Termostat Nedir Ve Ne İşe Yarar?Termostat Çeşitleri

Termostat Nedir Ve Ne İşe Yarar?Termostat Çeşitleri

Termostat Nedir Ve İşe Yarar? Termostat Çeşitleri

Termostat Nedir Termostat çeşitleri nedir ? Termostat tipleri maksimum motor performansı elde etmek için muhteşem soğutma suyu sıcaklığı 80-120 ° C (Katalog değerine nazaran) içinde olmalıdır. Motoru derhal rejim sıcaklığına yükseltmek için, soğutma sıvısı sıcaklığı düşükse (motor soğuk olduğunda), soğutma sıvısı radyatörden sirküle edilmez ve motor mümkün olan en kısa sürede ısıtılır. Körük tipi termostatlar bu tavsiye termostatı, bir mantar tipi valfe bağlı bir mineral körük ve bir körük koruyucusundan oluşur.

Termo-Balmumu peletleri (kutulu tavsiye termostatları). Şafta bağlanan kelebek vana açılır. Bu madde büzüldüğünde ve soğuduğunda, valf üstündeki yaylarla çekerek kapanır. Termo-Vaks (Elektronik Kontrollü Termostatlar). Isının tesiri altında genişleyen motordaki sıcak su etkisine ek olarak, ısıtıcı direnci termostatın içine yerleştirilir. Termostat, soğutma sıvısı yayı, dağıtıcı Muhafazası dahildir. Termostat içindeki ısıtıcı direnci elektronik denetim ünitesi tarafınca denetim edilir ve termostatın performansına nazaran ısıtılır ve motor çalıştırılır.

Termostatın Yapısı Nasıldır ?

Termostat bir valf ve bir gövdeden oluşur. Termostat valfleri iki tipte yapılır: mantar tipi yada kelebek tavsiye. 1. Körüklerde, ısı karşısında hızla buharlaşan bir sıvı vardır. Bu sıvı genişlediğinde, körüklerde yarattığı tazyik körükleri şişirir ve onunla ilişkili mantar tipi valfi (körük tipi) açmak için iter. 2. Kullanılan termostatlarda, destek bağlantılar soğutma suyu sıcaklığı yükseldiğinde termostat valfini açar (kutulu hile). 3. Vaks’de kullanılan termostatlarda, soğutma suyu sıcaklığı yükseldiğinde ve elektronik olarak denetim edilen ısıtıcı direnci ısındığında destek bağlantılar termostat valfini (kutulu tavsiye ) açar.

Termostat Emek harcama Şekli Nasıldır?

Motor çalışmadığında, termostat kapanır ve soğutucunun geçmesini önler. Bu işlem, motor sıhhatli bir emek verme sıcaklığına ulaşana kadar devam eder. Motor sıcaklığı belirli bir sıcaklığın üstüne çıktığında, termostat açık kalır ve soğutucunun akmasına izin verir. Bu ısı, kullanılan termostata bağlı olarak aracın markasına ve modeline bağlı olarak değişebilir.

Bazı araçlarda, bazıları 89 ° C, bazıları 93 ° C olabilir. termostatın ortasındaki cıva, ısı arttıkça genişlemeye adım atar. Sonunda valfi iter, böylece suyun geçmesine izin verir. Motor suyu soğumaya başladığında, genleşme azalır ve kapağı kapatır. Motorun sıcaklığını düzenlemek için kolay fakat etkili bir yoldur.

Termostat Isı Kontrolleri

Termostatlar belirli sıcaklıklarda, derecelerde açılır. Motorlarda kullanılan termostatlar 60 ° C-64 ° C’de açılmaya başlamalı ve 77 ° C’de tamamen açılmalıdır çağdaş motorlarda, termostatlar 80 ° C’de açılmaya adım atar ve 110 ° C’de tamamen açık termostatlar buna nazaran seçilir.

Motorun emek verme koşullarına ve kullanılacak antifriz tipine bağlıdır. Termostatı denetlemek için su dolu bir kap alınır. Termostat, kabın altına dokunmayacak şekilde ip yada tel ile asılır. Kaptaki su ondan sonra ısıtılır. Öte taraftan, suyun sıcaklığı kabın içine yerleştirilmiş bir termometre ile denetim edilir. Termostat, su ısındığında termostatın açılması ihtiyaç duyulan sıcaklıktan 6-7 ° C ilkin açılırsa yada su sıcaklığı termostatın açıldığı sıcaklığı aşarsa, ortalama 6-9 ° C, valf açılmaz, termostat kırılır, değiştirilmesi gerekir.

Termostat Arızası Ve sorunları Nasıldır?

Termostat valfi ve valfi çalıştıran öteki parçalar çoğu zaman oldukça yüksek ısı değişimine, aşınmaya ve bükülmeye niçin olacak değişik durumlarla karşı karşıya kalır. Termostat neredeyse hiçbir süre motorun aşırı ısınmasına niçin olmaz. Termostatın arızalanması, bilhassa kışın motorun düzgüsel emek verme sıcaklığına ısınmasına niçin olur. Termostat içindeki ısıtıcı direnci elektronik denetim ünitesi tarafınca denetim edilir ve termostatın performansına nazaran ısıtılır ve motor çalıştırılır. Motor sıcaklığı belirli bir sıcaklığın üstüne çıktığında, termostat açık kalır ve soğutucunun akmasına izin verir.

Motorlarda kullanılan termostatlar 60 ° C-64 ° C’de açılmaya başlamalı ve 77 ° C’de tamamen açılmalıdır çağdaş motorlarda, termostatlar 80 ° C’de açılmaya adım atar ve 110 ° C’de tamamen açık termostatlar buna nazaran seçilir. motorun emek verme koşullarına ve kullanılacak antifriz tipine bağlıdır. Termostatın arızalanması, bilhassa kışın motorun düzgüsel emek verme sıcaklığına ısınmasına niçin olur. Motor sıcaklığı belirli bir sıcaklığın üstüne çıktığında, termostat açık kalır ve soğutucunun akmasına izin verir.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.