TOGG Parçalı Tecrübe etme Dönemine Başladı: Seri Üretime Fazlaca Azca Kaldı!

TOGG Parçalı Tecrübe etme Dönemine Başladı: Seri Üretime Fazlaca Azca Kaldı!

Yerli otomobilin üretim aşamasında çoğumuz oldukca heyecanlıyız ve gelişimleri yakından takip ediyoruz. Son olarak Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un parçalı tecrübe etme periyodu başladı. Gemlik tesisinde kurulumu tamamlanan toplamda 208 robot, parçasız denemelere başladı. Ek olarak şirket, tesisteki boya ve imalat tesislerinin %95-%99‘unun tamamlandığını deklare etti. Tesis, robot parçaları bir araya getirildikten sonrasında senenin son çeyreğinde seri üretime hazır hale gelecek.
TOGG Gemlik Tesisi Çalışmalarında Gelişmeler: Parçalı Tecrübe etme Süreci

TOGG Gemlik Tesisi’nin tamamlanması tüm hızıyla devam ediyor. 83.935 metre elektrik kablolama ve 36.770 metre boru hattı döşendi. Bununla beraber tesisteki tanklar su testlerine de başladı. Ek olarak toplamda 1 milyon 200 bin metrekare açık alan üstüne inşa edilen tesisin inşası Haziran ayının sonunda tamamlanacak.
Ek olarak TOGG’un Twitter hesabından meydana getirilen açıklamada; “208 robot ile parçalı denemelere başladığımız Gemlik Tesisimizde bu ay; Boya tesisinin yüzde 99’u tamamlandı. Beden tesisinin yüzde 97’si tamamlandı. Montaj tesisinin yüzde 95’i tamamlandı” şeklinde açıklandı.
2023’ün Son Çeyreğinde, Tesis Üretime Hazır
TOGG resmi olarak 25 Haziran 2018 tarihinde kurulmuştu. Firmanın üst düzey yöneticisi olarak ise Mehmet Gürcan Karakaş atandı. Ek olarak emek harcamalar Gebze’deki Bilişim Vadisi‘ne taşınmıştı. Firmanın CEO’su önderliğinde üretim sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmadan sona yaklaşılıyor.
Batarya Hazırlıkları Devam Ediyor!

Beş modeli de %100 elektrikli üreteceğini açıklayan TOGG, otomobillerin kalbi olan batarya üretimi hazırlıklarına da devam ediyor. Ek olarak Gemlik’teki fabrikanın derhal yanında inşaatına başlanan batarya fabrikasında üretimler gerçekleşecek. Ek olarak şirket, Çinli enerji devi Farasis ortaklığında “SiRo” isminde batarya hücresi üretim tesisi kuruyor.
Geçtiğimiz aylarda Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yapmış olduğu açıklamada “Türkiye’nin ilk otomobil batarya fabrikası kuruluyor. TOGG ve Farasis ortaklığında SiRo, 15 gigawatt saatlik batarya hücresi ve modül üretimi meydana getirecek” dedi.
Beklediğimiz C Segment SUV Çıkmış Olacak!

TOGG’un 2030’a kadar tek bir platformdan 5 değişik modelde 1 milyon vasıta üretmeyi hedeflediğini biliyoruz. 2023 yılının ilk aylarında C segmentindeki ilk SUV çıkmış olacak. Peşinden C segmentindeki sedan ve hatchback modelleri de üretim hattına girecek. Son olarak B-SUV ve C-MPV’de aileye katılarak 5 model tamamlanıyor.
Yerli Otomobil TOGG Gemlik Pistine Çıktı!
TOGG: Türkiye’nin Ulusal Otomobil Markası

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.