2021 MINI Countryman

2021 MINI Countryman

MINI‘nin akıllara kazınan, kendine özgü tasarımı ile kompakt SUV modeli Countryman ile hem şehiriçinde, hem de arazide dikkatleri çekiyor.

Sürücüye, yollarda ve arazilerde Go-Kart kullanım hissini yaşatmak isteyen ikinci jenerasyon MINI Countryman‘i inceledik.

MINI Countryman‘in Türkiye’de iki değişik Twin Power Turbo motor seçeneği bulunuyor. Bunlardan benzinli olan motor, 136 bg ve 220 Nm güç üretirken, dizel olan motor ise 116 bg ve 270 Nm güç üretiyor. Ek olarak benzinli motoru, All4 dedikleri dört çeker olarak tercih edebilirsiniz.

MINI Countryman‘in teknik verilerine göz atalım.

Haber İçeriği

Cooper CountrymanOne D CountrymanCooper Countryman ALL4
Cooper Countryman
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 9.6Azami Hız (km/sa): 202Ortalama Tüketim (l/100km): 5.5Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 126

One D Countryman
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 10.9Azami Hız (km/sa): 190Ortalama Tüketim (l/100km): 4.1Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 109

Cooper Countryman ALL4
0-100 km/sa Hızlanma (sn): 9.8Azami Hız (km/sa): 197Ortalama Tüketim (l/100km): 6.1Ortalama CO² Emisyonu (gr/km): 139

MINI Countryman‘in teknik verilerinde verilen averaj tüketim değerlerine ulaşmanın fazlaca zor bulunduğunu söylemeliyiz.

MINI Countryman‘i satın alırken, tercih edebileceğimiz dört değişik donanım paketi bulunuyor. Bu paketler; Türkiye Paketi, Salt, Pepper ve JCW Chili.

Türkiye Paketi; Lastik tazyik göstergesi, arka park sensörü, elektrokrom iç ayna, otomatik klima ve sis farları şeklinde standart denilebilecek özellikler yer ediniyor.

Pepper; Türkiye Paketine ek olarak, tavan kaplamasındaki açma kapama butonlu ortam aydınlatması, şelale aydınlatması, dıştan kapı kolu aydınlatması ve MINI logo projeksiyonundan oluşan MINI Excitement paketi bulunuyor. Ek olarak anahtarsız denetim girişi, spor deri direksiyon, ön kol desteği, otomobil renginde dikiz aynası kapakları ve 17 inç Imprint Spoke jantlar ekleniyor.

JCW Chili;  Türkiye PaketinevePepper paketine ek olarak John Cooper Works dış tasarım ve John Cooper Works iç tasarım paketini kapsıyor. Ek olarak, John Cooper Works spor deri direksiyon, performans denetim sistemi, sportif arka tavan spoyleri, John Cooper Works aerodinamik kiti, antrasit tavan kaplaması, paslanmaz çelik pedallar ve ayak desteği, John Cooper Works marşpiyeller ve vites topuzu ve 18 inç John Cooper Works Thrill Spoke jantlar bulunuyor. Ek olarak talep üstüne ücretsiz bir şekilde spor yürüyen aksam tercih edilebiliyor.

MINI Countryman‘e dışardan baktığımızda, eskisine gore daha çağdaş bir tasarıma haiz bulunduğunu söyleyebiliriz. Ek olarak Countryman, eski kasasına gore 20 santimetre daha uzamış ve 4 mm alçalmış ve bagaj hacmi 450 litreye çıkmış. Bunun haricinde, tasarım dinamikleştirilmiş ve eski tasarımına gore göze daha hoş gözüküyor. Eski tasarımın kaba ve fazla kaslı olması, birçok kişinin kafasında sual işaretleri oluşturmuştu.

Aracın arka tasarımından bahsedecek olursak, dik bir halde konumlandırılmış bagaj ve arka stoplar bir MINI klasiği.En alt tarafta difüzör görünümlü ufak bir plastik ve pakete gore egzoz görünümü yer ediniyor. Eskisinden farkı ise daha büyük aydınlatma araçları ve daha geniş krom çerçevelerin kullanılması diyebiliriz.

Countryman‘in içine baktığımız süre, alışık olduğumuz ve öteki modellerde de kullanılan MINI‘nin etrafı ışıklı multimedya ekranı dikkatleri çekiyor. Tuş yardımıyla renk değiştirilebiliyor ve ortalama on iki değişik renk bulunuyor. Kullanılan direksiyon simidi ve göstergeler ise öteki MINI modellerindekinin aynısı olmasına karşın, araca sportif bir görüntü katıyor. Orta panelde bulunan tuşlar, spor bir otomobildeymişsiniz hissi veriyor.

Ek olarak, aracın içinde kullanılan plastik oldukça yumuşak ve kaliteli bir otomobil hissi veriyor. Aracın iç kısmında cam tavanın iki parça yerine, topyekün tek parça olarak cam tavan olması araca daha da bütünlük katabilirdi ve görsel açıdan aracı daha da zenginleştirebilirdi. Doğal olarak iki parça kullanılmasının en büyük sebebinin, güvenlik amaçlı bulunduğunu düşünüyoruz.

Arka tarafa geçtiğimiz süre, koltukların içeri doğru, göçük konumlandırılmasından dolayı oldukça rahat ve uzun boylu kişiler rahatça oturabilir kısaca bir MINI olmasına karşın aracın diz ve baş mesafesinin oldukça doyurucu seviyede bulunduğunu belirtebiliriz. Bunun haricinde, arkada hava menfezlerinin ve kol dayamanın olması da sınıfına gore bir avantaj yaratıyor. Ek olarak, geniş cam yüzeyleri yardımıyla oldukça ferah bir halde gezi etmek mümkün.

Araçta üç tane değişik mod bulunuyor; Green, MID ve Sport. Kullanım tarzınıza gore kendinize en uygun modu seçebilirsiniz. Green, yakıt tasarrufu sağlarken, gaz ve direksiyon tepkileri oldukça yumuşak olan bir mod. MID, düzgüsel kullanımlar için ideal, gaz ve direksiyon tepkileri birazcık daha sert. Sport ise, süratli kullanımlar için, gaz ve direksiyon tepkilerinin en sert olduğu mod.

Biz MINI Cooper Countryman‘in 1.5 motorlu benzinli modelini kullanma fırsatı bulduk. Kullandığımız araçta Türkiye Paketi bulunuyordu. Türkiye Paketinde birçok teknolojik sistemin noksan bulunduğunu söyleyebiliriz. Vasıta kent içi kullanım için oldukça kafi bir güce haiz, sadece ani kalkış ve hızlanmalarda, torkun azca olmasından dolayı ağır kaldığını söyleyebiliriz.

Buna karşın kullanılan şanzımanın vites geçişleri oldukça iyi. Aracı kullanırken, kaliteli ve zevkli bir sürüş hissi veriyor. Otomobilin sert olmasına karşın, herhangi bir hastalık vermiyor. Aracın en büyük artısı ise, hafifçe arazide yada bozuk yollarda sunmuş olduğu performans.

Yol tutuşuyla akıllarda kalan MINI, bu ikinci jenerasyon Countryman‘in dönemeç kabiliyetinin de fazlaca üst düzeyde bulunduğunu söyleyebiliriz. Kesinlikle bu MINI‘yi kullanırken, tıpkı bir Go-Kart (Karting) aracı kullanıyor şeklindesiniz. Virajlar oldukça keyifli bir hale gelip, dağ yollarından çıkmak istemiyorsunuz.

Bu sınıftaki bir araçtan muhteşem bir konfor beklememek lazım, sadece MINI Countryman‘e konforlu diyebiliriz. Ufak çukur ve tümsek şeklinde engebelerden rahatça geçerken, bu engebelerin çaplarının artmasıyla, vasıta süspansiyonları yetersiz kalıyor ve yolcuları rahatsız ediyor.

MINI‘nin yalıtımına değinecek olursak, bu kutu şeklinde tasarımdan dolayı, 80-100 km hızdan sonrasında rüzgar sesi geliyor. Yol ve motor gürültüsü ise vasıta kabininde neredeyse duyulmuyor. Kısacası yalıtım ve konforun sınıfına gore iyi bir seviyede bulunduğunu söyleyebiliriz.

Audi Q2, BMW X1 ve Mercedes GLA şeklinde oldukça premium modellerin rakibi olan MINI Countryman, değişik tasarımıyla, biçim sahibi olmak isteyen, sürüş hissine ehemmiyet veren alıcılar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Bu avantajlarına karşın sunmuş olduğu bagaj hacmi ve pahalı yedek parçalarıyla alıcılarını düşündürüyor.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.