Peugeot 407

Peugeot 407
Peugeot’un fena şöhretinin kurbanı olmuş bir otomobilden bahsedeceğim bu yazımda. Ortalama 3 senedir kullandığım bir otomobil olan Peugeot 407 hakkında birazcık konuşalım.
Tane olduğu suretiyle 407’nin ülkemizdeki versiyonlarını tanıyarak başlamış olalım. Devletimizde 1.6 HDI, 2.0 benzinli, 2.0 HDI ve 2.2 benzinli motor alternatifleriyle ilk olarak 2004 yılının aralık ayında satışa sunulmuştur. 1.6 HDI dizel: 110 beygir 240 Nm tork gücüne haiz. Aracın ağırlığı  ortalama 1450 kilogram. 1.6 dizel motor araca tam uyumlu olmuş. Fakat öyleki yüksek bir performans beklemeyin. Tam bir tutum için olmuş. 2.0 benzinli motor olanları ise atmosferik eski sistem motorlar. Pek tutulmuyor. Ek olarak yakıtı da dizele gore birazcık daha çok. 2.0 HDI motorlu olanları ise ben hız yapmayı severim diyenler için tam olmuş. 407’nin manuel ve otomatik vitesli versiyonları mevcut. Her neyse buraya kadar anlattıklarımı internetten de bulabilirsin. Girersiniz bir duyuru sitesine istediğiniz peugeot 407’nin motor ve paket seçeneğine size tüm donanımları çıkar. Sizin aradığınız şeylere geçelim o vakit.

Peugeot 407 kullanıcı yorumu

Bu arabayı almadan ilkin elimdeki parayla linea, 2002 model en boş golf, megane 2 HB şeklinde otomobiller alabiliyordum. Aldığım otomobil hem donanımlı, oturaklı, güvenli, azca yakan ve parçası ucuz olan bir otomobil olsun dedim ve Peugeot 407 üstüne araştırmaya başladım. 1.6 HDİ manuel vites almaya karar verdim. Ankara’dan İstanbul’a giderek aracı aldım. Noterden çıkarken 407’nin içine binmek için can atıyordum resmen. İstanbul’dan Ankara’ya doğru yola çıktığımda, kendimi bu şekilde bir otobüsü sürüyormuş hissettim. İşte aradığım otomobil bu dediğimi hatırlıyorum. Yan koltukla aramda baya mesafe vardı. İçerisi oldukca ferah ve genişti. Aldığım paraya bu kalite iyikide Peugeot 407 tutulmuyor dedim. Daha ilkin internetten Peugeot 407’nin kronik sorunları üstüne araştırmalarım da oldu. Malum pek bir kronik problemi yok. Benim aldığımda ilk sahibinden, düşük kilometreli olunca bana 3 yıl süresince bakım haricinde hiçbir mesele çıkarmadı. Yol tutuş olarak oldukca mükemmel. Virajlara geldiğinizde 407 size itimat veriyor. 400 litreden daha büyük bir bagajı var. 4 kişilik ailemle ikisi çocuk. Fazlaca rahat eşyalarımızı alıyor bagajı.  Ön camı o denli geniş ki yanları bile görebiliyorsunuz. 407’nin ses yalıtımı ise mükemmel. Motor ve yol sesini içeride neredeyse asla duymuyorsunuz.
Birazcık donanım olarak anlatmak gerekirse, alacağınız otomobilde hız sabitleyici, bir sürü hava hastığı, esp, abs ve bir oldukca fren sistemi bulunuyor olacak. Fransız otomobilleri aslına bakarsanız donanımlarıyla ön plana çıkıyorlar.
Yine söylüyorum, Peugeot 407 iyikide fazla tutulmuyor. Ya değilse bu şekilde kaliteli bir otomobile bu fiyata binmek olanaksız olurdu. Eğer bir 407 alacaksanız dizel olanlarını bakmalısınız. HDI motorun sağlamlığı mevzusunda aslına bakarsanız kimsenin bir şüphesi yok. Eğer fazla performans beklemeyip tasarrufu gözetirseniz 1.6 HDI almalısınız. Performanslı olsun sol şeridi kapatıp giderim diyorsanız o vakit 2.0 HDI denemelisiniz.
Peugeot 407 piyasa çıkmış olduğu ilk modellerinden itibaren Euroncap çarpışma testlerinden 5 yıldız almıştır. Kısaca güvenliği mevzusunda pek kuşku yoktur. 2019 yılı itibariyle 40 bin lira civarına alınabilecek en iyi otomobil olarak görünüyor.
Eğer bir 407 almayı düşünüyorsanız Peugeot 307 şeklinde sorunlu bir otomobil olmadığını bilmenizi isterim. Aslına bakarsan bir 307, Peugeot’un tüm marka imajını yerle bir edip bitiriyor.
Not: Peugeot 407 hakkında sormak istediklerinizi yorum kısmına yazarsanız. Bizzat kullanıcısı tarafınca yorumlanacaktır.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.