Hangi Otomobilin Yol Tutuşu Daha İyi? Sedan vs Hatchback

Hangi Otomobilin Yol Tutuşu Daha İyi? Sedan vs Hatchback

C Segmenti bir otomobil alırken aynı otomobilin Sedan versiyonu mu hatchback versiyonu mu sorusu akıllara gelir. İkisi içinde türlü farklılıklar olsa da akıllara bir öteki sual olan hangisinin yol tutuşu daha iyi sorusu gelir. Bu iki kasa tipinin dünya genelinde oldukça yaygındır. Hepimiz bu yazımızda sizler için hatcback vs sedan daha iyi yol tutuşa haiz onu inceledik. Gelin beraber bakalım.
Hatchback vs Sedan
Ağırlık dağılımı (Yatayda)
Yol tutuşunu etkileyen en mühim etkenlerden birisi ağırlık dağılımıdır. Ağırlık dağılımının iki değişik çeşidi bulunmaktadır. Bunların ilki yataydaki ağırlık dağılımıdır. Aynı modelin iki versiyonu aynı platforma haiz olsalar bile eklenen bagaj sebebiyle sedan versiyonu daha uzundur. İki versiyonu bulunan araçlardan birine örnek vermek gerekirse bu Mazda 3 modeli olur. Mazda 3’ün iki versiyonunun da dingil mesafesi aynı olmasına karşın sedan modeli hatchback modelinden 15 santimetre daha uzundur. Sadece bu iki modelin ağırlıkları aynıdır. İki versiyonu olan araçlardan bir diğeri ise Audi A3’tür. Audi A3’ün sedan modeli hatchback modelinden 5kg daha ağırdır. Elimizde olan bilgiler üstünden ilerlersek daha net bir netice elde edebiliriz.

Mazda 3’ün sedan modelinin hatchbackten 150mm daha uzun olması yatayda daha da dengeli bir ağırlık dağılımı olmasını sağlar. Bunun sebebi 15 santimetre daha uzun olan bagaj bölmesinin arka aksa bastırma tesiri uygulamasıdır. İnternet üstünde her iki kasa için Mazda’nın paylaşmış olduğu ağırlık dağılımları yoktur. Sadece bazı kaynaklarda önde %59, arkada %41 olarak belirtilmiştir. Doğal bu değerler manuel şanzımana haiz otomobil için geçerlidir. Otomatik şanzıman için bu veriler küçük farklılıklar göstermektedir. Oran önde %60 arkada %40 olarak belirtilmiştir. Sadece şöyleki bir fark bulunmaktadır. Sedan modeli ile hatchback modelinin ağırlıklarının aynı olmasına karşın 15 santimetre daha uzun olduğundan ağırlık dağılımı %1 oranında arkaya kayar. Bu yüzden sedan kasanın önde %58, arkada %42 ağırlık dağılımı vardır.

Ağırlık merkezi (Dikeyde)
Ağırlık merkezini bir öteki açısı olan dikeyde inceleyelim. Bilinmiş olduğu suretiyle her cismin bir ağırlık merkezi vardır. Bu ağırlık merkezinin aslolan vakası bu merkez yere ne kadar yakınsa cismin dengesi o denli iyidir. İşte bu yüzden bir otomobilin ağırlık merkezi yere ne kadar yakınsa o denli iyi yol tutuşuna haiz olur. Ek olarak aracın yere yakın olması da yol tutuşunu etkisinde bırakır. Bunun sebebi ise aracın altından geçen havanın daha azca oranda olmasıdır.
Verdiğimiz bu bilgilere bakılırsa bir otomobilin sedan versiyonunun ağırlık merkezi daha aşağıda olduğu ortaya çıkıyor. Bundan dolayı sedanın yol tutuşunun daha iyi bulunduğunu söylemek mümkündür.

Aerodinamik/Sedan vs Hatchback
Ağırlık merkezinden sonrasında aracın yol tutuşunu etkileyen bir öteki etmen aerodinamik yapısıdır. Bu yapının tesiri bilhassa yüksek süratlerde ortaya çıkmaktadır. Bu yapıyı mevzumuza uyarlarsak; sedan ve hatchback kasa tipleri içinde sedanın bagaj çıkıntısı bulunmaktadır. Bu çıkıntı yardımıyla aerodinamik yapısının daha iyi olması beklenmektedir. Tekrardan Mazda 3’ten örnek verecek olursak hatchback modeli 0.275 sürtünme katsayısına sahipken, sedan modeli 0.255 sürtünme katsayısına haizdir. Aynı şekilde Audi A3 içinde bu farklar bulunmaktadır. A3’ün sportback modeli 0.31 sürtünme katsayısına sahipken, sedan modeli 0.29 sürtünme katsayısına haizdir. Buradan da anlayacağınız suretiyle sürtünme katsayısı ne kadar düşükse vasıta o denli aerodinamik bir yapıya haiz oluyor. Durum bu şekilde olunca aracın yol tutuşunu, hızlanmasını ve son hızlardaki stabilitesini artırıyor.

Hatchback vs Sedan Karşılaştırması
Netice olarak bir otomobilin sedan versiyonu mu daha iyi yol meblağ hatchback versiyonu mu sorusuna yanıt sedan oluyor. Sadece anlattığımız suretiyle hatchback otomobilin öndeki ağırlığının daha çok olmasının yararlı olduğu bölgeler vardır. Bu pozitif yanları gözle görebileceğimiz bölgeler karlı ve buzlu havalardadır. Ağırlık merkezi önde kalması bu hava koşullarında daha iyi bir çekiş sağlar.
Sıfır Km Hatchback Otomobiller
Sıfır Km Sedan Otomobiller

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.