Motorun Yağ Yakıp Yakmadığını Nasıl Anlarız?

Motorun Yağ Yakıp Yakmadığını Nasıl Anlarız?

Motorun Yağ Yakıp Yakmadığını Nasıl Anlarız?

Motorun Yağ Yakıp Yakmadığını Nasıl Anlarız? Motor içerisinde bulunan pistonlar zaman içerisinde motorun altında bulunan yağın üst tabakalara kadar çıkmasına neden olur. Pistonların üst kısmında yer alan yakıt ve hava karışımının içerisinde dahil olan yağ  yanarak motor yağının yanmasına neden olmaktadır.

Eğer araçta devamlı olarak bir yağ eksilmesi meydana geliyorsa, aracınızın motoru yağ yakıyor demektir. Aynı zamanda motorun yağ yaktığını anlamanın bir diğer yolu da araçtan çıkan egzoz dumanın rengine bakmaktır. Aracın egzozundan eğer mavi renkli bir duman çıkıyorsa aracınızın motor kısmında bulunan yağ pistonlardan yukarıya çıkarak artık yanıyor demektir. Bunun dışında motor yağı koyduğumuz kapağı açarak da bunu anlayabiliriz. Açılanmotor yağı kapağından hava geliyorsa bu da aracın motor yağını yaktığını gösteren bir belirtidir. Bu durum karşısında yapmanız gereken aracın pistonlarını kontrol ettirmek olacaktır. Aksi durumda araçta ileriye dönük olarak ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Motoru durdurduktan sonra aracı düz bir zemine çekerek burada yağ kontrolü yapmak gerekir. Yapılan bu kontrolleri farklı günlerde yaparak aracın yağ yakıp yakmadığının kontrolünü rahatlıkla anlayabilirsiniz.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.