursları, engelliler için uygulamalı eğitim sağlamaktadır. Ek olarak engelli sürücü belgesi alabilmek için kişinin okuryazar olması gerekmektedir. Doğrusu bu şahıs minimum ilköğretim mezunu olmak zorundadır.
Engelli Sürücü Belgesi Almanın Şartları
Yeni yönetmeliğin getirmiş olduğu değişikliklere ek olarak sürücü adaylarının aşağıdaki şartları da sağlaması gerekiyor.

Sürücü imtihanını başarıya ulaşmış bir halde tamamlamış olması gerekmektedir. Ek olarak sertifika almaya hak kazanmış olması gerekiyor.
 Sıhhat raporunu almış olması
 Adli sicil kaydının temiz olması
 Geçmişte yeterlik belgesinin elinden alınmamış olması
 Adına ilişkin başka bir yeterlik belgesinin olmaması gerekmektedir.

Sürücü adayları tüm bu şartları sağlayamazsa maalesef yeterlik alamazlar.
Trink Sat!
Arabam Kaç Para?

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.