Akaryakıt Vergi Oranları 2022

Akaryakıt Vergi Oranları 2022

Akaryakıta üst üste gelen zamlar üstüne, vasıta sahipleri akaryakıttan ne kadar vergi alınıyor merak ediyor. Ek olarak bu zamların uzmanlar tarafınca 2022 yılı süresince da devam edeceği tahmin ediliyor. Türkiye, petrol fiyatlarının belirlendiği Akdeniz Ortak Piyasası’nda en oldukca vergi alan ülkeler içinde yer ediniyor. Peki 2022 senesinde akaryakıttan alınan vergi ne kadar?

Akaryakıttan alınan vergi 2022 yılı itibariyle %18 oldu. Geçtiğimiz yıl alınan hususi tüketim vergisinde değişikliğe gidilerek yeni oranlar resmi gazetede yayınlanmıştı. Yeni alınan karara bakılırsa ÖTV tutarları motorinde litre başına 0,5678 lira, 95 oktan benzine 0,4661 lira ve LPG otogazda 0,597 lira zam uygulanmış oldu. 

Benzindeki Vergi Oranı 2022
Yüzde %18 KDV oranında kurşunsuz benzinin 95 oktan olan vergi oranı averaj 4.12 TL olarak belirlendi. Ek olarak benzinin vergisiz fiyatı devletimizde devamlı değişse de averaj 15.12 TL‘dir. KDV oranları benzin pompa fiyatlarına 2022 yılı süresince yansıyacak.
Motorin Vergi Oranları 2022
2022 yılı başlangıç Motorinin vergi oranı ise 4.16 TL olarak belirlendi. KDV oranı ise %18 olarak belirlendiğinden bahsetmiştik.
Otogaz Vergi Oranı 2022
2022 yılı ile beraber otogaz vergi oranı 2.42 TL olarak belirlendi.
Akaryakıttan Alınan Vergi {Nasıl} Hesaplanıyor?

Ülkemizdeki akaryakıt tutarları, Türkiye’nin de içinde bulunmuş olduğu Akdeniz piyasasındaki  işlenmiş ürün fiyatlarının averajı ile kurdaki oynamalar baz alınalar hesaplanıyor. Fakat hesaplama, şirket ve kentlere bakılırsa değişim gösterebiliyor.

Türkiye’de ki LPG tutarları ise Cezayir’de ki Sonatrach piyasası takip edilerek belirleniyor. LPG fiyatının bileşenlerini ise toptancı marjı, dağıtıcı ve bayi marjı oluşturuyor. Bunun üstüne ÖTV ve KDV eklendiğinde ise LPG fiyatı ortaya çıkıyor. Gene aynı şekilde fiyatlar şirket ve kentlere bakılırsa değişim gösteriyor.
Vergi İndirimi Kaçınılmaz Hale Geldi
Akaryakıt fiyatlarını devamlı artmasını elde eden yüksek kur, Ukrayna-Rusya savaşı vb. etkenler KDV sistemini devamlı yukarı itmeye devam ediyor. Akaryakıt fiyatlarını yükseldikçe benzin, motorin ve LPG’ye ödenen KDV devamlı artıyor. Geçtiğimiz yıla kıyasla halkın akaryakıta ödediği vergi tutarı %111 ile %139 oranlarında zam geldi. Fakat fiyatlar artmaya devam ettikçe vergi yükü katlanmaya devam ediyor. Ek olarak akaryakıta gelen zamlar, kullandığımız her şeye zam olarak yansımasına niçin oluyor. Öteki endüstrilerde meydana getirilen KDV indirimlerinin etkili hale gelebilmesi için akaryakıttan alınan verginin düşürülmesi gerekiyor. Fakat benzin ve motorinden alınan vergiler %8 bandına indirilirse minimum 1 lira 50 kuruş ucuzlayacak.
Sıfır KM Vasıta Tutarları ve Paketleri
Bana Vasıta Öner

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.