Düşük Hacimli Motorlardan Yüksek Güç Almak Mı? {Nasıl}?

Düşük Hacimli Motorlardan Yüksek Güç Almak Mı? {Nasıl}?

Yoldan geçen yeni otomobillere bir bakın. Çoğunun kaputu altında 3 silindirli, düşük hacimli turbo motorlar var. Strok hacmi küçülse de turbo yardımıyla güç değerleri yukarıya çıkıyor. Mesela atmosferik 1.0 litrelik bir benzinli motor 60 bg civarında güç üretirken aynı hacim turboyla 140 bg’e kadar ulaşabiliyor.
Düşük Hacimli Motorlar
Yeni nesil düşük hacimli motorlar eski büyük hacimli motorların yerini alıyor. Düşük hacimli motorların tork değerleri ve bu değerleri düşük devirde vermesi. Bununla beraber uzun bir devir bandı süresince vermesi büyük hacimli motorların kâğıt üstünde önüne geçiyor. Ufak hacimli motorların hafifçe olması ağırlık dengesi için kullanıldığı ufak otomobillerde ehemmiyet arz ediyor. Bununla beraber direksiyon keskinliği, fren esnasındaki ani manevradaki tepkilerine tesir ediyor.

Doğrusu motor küçüldüğünde ağırlık dengesi normale biniyor. Motor ağırlaştığında şu demek oluyor ki yüksek hacimler işin içine girdiğinde iç direnci ve hareket eden pistonların ağırlığı artıyor. Bu yüzden verimlilik düşüyor. Düşük hacimli motorlarda bu verim birazcık daha yüksektir. Motor durağan(durgun) bir kütle olmadığı için daha ufak volan ve daha ufak pistonlar kullanılıyor. Bu yüzden denge mili ihtiyacı azalıyor. Kısacası stabilize edilebilmesi daha mümkün hale geliyor. Düşük hacimli motorun karakteri günlük kullanıma uygundur. Bu yüzden kullanılan malzemeler yumuşak ve elverişlidir. Motorun dayanımı ve metal yorgunluğuna direnci artıyor.
Motor Ömrü-Parça Maliyeti?
Düşük hacimli bir motor taşıyamayacağından daha ağır bir otomobile takılırsa turbo devamlı devrede kalır. Devamlı motor devirli çalışır ve bu durum motorun ömrünü kısaltır. Bu motorlarda yakıt kalitesi mühim bir detaydır. Bakım aralıkları kısadır.
Eski nesil motorlar yeni nesil motorlara bakılırsa parça maliyeti fazladır. Sebebi ise parça boyutları, yüksek turbo basıncı, büyük yakıt hatları ve dayanıklı parça kalitesinden dolayı maliyeti daha yüksektir.

Düşük Hacimli Motor Niçin Tercih Edilmeli?
Bu motorların çıkma sebebi aslen başta Avrupa ülkeleri olmak suretiyle devletlerin yakıt emisyon kurallarını katılaştırdığından dolayı ortaya çıkmıştır. Kendi devletimizde iş bundan birazcık daha değişik ufak hacimli motorlara yönelme sebebi vergiler, düşük yakıt ve bakım maliyetleri oldukça azdır.
Ufak hacimli yeni nesil motorlar son zamanlarda oldukça revaçta. Otomobil markaları motor hacimlerini küçültüp turbo besleme ile desteklemektedir. Çoğu zaman araçlarını kent içinde etken kullanan kullanıcılar fazlaca tercih ediyor. Birçok kişinin aklında ”Acaba bu motor kafi mi?” şeklinde sorular bulunmakta. Cevabı ise kullanım şartlarınıza ve amaçlarınıza bakılırsa kesinlikle değişiyor.

Bu Motorlar Hangi Otomobillerde Kullanılıyor?
Birçok yeni otomobilin kaputunun altında ufak hacimli turbo beslemeli motorlar bulunmakta. Ailelerin oldukça ılımlı yaklaştığı otomobillere örnek olarak; Hyundai i10, Renault CLIO, Ford Puma, Fiat Panda, Volkswagen Golf şeklinde otomobillerdir.
Motor hacminin düşük olması sizi kesinlikle yanıltmasın, bir aile otomobiline bakılırsa beklediğiniz performansı size fazlasıyla verecektir. Eğer gaza sonuna kadar basmayı ve hız yapmayı seviyorsanız yakıt mevzusunda sizi memnun etmeyebilir. Ek olarak aracın tamamen ağırlık yüklü olduğu durumlarda aracın motoru birazcık zorlanabiliyor. Kısacası aracı sakin kullanıyorsanız oldukça iddialı olan bu motorlar agresif kullanımda müsrif olabiliyorlar.
Türkiye’de bu motor tipi kullanılan araçları listeledik:

KIA:  Picanto, Ceed
VOLKSWAGEN: Polo, Golf
SKODA: Fabia, Scala, Kamiq
SEAT: Arona, Ibiza

Değinmeden geçemeyeceğimiz bir mevzu ise Ford markasının düşük hacimli motor örneğidir. Ford markasının 1.0 Eco boost motoru ise oldukça iddialı olan modeller içinde yer alır. Birkaç senedir senenin motoru ödülünü alan bu üniteyi Fiesta, Focus, Puma ve Eco Sport isminde modellerinde kullanmıştır.
Sıfır KM Araçlar

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.