Zeyilname Nedir?

Zeyilname Nedir?

Nerede ise tamamımız korumak istediğimiz varlıklarımıza sigorta yaptırırız. Yasalar gereği, sigorta yapıldıktan sonrasında bazı poliçeler üstünde değişimler yapılması gerekiyor. Bu şekilde durumlarda poliçeyi baştan aşağı düzenlemek yerine zeyilname yardımıyla sürecin uzama durumu ortadan kalkmaktadır. Poliçeyi iptal etmek yerine belirlenmiş değişimler yapılarak işlemlere kalınan yerden devam edilmektedir. Peki zeyilname nedir?
Poliçede Meydana getirilen Değişim Zeyilname Nedir?
Poliçe ve tecditler üstünde yapılacak herhangi bir değişim, ekleme yada iptal şeklinde durumlar söz mevzusu olduğunda düzenlenen belgelere zeyilname denmektedir. Kısacası; poliçe değişikliklerinde düzenlenmesi ihtiyaç duyulan belge olarak tanımlanabilir. Söz mevzusu belgeler kimi vakit primli kimi zamanda primsiz olabilir. Primli zeyilnameler, sigortalı kişiden prim alınmasına ya da prim iadesine yol açabilir. Eğer poliçe mevzusu Primsiz zeyilnamelerde ise bu şekilde bir durum söz mevzusu değildir. Mesela; adres değişikliği. Burada belirtmemiz ihtiyaç duyulan husus; zeyilnamelerin yalnız değişimleri kapsıyor olması. Doğrusu projenin orijinali olarak kabul edilmeleri mümkün değildir.

Zeyilname {Nasıl} Düzenlenir?
Ara sıra hayatımızın birçok yerinde çeşitli alanlarda sigorta ürünleri ile karşılaşırız. Bunlar; zelzele, yaşam, trafik sigortası vb… Sigorta ürünleri, bizlere pek fazlaca alanda hem maddi hem de içsel güvence sağlarlar. Malum sigorta poliçelerinde kişisel bilgilerimizin haricinde hangi teminatlardan hangi limitle faydalanabileceğimiz de yer verilmiştir. Sadece zeyilname bir sigorta değil, sigorta poliçelerinde meydana gelen değişim ve güncelleme olması durumunda düzenlenmesi ihtiyaç duyulan evraklardır.
Zeyilname Düzenlenmesi için Ihtiyaç duyulan Şartlar
Zeyilname düzenlenmesindeki en mühim şey, söz mevzusu belgeyi iki tarafında kabul etmesi. Demek istediğimiz hem sigortalı hem de sigorta şirketi zeyilname hazırlanmasında anlaşmalıdır. Doğrusu sigorta şirketleri tek taraflı olarak sözleşme maddelerini değiştiremezler. Benzer şekilde sigortalı şahıs, sigorta şirketinin haberi ve onayı olmadan bir değişim yapması imkansız.

Örnek Zeyilname Belgeleri
Yukarıda bahsettiğimiz zeyilname belgelerine örnek verelim. Kasko poliçesine haiz olan sigortalı şahıs eğer aracını sattıktan sonrasında yeni bir vasıta alırsa, almış olduğu yeni aracın detayları zeyilname ile poliçeye eklenmiş olur. Doğrusu kasko poliçesine yeni aracın bilgilerinin eklenmesi, bu belgenin düzenlenmesinden geçmektedir. Benzer şekilde DASK poliçesine haiz olan bir şahıs; eğer adres değişikliği yaparsa yeni adresinin detayları poliçeye, zeyilname ile eklenmiş olur. Bu şekilde durumlarda sigortalanan konut ya da vasıta değişmiş olduğu için yeni yapılacak risk değerlendirmesinde poliçe primlerinde artış yada düşüş meydana gelebilir. Poliçe primlerinde meydana gelen bu değişikler, eklenen yeni değerlerin poliçeyi {nasıl} etkilediğine bağlı olarak farklılık izah edebilir.
Sigortam.net

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.