Lifter İtici Sesi Nasıldır Problemi Çözümü Ve Tamiri

Lifter İtici Sesi Nasıldır Problemi Çözümü Ve Tamiri

Lifter İtici Sesi Nasıldır Problemi Çözümü Ve Tamiri

Supap (bunun aslı supap, sübab, sibop, subap, süpap değil) ile eksantrik mili içinde belirleme edilen ve açılma kapanma vakitını denetim eden bölüme lifter ya da parantez içersinde yazdığım şeyler denir.

Lifter İtici nasıl Çalışır Yapısı Ve Görevi?

Lifter diye anılan bu parça yalın bir hidrolik iticidir. Lifterin vazifiyeti yağ basıncına nazaran supapların açılma ve kapanma vakitını ayarlamaktır. Yağ basıncı yükseldiği vakit özetlemek gerekirse motor devri artınca bu gudubet parçanın amacıylae yağ yüksek basınçla dolar, parçanın genişlemesini sağlar, lifter de bu genişleme ile eksantrik ya da horoz ile arasındaki boşluk farkını kapatır ve supap’ın daha erken açılıp daha geç kapanmasına vesile olur. Ek olarak sistemler araca gore değişim gösterir, horoz var ise horozu bir oran ittirir. Eğer fincan şeklindeyse direkt eksantrik ile ilişiği bulunmaktadır falan filan her her neyse kafalar karışmasın. Esasında bana nazaran oldukça yalın ve dahiyane düşünülmüş bir parçadır.

Lifter İtici Hangi Durumlarda Ses Yapar

İçinde diyafram ya da aynısı bir yapı olan lifter yağ basıncını tutamadığı vakit ya da amacıylae kafi oran yağ dolmadığı, tazyik oluşmadığı vakit ses halletmeye adım atar. Herhalde en oldukca araştırılan, sinir bozan husus budur, çözülemeyen lifter sesi! Bunun haricinde hakikaten problemsiz parçalardan biridir. Kolay yalın bozukluk yapmaz. Esasen bozukluklanacak kadar karışık bir yapısı da yoktur. Bu lifter sesi sorunluluğu da illa lifterin bozukluklandığı manasına gelmez. Daha evvelce başıma gelmişti oradan biliyorum. Şimdi size lifter sesi nasıl kesilir onu anlatacağım.

Lifter İtici Sesinin Ziyanı Var Mı ?

Lifter sesi kısa vadede ziyanı dokunan değil, yolda kalmanıza sebep olmaz fakat sayıca oldukca lifter ses yapıyorsa performans ve yakıta tesirleri olur. Araç maksimum gücüne ulaşamaz. Motorun maksimum verim ve güce yetişmesi amacıyla sarfedilen lifter çalışmadığı vakit supapların vakitlamasını etkileyeceğinden negatif yönlü tesirleri olur.

Lifter İtici Sesini nasıl Kesebilirim ?

Evet can alıcı husus. Lifter sesini kesmek amacıyla iki teknik deneyebilirsiniz. İlki bu iş amacıyla oluşturulan içersinde kimyasal çözücüler olan katkılar var, bunu araca koyup şansınızı denersiniz. Bu tekniği hakikaten çok da fazla fazla tavsiye etmiyorum, hem ne vakit işe yarayacağını bilemezsiniz, hem de yağa bir şeyler koymak hoşuma gitmiyor. Bu gözler krank keçesinden sızan yağı keseceğim derken yatak saran Tiguan görmüş oldu.

Doğru olan teknik ise külbütör kapağını açıp lifterleri ya da belirleme ettiyseniz bozukluklı olan lifteri çıkartmak. Bu iş takriben yarım gününüzü yer fakat en sağlıklısı da budur. Naturel olarak bana sorarsanız açmışken hepini çıkartın, tinere ya da mazota atın birazcık çeksinler. Sonrasında bir mengene ile sıkın içersinde ne var ise çıksın, kompresörle hava basın filan. Dikkatsizlik etmeyin o lifter eğer sorunlu değilse ses yapmasının sebebi içersinde biriken tortu pislik falan. Ha sen temizledin fakat lifter gene ses yapıyor o vakit değişecek. Esasen bozukluklı olan lifter temizleme adımında kendisini belli eder. Yayı sorunlutur, basıncı tutamıyordur. Ben vaktiyle bu tür yapmıştım ve netice almıştım. Ek olarak illa katkı kullanacağım diyorsanız bir deneyin, küçük bir ihtimal işe yarar ben net çözümü anlatıyorum.

Lifter nedir yazımda, lifter temizliği, lifter katkısı, lifter bozukluksı, lifter sesi ile ilgili sual işaretlerini gidermeye çalıştım. Gene de aklınıza takılan, eklemek istediğiniz ya da yanlış bulduğunuz noktalar var ise yazın. Başınıza gelen var ise onu da yazın. Başka yazılarda görüşmek suretiyle

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.