Vasıta Beyni {Nasıl} Onarım Edilir?

Vasıta Beyni {Nasıl} Onarım Edilir?

Araçlar hakkında bilmemiz ihtiyaç duyulan birçok şey var. Gerek yedek parçası gerek lastikleri bu konulardan yalnızca birkaçı. Bir öteki kavram da vasıta beyni. İkinci el vasıta alacak kişilerin en korkmuş olduğu konuların başlangıcında geliyor. Aracın beyninde herhangi bir problem var mı yok mu oldukça merak ediliyor. Peki ya eğer var ise? İşte motor beyni tamiri hakkında bilmeniz gerekenler.
Vasıta Beyni Nedir?
Sıfır otomobil alırken değil sadece ikinci el vasıta alırken korkulu rüyamız aracın beyninde bir problem olması. Bunun sebebi ise vasıta beyninin tamirinin ve değişiminin masraflı olması. Eğer satın almaya karar verdiğiniz ikinci el aracın beyninde problem var ise ve onarım gerekiyorsa yüksek harcamalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Vasıta beyni, motorlu araçların denetim noktasıdır. Boyutu da oldukça küçüktür. Görevi ise araçtaki sensörlerden almış olduğu veriler ile motorun en iyi performansında çalışmasını sağlamak. Eğer bu sensörlerde bir problem var ise ya da beynin denetim etmiş olduğu parçalarsa bir problem var ise beyin arızası ortaya çıkmaktadır.
Artık günümüzde üretilen motorlu araçlarda birçok sensör var. Söz mevzusu sensörlerin hepsinin ayrı ayrı görevleri var. Sadece hepsi tek organa bildiri gönderiyor. İşte o organ da tahmin edebileceğiniz şeklinde, beyin. Bahsettiğimiz şeklinde vasıta beyni, sensörlerden almış olduğu veriler ile görevleri yerine getiriyor. Sadece eğer donanımın bozulması söz konusuysa bu sensörlerin muntazam bir halde emek harcaması için vasıta beyninin onarım edilmesi gerekmektedir.
Vasıta Beyni Niçin Yanar?
Aracın emek harcaması ve güvenli bir sürüş için beyin, aracın mühim bir parçası. Sadece kimi zaman uyarı işaretleri, kablo yanığı kokusu ve bazı fonksiyonları gerçekleştirememek şeklinde uyarılarla vasıta beyni arızası gerçekleşebilir. Motor beyninin bozulma sebeplerine bakacak olursak;

Motorun uzun süre suda kalıp ıslanması,
Aküde meydana getirilen yanlış işlemler,
Aracın almış olduğu hasarlar diyebiliriz

Bu şekilde bir durumda motor beyni tamiri yapılmalıdır. Sadece onarım edilemiyorsa değişiklik işlemi de yapılmaktadır.

Vasıta Beyni Tamiri
Motor beynini onarım etmek için ilk olarak OBD aletine bağlanmak lüzumlu. Eğer beyin arıza kodu var ise ihtiyaç duyulan bakım gerçekleştirilmelidir. Söz mevzusu arızayı gerçekleştirmek için ilk olarak değişiklik işlemi yapılmaz. Problem olan parçanın bulunup değişim yapılması da elde ki seçenekler arasındadır.
Sizlere dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir başka mevzu daha açıklayalım. Beyin arızaları kimi zaman tek bir koddan kaynaklanmaz. Birden fazla hata kodu söz mevzusu olabilir. Bu şeklinde durumlarda her birinin tek tek denetim edilmesi gerekmektedir.
Vasıta beynini onarım etme şekillerinden biri de resetleme işlemi. Sadece resetleme işlemine aracın beyninin markası ve modeli önemlidir.

Emareler Nedir?

Yakıt tüketiminde sebep bulunamayan artış olması
Vasıta lambalarının yanıp sönmesi
Ateşleme yakıt sisteminde arızalar meydana gelmesi

Meydana getirilen İşlemler

İlk olarak Osiloskop aracı ile beyinde arıza olan kısım tespit edilir.
Beyin bir kablo yardımı ile bilgisayara bağlanır.
Sonrasında program üstünden motor beyninin resetleme işlemi yapılır.
Son olarak ise beyin üstüne girilmesi ihtiyaç duyulan veriler düzeltilir.

Trink sat!

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.