Opel Türkiye’nin Hedefi İlk 5!

Opel Türkiye’nin Hedefi İlk 5!

Global çapta gelişme trendi ile başarıya ulaşmış bir grafik yakalayan Opel, Türkiye’de de çıtayı yukarıya çekti. Alman devinin global pazarları içinde yer edinen İspanya’yı geride bırakarak 5. sıraya yükselen Opel Türkiye’nin 2022 hedefi ise her alanda ilk 5’te yer almak.
Türkiye’de toplam pazarda, hatchback satışlarında, hafifçe ticari vasıta pazarında, SUV satışlarında ilk beşe girme hedefine odaklanan Opel, senenin ilk 5 ayı sonunda bu hedeflerine ulaşmaya başladı.

Kısa vadede ilk 5 hedeflerinin, uzun solukta ise elektrifikasyon hedeflerinin ön planda bulunduğunu vurgulayan Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin,
“Türkiye otomotiv pazarının mühim bir potansiyeli bulunduğunu biliyoruz. Bu yıl son çeyrekte bulunurluk problemlerinin aşılması ve lojistik sorunlarının azalması ile pazarın daha da hareketleneceğini öngörüyoruz. Hedefimiz, 2022 senesinde 45 bin adetlik satış rakamına ulaşarak her alanda ilk 5’te yer almak. Orta vadede ise elektrikli modellerimizle büyümeyi sürdüreceğiz. 2025’te Türkiye’de 70 bin adetlik satış hedefimiz var ve bunun 10 bini elektrikli modellerden gelecek” dedi.
Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Opel, mobilite alanındaki başarısını hedef yükselterek sürdürüyor. 2021 senesinde global çapta başarıya ulaşmış sonuçlar elde ederek gelişme trendi yakalayan Alman devi, 2022 senesinde da gelişim grafiğini hedef yükselterek devam ettiriyor. Global çapta yakalanan başarı içinde Türkiye mühim bir hisse elde etmeyi sürdürüyor. 2022’nin ilk 4 ayında Opel pazarları içinde İspanya’yı geride bırakmayı başaran Opel Türkiye, 9 bin adede yakın satışla 5. sıraya terfi etti ve 2022 için hedef koyduğu “her alanda ilk 5’’ mottosu doğrultusunda mühim bir adım attı.

“İlk 5 Ayda Yıl Sonu Hedefimizin %30’unu Gerçekleştirdik”
Türkiye’nin global Opel dünyasında İspanya’yı geride bırakarak 5 büyük pazar içine girdiğini vurgulayan Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin,
“Markamız, tane bazlı bakıldığında 2021 yılını Opel’in global pazarları içinde 6. sırada tamamlamıştı. Sadece 2022 yılının ilk 4 ayında gerçekleştirdiğimiz 9 bine yakın satışla bu pozisyonumuzu bir sıra yukarıya taşıdık ve İspanya benzer biçimde mühim bir pazarı geride bırakarak 5. sıraya yükselmeyi başardık. Bu bizlere hem gurur veriyor hem de marka içindeki dominasyonumuzun artmasını sağlıyor. Bulunduğumuz pozisyonu yıl sonuna kadar korumayı hedefliyoruz. Mayıs ayında da 4 bin adetlik bir satış gerçekleştirerek ay sonu itibarıyla 13 bin tane seviyesine çıktık ve yıl sonu hedefimizin %30’una şimdiden ulaştık” dedi.
“Son Çeyrekte Lojistik Problemler Ortadan Kalabilir”
Alpagut Girgin, “Türkiye pazar değerlendirmesine baktığımızda malumunuz ilk 4 ay, tedarikte ve lojistikteki sıkıntılarla geçen bir dönem oldu. Buna rağmen fena bir yıl sonu toplam pazarı öngörmüyoruz. Senenin son çeyreğinde lojistik sorunlarının bir nebze daha azalacağını öngörüyoruz ve bu doğrultuda hem Opel hem de Stellantis grubu olarak 2022 yılı için pazar öngörümüzü 765 bin tane olarak şekillendiriyoruz. Opel olarak bizim hedefimiz ise 45 bin adedin üzerine çıkmak” dedi.
Yeni Opel CEO’su Florian Huettl’ın İlk Ziyareti Türkiye’ye

Girgin, “1 Haziran’da göreve gelen yeni CEO’muz Florian Huettl, ilk pazar ziyaretini de Türkiye’ye meydana getirecek. 2 tam gün olarak gerçekleşecek olan bu ziyarette hem şu anki satış performansımızın hem de İspanya’yı geride bırakarak Opel dünyasında ilk 5 ülke içinde yer almamızın mühim bir oranı var normal olarak. Türkiye pazarının öneminin altını bir kez daha çizeceğiz ve kendisine taleplerimizi ileteceğiz. Türkiye pazarında daha ilkin çalmış olduğu için bu değişim bizlere maksimum seviyede avantaj elde edecektir” şeklinde konuştu.
“2022 Elektrikliye Geçiş Dönemimiz Olacak”
Elektrikli araçlarda ilerleyen dönemde büyük bir iddiaya haiz olacaklarının vurgusunu icra eden Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin, “Elektrikli araçlarda Opel olarak iddialıyız. Hem Stellantis Grubu içinde hem de sektörde bu mevzuda öncü marka olmayı hedefliyoruz. Bu yıl içinde Mokka ve Corsa modellerimizin elektrikli versiyonlarının Türkiye pazarında satışına başlayacağız sadece bu yıl için oldukca agresif bir elektrikli vasıta hacmimiz yok. 2022’de öncelikli hedefimiz bayilerimizi elektrikli vasıta eğitimlerimizle bu geçişe alıştırmak, hazırlıklarımızı tamamlamak, satın alan memnuniyetsizliği yaratmayacak şekilde elektrikli araçlara yumuşak bir geçiş sağlamak ve gelecek senenin altyapısını hazırlamak. Dördüncü çeyrek bu açıdan güvenilir adımlarla ilerleyeceğimiz bir dönem olacak. Dördüncü çeyrekte oldukca mütevazi şekilde elektrikli vasıta satışına başlayacağız” dedi.

“2025’te Türkiye Pazarında 10 Bin Tane Elektrikli Opel Satılacak!”
Alpagut Girgin, “Global anlamda Opel olarak sattığımız her 100 aracın %8,5’i elektrikli oldu. Burada Corsa’nın büyük tesiri var. Corsa satışlarımız yüzde 25’e yakın olarak gerçekleşti. İngiltere pazarında elektrifikasyon tahmin ettiğimizin 2.5 katı olurken grubun yüzde 5 hedefi de yüzde 8.5 olarak gerçekleşmiş oldu. 2022 senesinde ise markanın yüzde 15’lik hedefi var. Türkiye pazarında da detaylı şekilde devam ettirdiğimiz hazırlıklarımız ve altyapı çalışmalarımızla markamızda yer edinen her modelin elektrikli versiyonunu satışa sunmak için çalışıyoruz. Daha pazar tam anlamıyla hazır olmayabilir. Stratejimizi buna bakılırsa kurduk ve 2025 yılına gelindiğinde toplam satışlarımızın %15’ini elektrikli araçlar oluşturacak. Doğrusu satışlarımızın 7’de 1 kadarı elektrikli araçlardan gelecek” dedi.
Opel Hakkında
Avrupa’nın en büyük otomobil üreticilerinden önde gelen Opel, kapsamlı elektrikliye geçiş hamlesiyle CO2 emisyonlarının azaltılmasında öncü bir rol üstüne alıyor. Şirket 1862 senesinde Almanya’nın Rüsselsheim kentinde Adam Opel tarafınca kuruldu ve 1899 senesinde otomobil üretimine başladı. Opel, Ocak 2021’de Groupe PSA ve FCA Group arasındaki birleşmeyle yeni sürdürülebilir ulaşım sürecinin küresel lideri olarak kurulan Stellantis NV’nin bir parçası. Şirket, İngiliz kardeş marka Vauxhall ile beraber dünya genelinde 60’ın üstünde ülkede temsil ediliyor. Opel, sürdürülebilir bir başarı tesis etmek suretiyle müşterilerin gelecekteki ulaşım taleplerinin karşılanmasını sağlamak için elektrikliye geçiş stratejisini uyguluyor. 2024 yılına kadar, her bir Opel modelinin bir elektrikli versiyonu satışa sunulacak. Bu strateji, Opel’in sürdürülebilir kârlı, küresel ve elektrikli bir gelecek oluşturmak için uyguladığı PACE planının bir parçası.
Sıfır KM Opel Paketleri ve Tutarları

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.