Arabam Çalışmıyor Problem Neyden Olabilir?

Arabam Çalışmıyor Problem Neyden Olabilir?

Arabam Çalışmıyor Problem Neyden Olabilir?

Motorun Kilitlenmesi: Motor çeşitli sebeplerden dolayı arızalanabilir ya da kilitlenebilir. Bunu idrak etmek için krank kasnağını kullanın. Motor eğer çevrilmiyorsa, kilitlendiğini söyleyebiliriz.

  • Soğuk Yok, Fakat Aracım Gene Çalışmıyor?
  • Aracım Dizel, Kış Aylarında Çalışmıyor?

Ateşleme Sorunları: Yukarıda da belirttiğimiz şeklinde, ateşleme sistemi yardımıyla araçlar iş koşturmacasındadır. Sadece ateşleme sisteminin arızalanması sebebiyle, vasıta yeteri kadar güç alamaz ve bu sebepten dolayı p çalışmaz.

Bilhassa soğuk havalarda vasıta neredeyse donma noktasında gelebileceği için bu problemler daha fazlaca gözükecektir. Bununla birlikte aracınızı devamlı dışarıda bırakıyor ve uzun süre çalıştırmıyorsanız, birazcık sorun çekebileceğinizi belirtebiliriz.

Aracınız bir tek soğukta değil, hem de ılık havalarda da çalışmayabilir. Bunun için yakıt borularında mesele bulunduğunu düşünerek, fön makinesinden yardım alabilirsiniz. Fön makinesini borulara tutarak, aracınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun haricinde aracınızın tazyik sensörüne gelen hortumlarını denetim etmenizi öneriyoruz. Hava alma mandalını kullanarak da aracınızdaki sorunları tahmin edebilirsiniz. Aracınız tüm bu yöntemlere kıyasla çalışmazsa, mazot filtresi şişmiş ve arızalanmış olabilir.

Gevşeyen ya da Aşınan Kutup Başları: Aküye bağlı olan bağlantı kablolarının başlarını denetim etmeniz yararınıza olacaktır. Eğer kablolar gevşemiş ise sıkın, korozyon oluşmuş ise paklayın.

Yakıt Sorunları: Yakıttan dolayı da aracınız çalışmayabilir. Yakıt pompası arızası, kablo sorunları, yakıt kesme anahtarı arızası şeklinde pek fazlaca arıza meydana gelebilir. Bunun için bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Aracınızın yakıttan dolayı çalışmadığını düşünüyorsanız, oto tamircisine gitmelisiniz.

Görüldüğü şeklinde, aracın arızalanmasının pek fazlaca sebebi bulunmaktadır. Bu sorunlara bakılırsa tedbir alabilir ya da bir oto tamircisinden destek alabilirsiniz.

Otomobil niçin çalışmaz sorusunun içinde ele almadığımız bir mevzudan anlatmak istiyoruz. O da marşın basmış olduğu fakat aracın çalışmadığıdır. Bu mesele genel olarak karbüratörlü araçlarda daha çok gözükmektedir. Havanın soğuk olduğu zamanlarda aracın emek vermesi bu durumda daha zor olabilir.

Sabah işe gitmek için erkenden aracınıza gittiniz. Fakat aracınız çalışmadı. Bu son aşama can bunaltıcı bir hal alabilir. Aracınızı çalıştırmak için 10 un da 25 kere marş denemesi yaptığınız halde aracınızı bir türlü çalıştıramadınız. Peki, bu durum niçin meydana gelir?

  • Eğer sorununuzun marş kısmında bulunduğunu düşünüyorsanız, ilk olarak hava durumunu ele almalısınız. Aracınız sıcak havada çalışıp, soğuk havada çalışmıyorsa, mesele aküden, distburatör kapağı ya da kalınca yağlardan dolayı çalışmayabilir.

Marş Rölesi: Kablo bağlantılarının kirlenmiş olması, bu sistemin çalışmasını engeller. Tertipli denetim etmelisiniz.

Marş Basıyor Fakat Aracım Çalışmıyor
Bunun için ya akünüzü değiştirmeli ya da akünüzü şarj etmelisiniz.

Eğer evinizin yakınında bir garaj var ise, aracınızı kesinlikle garajda tutmanızı önermekteyiz. Bunun içi deponuzu sıcak tutmalısınız. Ne yazık ki, kış aylarında soğuktan dolayı, araçlar arızalanabiliyor. Çalıştırmak için fazlaca aşırıya kaçmadan kurutma makinesiyle birazcık ısıtma işlemi yapabilirsiniz.

Çoğu zaman aracın çalıştırılması için, devamlı olarak aracın alt tarafına ateş tutarlar. Sadece bu son aşama sıkıntılı ve tehlikeli bir yöntemdir.

Dizel araçların kış aylarında çalışmadığını duymuşsunuzdur. Bu araçların çalışmamasındaki en temel sebep, ısıtma bijulerinden meydana gelmektedir. Aracı çalıştırırken, marşa basmanızı öneriyoruz. Eğer kontağınızı çalıştırdığınızda, gösterge panelinde kırmızı bir işaret yanıp sönüyorsa, bu durumda kızdırma bijusinin arızalandığını söyleyebiliriz.

Bunun için uzmandan yardım alabilirsiniz.
Aracınızı çalıştırmak için Start tuşuna bastığınızda un da kontağı çevirdiğinizde aracınız çalışmayabilir.
Aracınız ne kadar yeni olursa olsun, çeşitli sebeplerden dolayı arızalanabilir. Araçlarda meydana gelen küçük arızalar kendi yöntemlerinizle çözülebilir. Sadece hasarlar için genel olarak uzmanlardan yardım almanız, aracınızın yararı için daha doğru olacaktır.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.