Hidrojenle Çalışan Otomobiller Hangileri?

Hidrojenle Çalışan Otomobiller Hangileri?

Otomotiv dünyasının güncel mevzusu olan hidrojenli otomobiller oldukça merak ediliyor. Bu otomobiller hakkında ilk kabul edilen, hidrojeni yakıt olarak kullandıkları. Sadece durum o şekilde değil. Gelin biz sizlere açıklayalım.
Hidrojenli Otomobil Nedir?
Hidrojenli otomobillerde içten yanmalı motorlardaki şeklinde bir motor mevcut değil. Kısaca bu otomobiller için tamamen elektrikli otomobil diyebiliriz. Enerji, elektrik motorları tarafınca üretilmektedir. Peki hidrojen ne işe yarıyor derseniz de şöyleki açıklayalım. Hidrojenin görevi pil vazifesi yapması. Kısaca bir nevi enerji deposu olarak kullanılıyor. Kullanımı ise içten yanmalı bir motorlu ve elektrikli bir otomobilin karışımı şeklinde diyebiliriz. Hidrojen dolumu için herhangi bir istasyona gitmeniz kafi.
Hidrojen İle Çalışan Otomobiller
Elektrik ya da hibrit teknolojisi ile çalışan otomobillere artık neredeyse tamamımız aşinayız. Peki hidrojen ile çalışan otomobiller hangileri. Sizler için inceledik…1Toyota Mirai

2014 senesinde Japonya’da satışa sunulan Toyota Mirai, ortalama olarak 580 km’lik bir menzile haiz. Otomobil yalnızca 10 dakikada maksimum şarj seviyesine ulaşabiliyor. İşte tam da bu yüzden geleceğin otomobillerinden biri olma konumunda yer ediniyor. Toyota Mirai’de bulunan teknolojik özellikler ve konfor, modelin uzun süre mühim bir otomobil olarak kalacağını vurguluyor.2Hyundai Nexo

Hyundai, Tucson ile hidrojen macerasına giriş yapmıştı. Marka, bu macerasına Nexo ile kalmış olduğu yerden devam ediyor. Tucson’daki batarya ve özelliklerin geliştirilmesi ile Nexo’da güncellenmiş. Nexo’nun Tucson’dan farkı ise ağırlığının azaltışmış olması. Bununla birlikte Hyundai Nexo’nun hidrojen tankı 10 dakikada doluyor. Bu doluluk ile de 480 km sürüş mesafesine ulaşabiliyor.
Toyota Mirai şeklinde geleceğin otomobilleri içinde yer alacağı tahmin edilen Nexo, günümüz otomobillerinin sürüş ve yol tutuş mevzusundaki tüm asistan uygulamalarına haiz.3Honda Clarity-Hidrojenli Otomobil

Japon otomobil devlerinden önde gelen Honda’da hidrojenli araçlar mevzusunda kayıtsız kalmadı. Marka, geliştirdiği hidrojen yakıtlı aracı Clarity’i ilk olarak ABD’da ve birçok ülkede satışa sundu. Otomobilin sürüş menzili kullanma koşullarına bakılırsa değişiyor. Sadece averaj olarak 500 km. Model, tam olarak Honda klasiği şeklinde tasarlanmış.4Mercedes – Benz GLC F-Cell

Dünyanın otomotiv devlerinden önde gelen Mercedes’in hidrojen yakıtlı aracı ile tanışın: GLC F-Cell. Model oldukça güzel duyu bir görünüme haiz. Bununla birlikte GLC F-Cell, teknik özellikleri ve asistan uygulamaları ile dikkat çekiyor.  Üstelik 550 km’lik sürüş menzili de rakipleri içinde fark yaratıyor.
Hidrojen Teknolojili Öteki Araçlar
Günümüz gelişen ve değişen teknolojiler ile beraber birçok otomobil şirketi hidrojenli otomobil üretmeye başlıyor. Biz sizler için modellerinin adını açıklayan markaları listeledik. Sadece saydıklarımızın haricinde birçok marka hemen hemen hidrojenli otomobillerinin isimlerini açıklamadı.
Bir öteki taraftan General Motors, Hummer’a benzer bir hidrojenli vasıta üretmeye başladığını deklare etti. Modellerine isim arayan markalar da şu şekilde:

Lexus,
Audi,
BMW,
Ford ve
İtalyan üretici Pininfarina

Sıfır Km Otomobil Modelleri ve Tutarları

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.