Üst Kapak Contası Neden Yanar, Çözümü Nedir ?

Üst Kapak Contası Neden Yanar, Çözümü Nedir ?

Otomobil Üst Kapak Contası Niçin Yanar, sorunları Nedir? Günümüz otomobil motorları üç sıvı kullanan, dört zamanlı bir tasarıma haizdir. Bu sıvılar yakıt, soğutucu su ve motor yağıdır. Motor içinde bu sıvıların asla birisi birbiriyle temas edemez. Bu sıvıların birbirine karışmamasını sağlamak için üst kapak contası kullanılır.

 

Üst kapak contası nedir?

Üst kapak contası aracımızın motorundaki sıvırların birbirine karışmasını engelleyerek motorun doğru bir halde çalışmasını elde eden parçadır. Contanın bir kısmında yanma meydana gelirken, öteki kısmında soğutma sıvısı bulunmuş olduğu için soğukluk vardır. Kısacası silindir kapak contası aracımızda kim bilir en zor şartlarda çalışan parçadır diyebiliriz

Silindir kapak contası niçin yanar?

Otomobilinizin motoru aşırı sıcak koşullarda çalışır. Bı ısı soğutma sıvısı yardımıyla daha üst seviyelere çıkması engellenir. Silindir kapak contasının yanması için motorun olması gerekenden daha çok bir ısıya maruz kalması gerekmektedir. Eğer aracınızın motoru yüksek sıcaklığa (hararet) maruz kalır ve sizde bunu fark etmezseniz, silindir kafalarının ve motor bloğunun içinde ısı sebebiyle genleşmeye niçin olur. Bu da üst kapak contasının yanmasına sebep olur.

Conta yanmasının nedenleri nedir

Silindir kapağı contası soğutma sıvısı geçişlerini kapattığı için, yanmış bir conta soğutma sıvısının silindirlere geçmesine sebep olacaktır. Yanmış bir silindir kapak contası aşağıdakilere niçin olur.
  • Egzoz borusundan beyaz duman çıkar
  • Egzoz borusundan su sızar
  • Radyatör ve tahliye deposunda kabarcıklanma görülür
  • Motor yağında süt beyazı yada tahin kıvamında renklenme
  • Aracın devamlı hararet yapması
  • Düşük sıkıştırma sebebiyle çekiş kaybı
Şeklinde semptomlar silindir kapak contasının yandığının en malum belirtileridir.
Ek olarak silindir kapak contası yandığı için dışarıya üfler. Bu durumda motordan sızan yağ ve soğutma sularının aracın altına aktığını görebilirsiniz.
Yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi birisi ile karşılaşırsanız aracınızı daha çok kullanmadan ne olursa olsun bir ustaya götürmenizde yarar var.

Silindir kapak contasının yanmaması için nelere dikkat edilmeli?

Aracınızın motorunun olması gerekenden daha çok sıcaklığa çıkmaması gerekmektedir. Bu sebeple yaz kış demeden aracınızın radyatör suyunu devamlı denetim etmelisiniz. Radyatör ve hortumların su kaçırıp kaçırmadığını motor sıcakken gözle denetim etmekte yarar vardır.

Yanık conta ile otomobil sürmenin sakıncası var mıdır?

Aracınızın yanma odasında yakıt/hava karışımından başka bir şey olmamalıdır. Silindir kapak contası yandığı süre, yanma odasına su karışır. Bu su zaman içinde pistonlarda ve yanma odasında korozyona sebep olur. Kısa bir süre içinde de motorun içindeki dirimsel parçalara zarar verir. Bu sebeple silindir kapak contası yandığı süre ne olursa olsun derhal onarım ettirilmesi gerekmektedir.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.