OSD Başkanı: Yerli araçların üretim maliyeti 5 ayda yüzde 15 arttı!

OSD Başkanı: Yerli araçların üretim maliyeti 5 ayda yüzde 15 arttı!

OSD (Otomotiv Endüstri Derneği) Başkanı Cengiz Eroldu, yaşanmış olan tedarik problemleri dolayısıyla yerli araçların üretim maliyeti arttığını belirterek otomobil fiyatlarında artış olacağını deklare etti. Geçtiğimiz günlerde basın mensuplarıyla bir araya gelen Eroldu, otomobillerin vergisiz fiyatlarına gelen %15 zammın üstüne gelecek olan ÖTV ile beraber otomobil fiyatlarının daha da yükseleceği belirtti. Ek olarak 2027 yılından sonrasında içten yanmalı otomobil üretiminin de olanaksız bulunduğunu ekledi.
2027’den Sonrasında İçten Yanmalı Motorlu Vasıta Üretmemiz Zor!

Türkiye’de içten yanmalı vasıta üretiminde 2030’un ilerisine gidemeyeceğini belirten Eroldu,
“Bir kere 2027’de Euro 7 var, hem de GSR var. İçten yanmalı motorların ömrü için 2027’den sonrası oldukça zor. Avrupa odaklı bir pazarımız var ve etrafımızda satacağımız başka pazar yok. Rusya’da iş yapmak kolay değil, İran’ın başka dertleri var, Afrika ülkeleri ortada. Türk otomotiv ana endüstri elektrifikasyona hazır ve birçoğu başladı. Bu oyunun haricinde kalan kimse yok. Burada bizim yapmamız ihtiyaç duyulan, yan endüstri parkımızı geliştirmemiz lazım. Türkiye’de yerli payını oldukça azaltmamamız lazım. O bir tehdit olur. Onu iyi yönetmemiz lazım” şeklinde konuştu.
Yerli Araçların Üretim Maliyetindeki Artışın Yüzde 5’i Kur Kaynaklı!

Hem de Tofaş’ın üst düzey yöneticisi olan Eroldu, artışın yüzde 5’inin kur kaynaklı bulunduğunu belirterek;
“Kendi şirketimden örnek vermem gerekirse, bunun 5 puanı kur artışı. Üstüne yüzde 10’luk ham madde araç-gereç artışını ekliyoruz. Doğal olarak ki enflasyon tesiri de var. Bunlar araçların vergisiz fiyatlarındaki artışlar. Bir de üzerine ÖTV kalemlerindeki artışları eklemek lazım. O vakit katlanıyor. Buna karşın hepimiz; ‘Kurlar yüzde 5 artarken niye fiyatlar daha çok arttı’ diye soruyor. Otomotiv endüstri hiçbir vakit fırsatçılık icra eden bir endüstri olmadı, olması imkansız da. Aslına bakarsan sonuçta rakamlarımız ortada” dedi.
Senenin ilk çeyreğinde Yerli Vasıta Üretimi %20 Oranında Azaldı!
OSD’nin paylaşmış olduğu verilere bakılırsa 2022’nin ilk çeyreğinde üretimde toplam %9, otomobil üretiminde ise geçtiğimiz senenin aynı dönemine bakılırsa %20 oranında azalma yaşandı. Bu döneme kadar 229.200 tane otomobil üretildi. Fakat ürün tedariğinin senenin ikinci yarısında iyileşeceğini varsayarak yıl sonunda üretimin %10-%18 oranında artacağını bekliyoruz.
Sıfır KM Modelleri Tutarları ve 2022 Paketleri
Arabam Kaç Para?

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.