Suzuki Swift (1988 – 2003) nasıl bir araba, Alınır Mı?

Suzuki Swift (1988 – 2003) nasıl bir araba, Alınır Mı?

Japon otomobilleri çoğu zaman sorunsuzluğu ve minik olmalarıyla bilinir. Suzuki Swift’te tam bir Japon otomobili konumunda.

Suzuki Swift 1988 senesinde ilk otomobillerini Avrupa’ya getirmeye başladı. Bu otomobiller 3 kapılı GTİ motora haiz 1.3 litre motor hacminde olanlardı. 1989 senesinde ise 5 kapılı hatchback modelleri satılmaya başlandı. Avrupa’da nispeten iyi rakamlar tutturulunca 1990 senesinde Türkiye’de satılmaya başlandı.

Suzuki Swift Teknik Özellikler

Birinci nesil doğrusu  1988 ve 2003 yılları aralığında satılan Swift için üretilen motor hacmlerinin teknik özellikleri şu şekilde;
1.0 litre : 53 beygir ve 76 Nm tork güç üreten motor. Aracın ağırlığının 800 kilo bulunduğunu varsaysak bile bu motordan öyleki fazlaca fazla performans beklememeniz gerekir.
1.2 litre : 60 Beygirlik bir motor bulunuyor. Bu motor tipinde Swift devletimizde satılmamış olup gümrük girişlidir.
1.3 litre :  En fazlaca tutulan motor tipidir. 68 beygir ve 99 Nm tork güç üretmektedir.
1.6 litre : Eğer performans arıyorsanız almanız ihtiyaç duyulan motor hacmine haiz Swift’tir. 92 beygir gücünde bir motora haizdir.

Suzuki Swift nasıl bir araba?

Suzuki Swift’in manuel ve otomatik şanzımanlı seçenekleri mevcut. Otomatik şanzıman olanları 3 ileri vitesli. Bu kadar azca vites dişlisi olunca otomobil yüksek devirde çalışıyor ve fazlaca yakıt tüketiyor. Sadece manuel vitesli olanları oldukça makul düzeylerde yakıyor. Yedek parçası tüm japon otomobillerinde olduğu şeklinde birazcık pahalıdır.  Japon otomobilleri esasen sağlamlığıyla meşhur otomobillerdir. Swift’de oldukça sağlam üretilmiştir. Zamanında bakımlarını yaptırırsanız size uzun süre problem çıkarmaz. GLX paketinde klima, hidrolik direksiyon ve cam otomatiği şeklinde donanım özellikleri bulunur. Kısaca GLX en full donanım paketidir.

Suzuki Swift Kullanıcı Yorumları

Daha ilkin 2001 model GLX otomatik vitesli ve 1994 model manuel vitesli olanının sahibi oldum. İki aracımda 1.3 motorluydu. Otomatik şanzımanlı olanda başlamış olacak olursak, yokuşlarda kesinlikle geri kaçırmıyor. Tam otomatik bir şanzımana haiz. Vites geçişlerinin birazcık sarsıntılı bulunduğunu söyleyebilirim. Otomobil ile ben şu şekilde 120 km/s hızlarda gidiyim derseniz motor fazlaca aşırı bağırıyor. Bunun sebebi 3 ileri olması. Doğal olarak motor yüksek devirde çalmış olduğu için fazlaca fazla yakıt tüketiyor. Yol tutuşu orta düzey ve birazcık altında diyebilirim. Aracın arkasına 2 kişiden fazla oturmak neredeyse olanaksız. Aslına bakarsan B Segmenti araçlar içinde arka taraf genel anlamda 2 kişiden fazlasını almaz. Daha ilkin iki tane swift sahibi oldum, ikinsinde de fren mesafesi bana iyi gelmedi.

Suzuki Swift Alınır Mı?

Eğer problem çıkarmayan ucuz bir otomobil sahibi olmak istiyoranız Suzuki Swift tercihleriniz içinde olabilir. Sadece alınırken otomatik ve manuel vites ayrımı iyi yapılmalı. Yedek parça fiyatlarının birazcık pahalı bulunduğunu açıklayalım. Servis ve yedek parça sıkıntısı bulunmuyor.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.