Lpg Enjektör Arızası Tamiri,nasıl Anlaşılır?

Lpg Enjektör Arızası Tamiri,nasıl Anlaşılır?

Lpg Enjektör Arızası Tamiri,nasıl Anlaşılır?

Otogaz kullanan araçlarda, seneler içinde lpg enjektör arızası olması kaçınılmazdır. Lpg enjektör arızasından şüpheleniliyorsa, aracın benzinde çalışırken de aynı şekilde emareler verip vermediği incelenmelidir. Mesele yalnız vasıta lpg modundayken oluyor ise, aracı servise götürüp, bilgisayara bağlayarak probleminin lpg enjektöründe olup olmadığını tespit ettirmek gerekir. Lpg enjektör tutarları 10$-30$ içinde değişebilir. Lpg enjektör arızasına sebebiyet veren başlıca nedenler şunlardır:

  1. Fena yakıt ve katkı maddeleri : yalnız güvenilir akaryakıt istasyonlarından yakıt alınması bu tür arızaların oluşmasını önleyebilir.
  2. Filtre değişimi ve bakımların zamanında yapılmaması : lpg sistem ekipmanlarının tertipli emek harcaması için sistem bakımlarının vaktinde yapılması gereklidir. Bu şekilde oluşacak herhangi bir arıza evvel tespit edilebilir. Yada zamanında bakım yapılmadığı için oluşacak hasarlar önlenmiş olur.
  3. Montaj hatası : lpg sistemi montajını aracı iyi bilen bir ustanın yapması yararlı olacaktır. Fena usta ve ucuz işçilik, sistemin muntazam çalışmasına engel olabilmekte ve enjektörleri de bozabilmektedir.

Lpg enjektör arızası sorunları nedir?

Lpg enjektör arızası yaşanmış olan araçta:

  • Vasıta rölantideyken motorda dalgalanma yaşanır. Yüksek vitesten boşa atınca motorun stop etmesi de yaşanmaktadır.
  • Aracın motor arıza lambası yanabilir. Bunun sebebi Lpg enjektörü arızasına bağlı olarak, silindirlere zengin-fakir yakıt karışımı düzensiz gönderilmesidir.
  • Vasıta seyir halindeyken, gaza basıldığında aracın devirlerde tekleme yaşamasından anlaşılabilir.
  • Lpg enjektör arızası yaşayan vasıta geç çalışabilir.
  • Varlıklı-fakir yakıt karışımı ayarlanamadığından belirgin bir yakıt tüketimi artışı gözlenir.
  • Lpg enjektöründe arıza var ise araçta performans kaybı ve tekleme yaşanır.
  • Bazı sistemlerde aracın benzinden gaza geçmemesi lpg enjektör arızasından oluşur.

Aracınızda bu sorunları alıyorsanız, aracı servisçinize götürüp arızasını inceletiniz.

Lpg enjektör arızası nasıl tespit edilir?

Lpg enjektör arızasını tespit etmenin kolay bir yöntemi vardır. Lpg enjektörleri motorun üst kısmında bulunur. Buraya minik, ince lastik borularla lpg gelir. Vasıta çalışır halde iken gaza geçirilir. Gaza geçirdikten sonrasında bir pense yardımıyla, enjektörlere gelen lestik boruları teker teker sıkarak motorun durumu gözetlenir. Enjektörü arızalı olmayan lastik boru sıkıldığında motor sarsıntı yaşayacaktır. Enjektör arızası olan hortum sıkıldığında ise motorun çalışmasında değişim olmayacaktır. Bu durumda aracın servisçiye götürülmesi gerekir.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.