Türkiye’de Üretilen Otomobiller

Türkiye’de Üretilen Otomobiller

Honda, Türkiye’de üretimi durdurma sonucu alınca, Volkswagen de “Türkiye’de devasa bir üretim tesisi kurabiliriz”, diyince acaba devletimizde hangi otomotiv üreticilerinin bantları var diye merak ettik ve araştırdık. Türkiye’de üretilen otomobiller hangileri?
Türkiye’de Üretilen Otomobiller
Türkiye’nin uzun senelerdir en mühim ve en büyük sektörlerinden biri şüphesiz otomotiv sektörü. Geçmişi tekerleğin icadına dayanan otomotiv sektörü Türkiye’de ilk olarak 1954 senesinde Tuzla’da Jeep fabrikası kurulmasıyla başladı. Şimdiyse Türkiye’de ‘Otomotivin Başkenti’ olarak Bursa gösteriliyor.
Ülkemizdeki en büyük 3 sektörden kabul edilen otomobil sektörü büyümeye de devam ediyor. Bu büyümeden kaynaklı olarak da dünya üstünde sık tercih edilen araçların bazıları Türkiye’de üretiliyor. Sektörün lokomotifi elbet ki Fiat. Avrupa pazarına olan hakimiyeti dolayısıyla bazı modellerini devletimizde üreten Fiat, Meksika pazarına hitap eden Fiat Dodge Neon’un üretimini de Türkiye’de yapıyor.
Fiat haricinde Renault, Toyota ve Ford da devletimizde üretim meydana getiren markalar içinde başı çekiyor. Peugeot, Citroen, Hyundai, Honda, Isuzu ve Opel’in bazı modellerinin de Türkiye’de üretildiğini belirtelim. 
Hangi Otomobil Modelleri Türkiye’de Üretiliyor?
Bahsettiğimiz benzer biçimde Türkiye’de üretim meydana getiren Fiat markasının,  Egea – Fiorino – Doblo ve Linea modelleri ülkemizden çıkıyor. Türk mühendisleri tasarlıyor, planlıyor ve Türk işçiler montajlıyor. Bu, gurur veriyor. Zira, Fiat bir Türk markası değil fakat Türkiye’de üretim yapması demek, Türk mühendis ve teknisyenlerin bu alanda uzmanlaşması, Türkiye’nin otomotiv mevzusunda deneyimli personele haiz olması demek. Bu detay da yatırımcıyı çekmek için emin olun, oldukça mühim. 1Fiat Egea, Fiat Doblo, Fiat Linea, Fiat Fiorino

Devletimizde üretimi meydana getirilen araçların başlangıcında Fiat geliyor. Marka; Egea, Doblo, Linea ve Fiorino benzer biçimde meşhur modelleri geliyor. Günlük hayatımızda devamlı karşılaştığımız ve oldukça uzun senelerdir devletimizde üretime devam eden modeller, Bursa’da yer edinen Tofaş fabrikasında üretiliyor ve pek oldukça ülkeye ihraç ediliyor.
Sıfır Km Fiat Modelleri ve Fiyatları2Renault Megane ve Renault Clio

Dünyaca meşhur Fransız otomobil markası Renault’nun en oldukça tercih edilen modellerinden olan Megane ve Clio da Türkiye’de üretilen araçlar içinde yer ediniyor. Renault Clio ve Renault Megane, Bursa’da yer edinen Oyak Renault fabrikasında üretilerek Türkiye ve dünyadaki milyonlarca sürücünün beğenilerine sunuluyor.
Oyak’ın anlamı: Ordu Yardımlaşma Kurumudur. Müessese amacı ise 1961 senesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının yardımlaşması için bir emeklilik fonudur.
Sıfır Km Renault Modelleri ve Fiyatları3Türkiye’de Üretilen İlk Hibrit Otomobil: Toyota CH-R ve Toyota Corolla

Japonya merkezli otomobil üretici olan Toyota, Corolla ve CH-R modelleri ile oldukça seviliyor. Bu iki model dünyada da en oldukça satan otomobil modelleri içinde. Meşhur markanın Corolla ve çevre dostu diyebileceğimiz hibrit modeli CH-R, Türkiye’de üretiliyor. Üstelik Toyota Corolla, Türkiye’de üretilip 30 değişik ülkeye ihracatı gerçekleştiriliyor. Toyota CH-R’ın özelliği ise Türkiye’de üretilen ilk hibrit otomobil olması. Japon otomobil devi Toyota’nın Türkiye’deki üretim yeri Sakarya’da yer edinen Toyota Otomotiv Endüstri Türkiye.
Sıfır Km Toyota Modelleri ve Fiyatları4Hyundai i10 ve Hyundai i20

Cenup Kore merkezli Hyundai, i10 ve i20 modelleri ile devletimizde kent içi kullanımda oldukça tercih ediliyor. Bu modellerin yüksek performanslı ve oldukça konforlu olması da tercih edilme sebepleri içinde yer ediniyor. Bununla beraber tercih edilmesinin öteki sebepleri de minik boyutları, sağladıkları kullanım kolaylığı ve uygun tutarları. Markanın sevilen modelleri i10 ve i20, İzmit’te yer edinen Hyundai Assan fabrikasında üretiliyor. Üstelik İzmit’te üretilip Avrupa’daki pek oldukça ülkeye de ihraç ediliyor.
Sıfır Km Hyundai Modelleri ve Fiyatları5Ford Otosan

Meşhur otomobil markası olan Ford’un Henry Ford tarafınca kurulduğunu bilmeyenimiz yoktur. Marka’nın Türkiye’deki üretim yeri Gölcük’te yer edinen Ford Otosan. Üstelik markanın Gölcük Ford Otosan fabrikasında üretilen Transit modeli de New York’ta taksi olarak kullanılmakta.
Sıfır Km Ford Modelleri ve Fiyatları6Mercedes-Benz Türk

Alman otomobil devi Mercedes Benz, 1967 yılından beri bazı ticari modellerini Türkiye’de yer edinen Mercedes Benz Türk fabrikasında üretiyor. Yüksek Alman teknolojisini ve mühendisliğini Türkiye’deki sürücüler ile buluşturan Mercedes Benz Türkiye fabrikasında uzun senelerdir Türk kullanıcılar markanın modelleri ile buluşuyor.
Sıfır Km Mercedes-Benz Modelleri ve Fiyatları7TOGG

Çoğumuzun bilmiş olduğu benzer biçimde Türkiye’nin ‘yerli otomobil’ macerası ‘Devrim’ ve ‘Anadol’ modelleri ile başlamıştı. Şimdi ise TOGG modeli ile bu serüven devam ediyor. TOGG, 2018 senesinde Gebze’de kuruldu. Sonrasında ise 27 Aralık 2019 tarihinde Gebze’de meydana gelen bir etkinlik ile tanıtıldı. Tanıtılmış olduğu günden bu yana heyecanla beklenen TOGG’un sedan ve SUV model otomobillerini bu yıl piyasaya sürmesi planlanıyor.
2.El Otomobil İlanları

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.