Tayvanlı Çip Üreticisi TSCM Tutarları %6 Arttırdı: Otomobil Fiyatlarına Yeni Zam Yolda!

Tayvanlı Çip Üreticisi TSCM Tutarları %6 Arttırdı: Otomobil Fiyatlarına Yeni Zam Yolda!

Arabalardan, telefonlara hatta tanklara kadar çağıl cihazların derhal hepsinde kullanılan çiplerin tedarik problemi devam ediyor. Korona virüs pandemisi esnasında artan talepleri karşılayamayan çip fabrikaları, müşterilerden gelen taleplere yetişemedi. Bunlardan biri de Tayvanlı çip üreticisi Taiwan Semicounductor Manufacturing Company. TSCM şuan dünyanın en büyük çip üreticisi konumunda yer ediniyor ve sorumluluğu da çok çok fazla. Üretimdeki krizlerle başa çıkamaya çalışırken, TSCM çip fiyatlarında ciddi artışa gideceğini deklare etti. Tayvanlı üretici şirket, artan maliyetleri gerekçe göstererek müşterileri pandemi döneminden bu yana ikinci fiyat artışı için uyardı. Peki TSCM çip fiyat artışının sebebi ne?
Otomobil Fabrikaları Tek Tek Üretime Ara Verdi!

Yarı iletken tedariği bilhassa geçtiğimiz yıl global çapta bir krize yol açtı. Pandemi esnasında sektörün tekel şirketi olan Apple ve Intel şeklinde önder teknoloji firmalarına parça tedariğinde sorun yaşadı. Krizden oldukca etkilenen sektörlerin başlangıcında doğal ki otomotiv sektörü geliyor. Kriz süresince sektörün önder firmaları olan Ford, Toyota, Volkswagen ve Renault’unda içinde bulunmuş olduğu bir oldukca otomobil şirketi belli aralıklarla üretimlere ara verdi. Bu sebeple halihazırda vasıta almanın zor olduğu devletimizde fiyatların artmasına yol açıyor.
Çip Fiyatlarında Yeni Zam Yolda!

Meydana getirilen araştırmalara nazaran, fiyat artışında sürece bağlı olarak %5 ila %8 içinde değişim geliyor. Çip fiyatlarındaki bu artış ise akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve otomobil fiyatlarını direkt etkileyecek. Önümüzdeki dönemde bu alandaki maliyetler düşmeyecek şeklinde gözüküyor. Fakat çip fiyatlarını düşürecek yeni yaptırımlar için dünya devi ülkeler yarışıyor. Bunların başlangıcında Asya’nın çip üreticileri Cenup Kore ve Çin yer ediniyor. Peşinden ABD başbakanı Joe Biden‘ın da çip krizi ile ilgili yakın gelecek planlarını açıklamıştı. Sadece fiyatların ne kadar artacağını hemen hemen bilmiyoruz.
Fiyat Artışının Sebebi Ne?
TSCM, verdiği demeçte artışın ana nedenlerini deklare etti. Enflasyon, Ukrayna – Rusya savaşı, artan maliyetler ve yapınak kapasitesini arttırma planlarını fiyat artışına sebep gösterdi. Bunlara ek olarak pandemi sürecinden sonrasında çağıl cihazlara olan talebin azalmasıyla kar marjının düştüğünü deklare etti.
TSMC’nin Kapasitesini Arttırması Planlanıyor

TSCM’nın elde etmiş olduğu karı kapasitesini arttırmak ve çip talebini karşılamak için kullanacağı planlanıyor. Fakat firmanın hazırladığı rapora nazaran çip krizinin bitmesi o denli da yakın değil. Şirket, arzın talebi karşılaması için 2022 yılının sonuna kadar beklememiz mevzusunda uyardı.
Çip Krizi Hangi Markaları {Nasıl} Etkiledi?
Sıfır KM Vasıta Tutarları

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.