Oksijen Sensörü (Lambda) Arızası sorunu ve tamiri

Oksijen Sensörü (Lambda) Arızası sorunu ve tamiri
Oksijen Sensörü aracımızın performansı açısından en önemli parçalardan bir tanesidir. Arıza verdiği süre aracımızda bir fazlaca negatif etkiye yol açmaktadır. Ek olarak oksijen sensörü zamanında onarım edilmezse daha büyük arızalara da niçin olabilmektedir. Bu sebeple fazla süre kaybetmeden arızanın teşhis edilmesi ve tamiri gerekmektedir. 
Otomobilinizin motorunda yada emisyon kontrollerinde bir sorun olduğunda, otomatik bilgisayar kodları yada arıza teşhis kodları araç bilgisayarında saklanır. 1981 yılından 1995 yılına kadar üretilen otomobiller OBD-I, 1996 ve günümüze kadar üretilen otomobiller OBD-II kodları ile donatılmıştır. Araçlarda bulunan sensörler, bir arıza tespit etmiş olduğu süre bunu aracın ECU beynine yönlendirir. Oksijen (Lambda) sensörü de bu arızalardan bir tanesidir. Hatta meydana getirilen araştırmalara bakılırsa araçlarda en fazlaca arıza veren ilk 10 parça içinde oksijen sensörü gelmektedir. Oksijen sensörü, aracınızın daha verimli çalışmasını sağlamak ve emisyon değerlerini denetim altında tutumak için yapılmışlardır. Her otomobilde egzoz manifoldunda bulunurlar. Görevleri egzoz gazı içindeki oksijen miktarını denetim etmektir. Arızalı bir oksijen (lambda) sensörü aracınızın çalışmasından, yakıt sarfiyatına ve performansına kadar pek fazlaca şeye etki eder. Bu sebeple arıza durumunda asla vakit kaybetmeden onarım edilmesi gereksinim duyulan bir parçadır.

Oksijen Sensörü Nedir?

Bir ekran şeklinde işlev gören oksijen sensörü şu şekilde çalışır: Oksijen sensörünün bir ucu egzoz borusunun içinde yer alır. Aracın motorunda yakıt hava karışımı yandıktan sonrasında çıkan duman egzoza gönderilir. Bu egzoz gazı tamamen karbondioksit değil, oksijen karışımlı olmak zorundadır. İşte Oksijen sensörü egzoz gazındaki oksijen miktarını tespit edip, aracın ECU’suna gönderir. Egzoz gazındaki karışımda oksijen miktarı azca yada fazla olması durumunda oksijen sensörü bunu arıza olarak algılayacaktır. Doğru çalışan bir oksijen sensörü aracınızın ve çevrenin sağlığı için fazlaca önemlidir. Ek olarak zamanında yaptırılmayan oksijen sensörleri araçların katalitik konverterine de zarar verebilmektedir.

Oksijen Sensörü Arızası sorunu

Oksijen sensörünün çalışmadığını yada arızalı çalıştığını gönsteren bazı açık emareler vardır. Bunlar:
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Egzozdan çıkan çürük yumurta kokusu
  • Aracın fazla yakması
  • Katalitik konvertör arıza
  • Egzoz emisyon ölçümlerinin yüksek çıkması
  • Motorun rölantide dalgalanması
  • Aracın performansında düşme

Diyagnostik cihazında aracınızda P0170, P0171, P0172, P0173, P0174, P0175 arıza kodlarından herhangi birisini yada bir kaçını verebilir. Arızanın oksijen sensöründen olduğu kesinleştikten sonrasında sensörün değiştirilmesi gerekmektedir. Şu sebeple oksijen sensörünün tamiri mümkün olmamaktadır. Oksijen sensörünü bir ingiliz anahtarı yardımıyla kendinizde kolayca değiştirebilirsiz.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.