Radyatör Hortumu neden Şişer Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar?

Radyatör Hortumu neden Şişer Çözümü Nedir Maliyeti Ne Kadar?

Radyatör Hortumu neden Şişer ? Radyatör alt ve üst hortumlarının aracın soğutma suyundaki tazyik sebebiyle sertleşmesi ne benzer biçimde sorunların olduğuna işarettir.

Radyatör motorun soğutma sisteminin en mühim parçasıdır. Radyatör ve motor içinde hortumlar yardımıyla soğutma suyu devirdaim edilir. Sadece kimi zaman radyatör hortumları aşırı tazyik sebebiyle sertleşir. Öteki bir tabirle radyatör hortumu şişer.
Eğer aracınızda radyatör hortumu şişmesi problemi yaşıyorsanız bunun 3 değişik sebebi olabilir. Bunlardan ilki aracın üst kapak contasının yanması, kapak contası yandığı için motordan radyatöre aşırı bir kompresyon kısaca tazyik oluşur. Bu tazyik hortumun şişmesine sebep olacaktır. Aracınızı işinin ehli bir ustaya göstererek üst kapak contasının sağlam olup olmadığını denetim ettirmenizde yarar var.
Radyatör Hortumu neden Şişer ? İkinci şüpheli ise termostat arızasıdır. Termostat aracın motoru kafi sıcaklığa geldiği vakit açılır ve içerideki sıcak suyu soğutulmak suretiyle radyatöre gönderir. Termostatın arızası sebebiyle geç açılmalar meydana gelebilir. Bu da motor içindeki su sıcaklığının artmasına sebep olur. Artan su sıcaklığı bir tazyik oluşturur ve radyatör hortumlarında şişmeye sebep olur.
Üçüncü şüpheli ise bir tek lpgli araçlarda bulunan LPG beynindir. Lpg beyninden aracın soğutma sıvısı geçer. Arızalı lpg beyni sıcak suyu hapsedecektir ve hortumlarda tazyik oluşmasına niçin olacaktır.


Aracınızı belirli bir süre kullandıktan sonrasında kaputu açın. Radyatöre gelen alt ve üst hortumları elinizle bastırarak deneyin. Bazı hortumlar sert yapıya haiz oldukları için şişme yapmaz, sadece sertleşecektir. Bu sepeple elinizle hortuma bastırdığınızda parmağınızın içine girmesi gerekir. Eğer bir balon benzer biçimde sertse radyatörünüzde tazyik var anlama gelir.

Radyatör hortumu şişmesi arabaya ne gibi sorunlar getirir ?

Radyatör hortumunun şişmesi, aracın soğutma sisteminde aşırı bir tazyik olduğu anlamına gelir. Bu tazyik zaman içinde öteki hortumlarda ve radyatörde aşırı baskı oluşmasına sebep olur. Onarım edilmeyen bu problemler, yolda giderken aracınızın hortum yada radyatörün patlatmasına sebep olabilir. Bu sebeple aracınızın motor sorunlarını kesinlikle en kısa zamanda çözüme kavuşturun.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.