Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Lastik, aracın hızında, ivmelenmesinde, güvenliğinde ve konforunda oldukça mühim yer meblağ. Yalnız lastik üretim teknolojilerinin gelişmesiyle fren mesafesi son 30 yılda % 50 azaltılabildi, yakıt tüketimini azaltmada iyileştirmeler oldu, lastiğin yer ile temasından çıkan ses düşük seviyeye getirildi. Günümüzde tüm bu parametreler AB normlarında kontrol edilmekte ve lastiğin üstüne etiketlenmektedir. Yazımızda lastik üstüne yapıştırılan etiketlerin ne anlama geldiğini de inceleyeceğiz.

Sıfır lastik alırken nelere dikkat edilmeli

Lastikler değişik ebatlarda ve desenlerde olmaktadır. Aracımıza uygun lastik kullanım klavuzunda yazmaktadır. Değişik ebatlarda lastik kullanmak aracın ön düzenini bozar, lastiğin ömrü kısalır, vasıta hız göstergesindeki verileri tutarsızlaşır, bozuk yollarda lastik çamurluğa sürter ve aşınma oluşturur vs…

Otomobil lastiği üstündeki bilgiler ne anlama gelir?

Lastiğin yanağında yazan bilgiler bizlere, o lastiğin ebatlarını, taşıyabileceği yük miktarını, maksimum yapılması tavsiye edilen hızı, lastiğin üretim tarihini belirtir.

Lastiğin üretim tarihinin üstünden 2 yıldan fazla süre geçmişse alınmamalıdır, keza lastikte kullanılmamaktan dolayı bayatlama adım atmıştır, lastik performansı düşük ve ömrü kısa olabilir.

  • 225 : lastiğin sırt genişliğinin milimetre cinsinden değeridir. (sırt: lastiğin yere değidiği alanıdır.)
  • 55 : lastiğin sırt/yanak oranının yüzde cinsinden değeridir.
  • R : lastiğin radial(telli) bulunduğunu söyler.
  • 16 : lastiğin inç cinsinden iç çap ölçüsüdür. Şu demek oluyor ki jant çapıdır.
  • 95V : aracın taşıyabileceği yük miktarıdır. Buda ortalama olarak her bir lastik için 630 kilogram denk gelmektedir. Kendi lastiğiniz için öğrenmek isterseniz, internette görsellerden lastik maksimum yük belirleme tablosunu bularak inceleyebilirsiniz.
  • 95V : buradaki V hız sınıfıdır. V maksimum 240 km/s hız sınırını temsil eder.

Aracınız için en uygun boyut kullanım klavuzunun teknik detaylar kısmında yazan ebatlardır. Bunlar harici boyut tercih edilmemelidir. 

Resimde sağda gördüğünüz 1216 rakamı lastiğin üretim tarihidir. 12-16 olarak iki kısmı temsil eder. 12 senenin 12. haftası 16 da 2016 senesinde üretildiğini belirdir. Üretim tarihinin yeni olması lastiğin ömrü için yararlı olacaktır.

Hangi Tip Desene Haiz Lastik Alınmalı?

Resimdeki yaz lastiği düz tip lastiktir. Dişli ve blok sayısı azdır. Bu lastikte direksiyon hakimiyeti yüksek ve yakıt tüketimi düşüktür. Sessiz kullanıma haizdir. Sadece 4 mevsim lastik kadar sıkıntılı koşullara uyum sağlayamaz. Dişli ve blok sayısı yolda sürtünmeyi artırır, bu sebeple çekiş ve yola tutunma kabiliyeti daha fazladır. Karda, ıslak zeminde ve çamurda kullanışlıdır. Ağır kış koşulları yaşanmış olan yerlerde kış lastiği kullanılması yerinde olacaktır. Kış lastikleri yola tutunma en üst seviyede olacak şekilde tasarlanır.

Lastik etiketleri nasıl okunması mümkün

AB standartlarına nazaran meydana getirilen testlerle oluşturulan vasıta lastik etiketleri, lastik alırken incelenicek ilk veridir. Bir kaç biçim üstünde inceleyelim:

  • Resimde sol üstten incelemeye başlamış olalım. Lastik ve yakıt pompası şeklinin olduğu etiket yakıt tüketim tasarrufu etiketidir. A en etkili tasarrufu yaparken G en etkisiz tasarrufa haizdir. 80 km/s hızla durağan(durgun) giderken A sınıfı lastik G sınıfı lastiğe nazaran % 7.5 yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Ara harflar de orantılı olarak tutum kıymetini belirtir.
  • Sağ üstte lastiğin yağışlı havada, ıslak koşullarda ne kadar iyi fren yaptığını değerlendiren etikettir. A en güvenilir frenleme sağlarken G en güvensiz olandır. A sınıfı lastik 80 km/s hızla giderken meydana getirilen frende %30 daha kısa fren mesafesi sağlar.
  • Alttaki etiket lastiğin yer ile temasından çıkardığı gürültü belirtilmiştir. Tek dalga daha sessiz iken iki dalga 70 db(desibel) ses çıktığını gösterir. 3 dalga ise oldukça gürültü çıkardığını anlatmaktadır. Günümüzde, trafikteki sesin yayaları ve şoförleri rahatsız etmiş olduğu kanıtlanmıştır. Bu sebeple göz ardı edilmemesi ihtiyaç duyulan bir etikettir.
Pahalı lastik/ucuz lastik karşılaştırması

Evet, en can alıcı soruya geldik. Bu iyi lastik ile fena lastiğin karşılaştırılması değil, fiyat karşılaştırmasıdır. Firmalar maliyetleri düşürmek için birbirleriyle anlaşmalı olarak aynı lastiği kendi markalarıyla değişik fiyatlara satabilmektedir. Örnek olarak bridgestone lastiğin 300 lira olup goodyear ın 330 tl olduğu durumlar oluyor. Fakat ikisi de aynı fabrikadan çıkmış aynı ürünler olabiliyor. En iyi fiyatı yakalayabilmek için bunun araştırması yapılabilir. Yeni çıkmış markalar yada büyük markaların ikincil ürün gamı olarak sunmuş olduğu markalar ucuza lastik satmaktadır. Bu lastiklerinde üretim şekli nerede ise aynı iken ucuz fiyattan satılabilmektedir. Bu tamamen değişik derslik müşterilere de kendi ürününü satabilmek için meydana getirilen satış taktiğidir. O markalardan alabilirseniz iyi ürüne ciddi tasarrufla haiz olabilirsiniz.

Aklınıza takılanları yada tavsiye/tavsiyelerinizi yoruma yazmanız haline en kısa sürede dönüş yaparak destek olabiliriz.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.