Nissan Almera

Nissan Almera
Nissan tarafınca tamamen japon ekolüyle ürettiği son arabalardan birisi olan Almera modelini araştırma fırsatı buldu.
Avrupa otomobilleri tüm dünyada otomobil pazarına hakim olmaya başlarken, Japon araçları bilhassa tasarım mevzusunda geri kalmıştı. Pazarda ki hakimiyetini çoğaltmak isteyen Nissan, Almera modelini piyasaya sürdü.
Almera, sportif çizgilerinin yanı sıra bir aile otomobili olarak tasarlanmıştır. Kısacası her kesine hitap eden bir otomobildir. Türkiye’de 2000 ve 2006 yılları aralığında satılmıştır.

Nissan Almera Teknik Özellikler ve nasıl bir araba

Vatanımızda en oldukca 1.5 benzinli atmosferik motorları satılmıştır. Sadece azca sayıda da olsa 1.6, 1.8 ve 2.0 dizel motor versiyonları mevcuttur. Aslına bakarsak 2.0 dizel motorlar MPV sınıfında olabilir. Alıştığımız Almera’dan tasarımı daha farklıdır. Renault Scenic, Opel Zafira ile aynı tasarım hatlarına haizdir. Sadece vatanımızda bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar satılmış olduğu için yollarda görmeniz pek mümkün değil.
Biz bu yazımızda en oldukca tutulan modeli olan 1.5 benzinli motor Almera’dan bahsedeceğiz. Almera’nın hatchback ve sedan kasa modelleri mevcut. Bu motor 98 beygir ve 131 Nm tork güç üretiyor. Aracın net ağırlığının 1200 kilogram bulunduğunu düşünürsek, pek fazla performans verdiği söylenemez. En full paketi Tekna’da ise; ABS, dört cam otomatiği, yolcu ve sürücü hava yastığı, dijital klima ve yol bilgisayarı benzer biçimde donanımlar bulunuyor.  Sedan kasa olanlarında 460 litre benzer biçimde devasa bir bagaj bulunuyor. Hatchback Almera’da ise bagaj kapasitesi 355 litre. Nissan bu araçlar üretildiği zamanlarda bir çok markanın veremediği 10 yıl boya garantisi vermekteydi. Şuan bile güneş yanığı olmuş, çürümüş ve paslanmış bir kaportası olan Almera görmeniz neredeyse imkansızdır. 0.8 mm sac kalınlığıyla oldukça sağlam bir otomobildir. Nissan Almera’nın motorunda kayış yerine zincir triger kullanıldığı için daha uzun ömre haiz. Ek olarak Nissan Almera tam bir sorunsuzluk abidesidir. Bakımlarını aksatmadığınız sürece bu otomobil ile kolay kolay yolda kalmazsınız. Bırakın yolda kalmayı arıza bile çıkarmaz diye düşünüyorum.

Nissan Almera Kullanıcı Yorumu

2006 model 1.5 Almera Tekna ile bigün geçirdim. Daha önceleri fiyatı emsallerine bakılırsa ucuz iken, sağlamlığı sebebiyle son yıllarda hak değere ulaşmaya adım atmıştır. Vasıta yalıtım mevzusunda emsallerinden aşağıda kalır bir yana haiz değil. İç mekanı kullanıcı açısından oldukça güzel. Sürücü dahil beş kişinin rahatça seyahat yapabileceğini düşünüyorum. İlk olarak kent içi sürüş yapmak istedim. Klimasını son ayarda açtığımda otomobil yokuşlarda bayılıyor. Sanıyorum söylendiği benzer biçimde 98 beygirlik motor, kasaya birazcık zayıf kalıyor. Yokuşlarda kalkarken ivmelenmesi süre alıyor. Ek olarak çekişten derhal düşüyor. Şu demek oluyor ki kent içinde seri ve atik bir otomobil arıyorsanız Almera sizin için bir otomobil değil. Sonrasında uzun yol testi yapmak suretiyle Ankara Şimal Çevre otobanına çıktım. Şöyleki birazcık basıyım dediğimde 120 – 130 kilometrelere kadar bir şey yok. Fakat daha fazlası için motorun zorlandığını söyleyebilirim. Düz bir yolda ne yaptıysam 160 km/s hızın üstüne çıkaramadım. Arka süspansiyonları sert yapıldığı için yol tutuşu beni doyum etti. Fakat bir focus kadar değil normal olarak. Yol sesini ve motor sesinin içeriye oldukca fazla almıyor. Klimasına ayrı bir ayraç açmak isterim. Artık nasıl bir klima kompresörü kullanıldıysa daha ilkin asla görmediğim şekilde soğuk hava üflüyordu. Fakat klimanın kuvvetli olmasının dezavantajı olarak açıldığı süre motor gücünün eksilmesine nedne oluyor. Almera’yı şöyleki dik bir yokuşta, içinde 5 şahıs varken klima açık düşünemiyorum. Aracın yakıt tüketimi (LPG’de) kent içinde 10 litre, kent haricinde ise 7 litre.

Nissan Almera Alınır Mı? 

Nissan Almera hiçbir mesele çıkarmayan sağlamlığını ispatlamış bir otomobil. Bu modelde hangi arabayı alırsanız alın kesinlikle küçücük sorunları olacaktır. Fakat şöyleki bakımları zamanında yapılmış bir Almera’nın neredeyse hiçbir arızası olmuyor. Beni A noktasından B noktasına sorunsuz bir halde götürsün istiyorsanız, Almera alınabilecek en iyi arabalardan bir tanesi.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.