Short Shift Nedir?

Short Shift Nedir?

Günümüzde modifiye mevzusunda Dünya genelinde çeşitli işlemler yapılmaktadır. Performans açısından meydana getirilen geliştirmeler mesela; aracınızın motorunu değişiklik yapmak, yeni egzoz sistemi yaptırmak yazılım benzer biçimde vesaire… Sadece yapılacak tek performans içerikli geliştirme bu değil. Aracınızda kullanacağınız lastikler, sonradan eklenecek olan kule gergileri ve şanzıman geliştirmeleri (short shift benzer biçimde) aracınızınız yol tutuş performansını ve güç aktarımını pozitif yönde yönde etkileyecektir. Bugün sizlerle beraber aracımızın enerjisini yola aktarmak için lüzumlu olan şanzıman yükseltmelerinden biri Short shift’i inceleyeceğiz.

Short Shift Nedir?
Short shift performanslı otomobil tutkunları içinde oldukça popüler olan bir geliştirmedir. Performanslı bir vasıta kullanıyorsanız aracınızın süratli gitmesi için vites geçişlerinizin de süratli olması gerekir. Bu yüzden otomatik şanzımana haiz araçlar manuel şanzımana haiz araçlara gore daha hızlıdır. Bunu kanıtlamak için Porsche, 911 modelinin iki versiyonunu kontrol etti. Netice olarak otomatik modeli manuel modelinden 0’dan 100 km/h hıza 0.4 saniye ilkin çıktı. Bakıldığında oldukca minik bir fark olarak gözükse bile otomobil tutkunları için bu fark oldukça büyük. Bu aradaki farkı kapatmak için manuel şanzımana haiz otomobili olan kullanıcılar otomatik şanzıman takmak yerine Short shift uygulamasını keşfetti. Bu seçim hem daha azca maliyetli hem de uygulanışı oldukca kolay.

Short Shift adından da anlaşılacağı suretiyle araçlarımızda bulunan vites yolunu kısaltmaya yarar. Short shift geliştirmesi yapılmış şanzıman sistemi yığın şanzımanlara gore daha süratli vites değiştirilmesine destek verir. Vites değişiklik yapma esnasında eliniz daha azca hareket eder. Bu süratli geçir motorunuzun maksimum gücü için devri yüksek tutmanızı kolaylaştırır. Bununla beraber vites değiştirirken tek elle tutmanız ihtiyaç duyulan direksiyon zamanını kısaltır. Short shift aslına bakarsak fizyolojik olarak daha kısa bir vites değiştirici değil. Yalnızca doğrusal kayma mesafesini azaltıyor. Sadece vites dişlileri arasındaki mesafeyi ne yazık ki azaltmıyor. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Bir cıvatayı sökmek yada takmak istiyorsunuz. Bunun için elinizde 2 tane anahtar var. Biri uzun biri kısa. Uzun anahtar ile sıkmak isterseniz daha uzun mesafeli bir hareket yapmalısınız. Kısa anahtar ile sıkmak isterseniz uzuna gore kısmen daha azca hareket edersiniz.

Short Shift’in Avantajları

Bir sonraki vitese geçmek için ihtiyaç duyulan yolu kısaltır.
Daha kısa sürede vites değiştirilir.
Vites değiştirirken güzel bir hissiyat verir.
Aftermarket olarak takılan Short Shift ‘lerin ömrü yığın şanzıman parçalarına gore daha dayanıklıdır.
Şanzıman parçaları için ek koruma sağlar.

Short Shift’in Dezavantajları

Her vites atışı için daha çok güç gerektirir.
Soğuk havalarda vites geçişinin zor olması
İlk kez manuel kullanan insanlarının kullanamaması
Gürültülü emek verme ihtimali vardır.
Beklenmedik titreşim ve sertlik
Güvence kapsamı dışına çıkabilir.

 
Modifiye Nedir?

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.