Limp Modu (Koruma Modu) Nedir, nasıl İptal Edilir

Limp Modu (Koruma Modu) Nedir, nasıl İptal Edilir

Limp Modu arabanın negatif bir gidem bir durum algılaması sonucunda motorun kendi kendini korumaya almasına Limp Modu denilir. Türkçe karşılığı Motor koruma modu yada acil durum modu olarakta çevrilebilir.

Koruma modu bir çok turbo beslemeli araçlarda programlanmış kendini koruma özelliğidir. Araçlarda bir oldukça sensör bulunur. Sensörlerden gelebilecek anormal okumalar yada arızalı bir mekanik parça tespit edildiğinde otomobil kendini “Limp Modu” konumuna geçirecektir.

Acil durum modu olarak da malum bu özelliklik, aracın motorunu ve şanzımanını ağır bir arızadan korumak için tasarlanmıştır. Limp Moduna giren aracın performansı, daha büyük zararları önlemek için aracın bilgisayarı tarafınca büyük hasarları önlemek için kısıtlanacaktır. Bu engelleme aracınızı yakınlarda bir servise, oto tamirhanesine yada çekicinin size ulaşabileceği bir konuma gelene kadar müsaade edecektir.

Limp Modu etkinleştirildiğinde, aracınız size ciddi bir problem bulunduğunu ve bunun derhal ele alınması icap ettiğini anlatmaktadır. En kısa sürede uygun bir yere giderek Acil Durum Modunun niçin oluşturğunu belirlemeniz gerekmektedir.

Limp Modu sorunları

1- Arabanın hız ve devir almaması

Otomobil limp Moduna geçmiş olduğu vakit 2500 Rpm (devir)’in ve 50 km/s hızın üstüne çıkamaz. Bu da otoyollarda süratli sürüş yapmayı olanaksız hale getirir. Ek olarak vasıta 3. vites ve üstüne geçemeyecektir.

2- Çekiş kaybı

Otomobil koruma moduna (Limp Modu) geçmiş olduğu vakit motor size gaza bastığınızda, bir ateşleme arızası şeklinde titremeler olacaktır.

3- Motor arıza lambası

Koruma moduna girildiği vakit aracınızın motor denetim lambası yanacak yada yanıp sönecektir. Ek olarak aracınızın yol bilgisayarı motoru durdurmanız yönünde size işaret verecektir. Kimi zaman limp moduna girildiğinde hararet lambası da yanabilir. Bu arıza lambası görüldüğü vakit vasıta derhal durdurulmalı ve soğuması için araca vakit verilmelidir.

Otomobil Limp Moduna (koruma moduna) Niçin Girer?

Aracın koruma moduna girmesi için birçok sebep olabilirken, kolayca tanımlayabilecek bir kaç genel niçin vardır.

1- Düşük yağ seviyesi

Aracımızda bir oldukça sıvı kullanılır. Bilhassa motor yağı ve şanzıman yağının eksilmesi durumunda otomobil kendini Limp Modu konumuna alabilir. Bu sebeple azalan yağ seviyeleri düşük basınca niçin olabilir ve şanzıman ile motorun sıhhatli çalışmasına izin vermez.

2- Sensör arızaları

Aracımızda motoru ve şanzımanı denetim eden bir kaç sensör vardır. MAF, MAP, TPS yada hız sensörlerinde oluşabilecek arızalar, aracın ECU’suna bildirilir. Bu sensörlerden birinin arızası durumunda vasıta kendini koruma moduna alabilir. Ek olarak arızalı yakıt enjektörleri, bobin, buji şeklinde parçalarda Acil Durum Modunu etkinleştirebilir.

3- Hasarlı kablolar

Aracımızın motoru oldukça yüksek sıcaklıklarda çalışır. Ek olarak kaputun altında motorla beraber kablolarda vardır. KAbloların üstü rahat kauçuk bir yapıda olduğundan motorun sıcaklığı sebebiyle yıpranır. Yada kablolar bir halde hasar görebilir. Hasarlı bir kablo aracın beynine uygun sinyali gönderemez. ECU bunu arızalı bir parçanın olduğu olarak yorumlayabilir. Bu durumda aracın Limp Modu konumuna geçmesine niçin olabilir.

4- Debriyaj ve şanzıman arızası

Arızalı bir kavrama aracın limp moduna geçmesine niçin olabilir. Şanzıman bir aracın en pahalı parçalarından bir tanesidir. Araçta bu pahalı bölüme zarar gelmemesi amacıyla koruma modunu etkinleştirebilir.

Limp Gibi olmaktan nasıl çıkılır?

Otomobil Koruma moduna (Limp Modu) girmiş olduğu anda yapılacak ilk şey, aracı güvenli ve uygun bir yere çekmek olacaktır.

Aracı çalıştırmadan ilkin kesinlikle tüm sıvıları, kabloları güzelce denetim etmelisiniz. Bu sebeple otomobil yine çalıştırıldığından büyük olasılık Limp Gibi olmaktan çıkacaktır. Bir aracın limp moduna girdiğini anlamanın yolu, aracı stop edip yine çalıştırmaktır. Vasıta durdurulup çalıştırıldığında limp gibi olmaktan çıkmış olacaktır. Sadece bazı araçlar çıkmamaktadır. Bu durumda yapılması ihtiyaç duyulan en mühim şey akünün kutup başları söküp ortalama 1 dakika sonrasında yine takmak olacaktır. Akünün kutup başı sökülünce OBD araçtaki arıza kodlarını yok sayacaktır.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.