2021 GÜNCEL: Taksi Çıkması Otomobil Alınır mı? Albea, Linea, Toyota, Dacia, Hyundai Yorumlar ve İnceleme

2021 GÜNCEL: Taksi Çıkması Otomobil Alınır mı? Albea, Linea, Toyota, Dacia, Hyundai Yorumlar ve İnceleme

İkinci el otomobil alımında günümüzün en oldukça sorulan sorularından birisi “taksi çıkması vasıta alınır mı?” oluyor. Bugün sizler için taksi çıkması otomobil alınır mı, soruların nedir, kullananların yorumları nedir hep beraber inceleyeceğiz.

Taksicilerde çoğu zaman Fiat Albea, Fiat Linea, Hyundai Accent, Dacia Sandero-Stepway, Skoda, Volkswagen ve Toyota Corolla görüyoruz. Bununla beraber dizel motor ağırlıklı çalışan taksiciler de mevcut. 2021 güncel yazımıza hoş geldiniz.
Niçin bu modeller seçiliyor?
Birincisi maliyet. Satın alırken uygun fiyatlı olan bu araçların hem ikinci eli yüksek hem de yedek parçası muadillerine gore oldukça uygun. Ustası oldukça. Bundan dolayı taksiciler tarafınca tercih ediliyor. Bununla beraber ticaride kullanmak suretiyle satın alırken meydana getirilen toplu indirimler de bu modelleri taksiciler için cazip kılıyor.

Ilk olarak şunu söylemek gerekiyor, sahibinden taksi çıkması araçların kilometresi bir fazlaca yüksek oluyor. Bundan dolayı satın alacağınız araçlarda minimum 350 bin km görüyoruz.

Bu araçlar 7 gün 24 saat mantığı ile çalışıyor ve sahibinden sitesinde neredeyse 1 milyon km’ye kadar taksi çıkması araçlar var! Peki bu ne anlama geliyor?
Ilk olarak metal ve elektronik parçalar devamlı olarak çalışıyor. Siz taksi çıkması aracı satın aldığınızda evinizin önünde belirli sürelerle bekletmeye başladığınızda araçtaki metal yorgunluğu kendini göstermeye başlayacaktır.
Satın aldığınız aracı uygun fiyata alacağınız için oto ekspertize götürmekte tereddüt edebilirsiniz sadece kesinlikle ve kesinlikle bu araçları götürün. Sigortası ve kaskosu beklediğinizden yüksek çıkabilir bundan dolayı Türkiye’de kaza yapılsa da sigortaya işletilmeyen pek oldukça kaza var! Aracın değerinin bir tek taksi çıkması olması sebebiyle düşük bulunduğunu düşünmeyin. Bu araçların kaportası işlem görmüş olabilir, takla atmış olabilir, motoru bir fazlaca bitmiş ve ölmek suretiyle olabilir.

Taksi çıkması araçlarda hangi problemler görülür?
Metal yorgunluğu ve aracın sürüşü, hızlanması ile ilgili problemler taksi çıkması araçlarda çoğunlukla görülür. Bununla beraber vasıta ilk çalışmaya başladığında acayip tepkiler verebilir, debriyaj ve baskı balata ile ilgili problemler görülebilir.
Taksi çıkması otomobil nasıl anlaşılır?
Otomobiller mevzusunda oldukça uzman değilseniz bir aracın taksi çıkması olup olmadığını, km’si ile oynanıp oynanmadığını pek anlayamazsınız. Sadece aracın geçmişe dönük muayene evraklarını isteyip muayene tarihlerindeki km’ye gore bir ön çıkarım yapma şansınız olabilir. Yaşı azca fakat km’si yüksek araçlar şirket yada taksi çıkması olabilir. Dikkat edin!

Sağlam ve tanıdık bir oto elektrik ve takoz ustasına aracı gösterin.

Şu videoyu da seyredebilirsiniz.

Dacia Sandero, Stepway; Toyota Corolla, Hyundai Accent, Fiat Albea ve Fiat Linea marka araçlarda vasıta kısa bir süre de takside çalışmış olabilir. Sokakta, yolda taksicilerde gördüğünüz marka ve modelleri alırken aracın geçmişini iyi karşılaştırın.
Uzun soluklu taksiye çıkarılacak araçlar için boyama işlemi yapılıyor. Kapı içine, kaput içlerine bakın sarı boya var ise taksi çıkmasıdır.
Bir ekspertiz merkezinde şanzıman ve ABS beynine baktırın. Muayene km neticeleri ile karşılaştırın.

Taksi çıkması araçlarda motor problemleri nedir?
Bir aracın kaportası sağlam olmayabilir, bazı çürükler olabilir hatta kazalı olabilir. Sadece ve sadece motoru iyiyse o aracı satın almanızda oldukça problem yoktur. Motor bir aracın kalbidir ve o kalp ne kadar sıhhatli çalışırsa o denli iyi yürür, hareket eder. Taksi çıkması araçlardaki en büyük problemler motorda çıkmaktadır. Gün içinde yoğun kullanım ve metal yorgunluğu, parçaların süratli eskimesi sebebiyle taksi çıkması araçlarda çoğunlukla motor arızaları meydana gelir. Motorun ömrü süratli bittiği için bu sefer vasıta rektefiye döngüsüne gider ve averaj her 250-300 bin km’de bir rektefiye edilir. Sahibinden sitelerinde 450, 600 bin km arasındaki araçlarda çoğu zaman “motor yeni rektefiye edildi, süper durumda” yazılır sadece durum pek o şekilde olmayabilir. İlanlarda bir kere rektefiye kelimesi geçer sadece motor 3 kez rektefiye edilmiş olabilir, aman dikkat!
Netice olarak Taksi çıkması vasıta satın alınır mı?
Aracın motoru mühim dedik. Oldukca güvenilir ve yakın birisinden alışveriş yapacaksanız aracın tüm geçmişini öğrenip, ekspertize gidip motorunun raporunu alır ve kaza geçmişine bakarsanız uygun fiyatı sebebiyle tercih edecekseniz taksi çıkması alabilirsiniz. Diğeri türlü %50 ihtimaliniz var, vasıta ya sizi yarı yolda bırakmayacak, arıza vermeyecek ve rahatça süreceksiniz ya da sanayiden çıkmayacak ve ustalarda ahbap olacaksınız.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.