Akü Lambası Niçin Yanar? Akü Bitti Mi ?

Akü Lambası Niçin Yanar? Akü Bitti Mi ?

Akü Lambası Niçin Yanar? Akü Bitti Mi ?

Eğer seyir halinde olduğunuz süre akünün lambası yanarsa Akü lambası niçin yanar sorusu ilk akla gelir. İlk ilkin yapmamız ihtiyaç duyulan şey kendimizi ve trafiği tehlikeye atmadan güvenlik şeridine geçip vasıtayı durdurmaktır. Güvenlik şeridinde durduktan sonrasında lüzumlu olan uyarı ışıklarını yakıp vasıtanın kaputunu açmalıyız. Motor kısmında özelliklede ön bölgesinde kopmuş bir kayış yada bir bölüme rastlarsanız yapılacak en mantıklı şey servisi yada çekiciyi aramaktır.

Seyir halindeyken akümülatör lambası, kayış kopması yada alternatör içinde herhangi bir arıza sebebiyle yana. Akümülatör uyarı lambasının yanması şarj devresinde ve sisteminde arıza olduğu anlamına gelir. Akümülatör uyarı lambası yandığı süre şarj edilmez. Vasıtanın akümülatörü bitene kadar yola devam edilebilirsiniz fakat akümülatör uyarı lambası yandıktan sonrasında yalnız kısa mesafe gidebileceğinizden seyahat esnasında araç içinde radyo, far, araç içi aydınlatma vb. benzer biçimde tüm elektrikli araçları kapatmanız gerekir.

Akümülatör Lambasını Söndürmek İçin Yapmamız Gerekenler?

Doğal ki ilk olarak akünün engine ile elektrik bağlantısını elde eden kabloları denetlemek gerekir. Dinamo bozulmuş ise vasıtanın yine kontak çevirme işlemi çalışmayacaktır. Bunlarla beraber vasıtalarda ‘V’ kayışı bulunmaktadır. Akü lambası bu V kıyışı yüzünden yanabilir.

Bu ‘V’ kayışı aküden gücü alıp motorun çalışmasına destek olur. V kayışı kopması yada gevşemesi durumu söz mevzusu olabilir. Akü lambası niçin yanar sorusuna çözüm için kesinlikle kullanım süresinden fazla kullanmamanızı tavsiye ederiz. Genel olarak binek vasıtalarda akümülatörlerin kullanım süreleri iki yıl olarak belirlenmiştir.

Eğer akümülatör ışığı motoru çalıştırdıktan sonrasında da yanmayı sürdürüyorsa ve uzun süre yanıyorsa bir servise göstermenizde yarar olacaktır. Akü lambası niçin yanar sorusuna en yakın cevap olarak şarj dinamosu yada alternatörün değişimi p söz mevzusu olabilirdir. Lüzumlu kontrollerini ve değişimleri yapılmaz ise yolda dimension problem çıkarabilir.

Bu yüzden akümülatör ışığının sönmediği zamanlarda vasıtanızı denetim ettirmelisiniz. İki yılda bir akümülatörünüzü kesinlikle değiştirmelisiniz. Eğer değiştirmezseniz elektriksel bağlantı sistemleri çalışmayacaktır.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.