Hangi Araçların Yedek Parçaları Birbirine Uyuyor?

Hangi Araçların Yedek Parçaları Birbirine Uyuyor?

Otomotiv sektörü giderek gelişiyor ve aşama kaydediyor. Birbirinden değişik markaların yeni modelleri değişik tasarımlarla üretilmeye devam ediyor. Bir taraftan araçların yedek parça ve onarımı mevzusunda da üretimler devam ediyor. Vasıta sahiplerinin en korkmuş olduğu konuların başlangıcında ise araçlarının arıza yapması yollarının sanayiye düşmesi geliyor. Ek olarak arıza icra eden vasıta parçalarına ise büyük paralar ödeniyor. Parça tedariki kimi marka için oldukça kolay olsa da Türkiye’de satış marjının düşük olduğu marka vasıta sahipleri için bu durum neredeyse bir ağırlık basma olabiliyor. İşte bu yüzden parçaları birbirine uyan araçlar yaşam kurtarabiliyor. Peki yedek parçaları uyumlu araçlar yada markalar nedir?
Yedek Parçası Uyumlu Araçlar

Markaların modellerine bakılırsa değişim gösterse de yedek parça uyumu mevzusunda birbiriyle uyumlu olan markalar mevcut. Örnek verecek olursak Volvo‘nun S40 ve S60 şeklinde modellerinin yedek parçaları oldukça pahalı. Fakat aracın bir oldukça yedek parçası Ford Focus ve Peugeot’nun bazı modelleri ile aynı. Bu sayede kullananların yedek parça ihtiyacını oldukça daha uygun fiyata karşılamak mümkün oluyor. Ek olarak bu durum gene yedek parçası oldukça kolay bulunmayan Alfa Romeo için de geçerlidir. Yeni model Alfa Romeo’ların yedek parçaları Fiat‘ın bir oldukça modeli ile uyumludur. Bunun haricinde Volkswagen, Audi, Seat, Skoda ve Porsche‘un da bir oldukça yedek parçası birbiri ile uyumludur.

Volvo – Ford – Peugeot
Alfa Romeo – Fiat – Lancia
Volkswagen – Audi – Skoda – Porsche

Yedek Parçası Ucuz Olan Araçlar Hangisi?

Otomobilleri yapı taşlarına ayırdığımızda ortalama olarak 30.000 parça ortaya çıkıyor. Otomobil üreticileri aracı üretmek haricinde arıza ve onarım durumda tedarik sağlamak için yedek parça üretiyor. Yedek parçası kolay bulunan araçlar ise piyasada sevilir ve kolay satılır. Yedek parçanın uygun yada pahalı oluşu ise aracın üretildiği yere bakılırsa değişim gösterebiliyor. Türkiye’de üretimi gerçekleşen Ford ve Renault şeklinde markaların gene devletimizde üretilen modellerinin yedek parçaları piyasada kolaylıkla bulunabilir ve öteki markalara bakılırsa oldukça ucuzdur. Yurt dışından gelen yedek parçalar içinse bu durum tam tersi. Örnek vermek gerekirse Renault marka Clio’nun parça tutarları oldukça uygun ve kolay ulaşılabilirken yurt dışından gelen Laguna modeli için yedek parça tutarları daha pahalıdır.
Son olarak devletimizde üretilen bazı vasıta ve modelleri inceleyelim;

Toyota: Corolla, Verso ve CH-R Honda Civic Sedan
Renault: Megane Hatchback, Megane Sedan, Clio
Fiat: Egea Hatchback, Egea Sedan, Doblo ve Fiorino
Ford: Transit ve Tourneo
Hyundai: i20 ve i10
ISUZU: D-Max

Yedek Parça, Servis ve Bakım Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.