Konjektör Ne İşe Yaramaktadır Tamiri Çözümü Maliyeti

Konjektör Ne İşe Yaramaktadır Tamiri Çözümü Maliyeti

Voltaj konjektörü ya da başka adıyla regülatörü (bundan sonrasında konjektör olarak anacağım) aracın şarj dinamosunda kısaca alternatöründe yapım edilen elektriği tesisata iletir ve belli bir voltaj sınırında kalmasını sağlar. Bildiğiniz şeklinde alternatör v kayışına bağlı olan ve motor devri ile paralel olarak süratli ve yavaş dönen parçadır. İşte konjektör bu devirlenmeler esnasında düşüp artan voltajı 14,4 volt civarında sabitler. Esasında voltaj regülatörü yalnızca araçlarda değil, kullandığımız nerdeyse pek oldukça elektrikli ve elektronik cihazlarda da bulunur.

Konjektör Arıza Sorunları Nedir?

Konjektör bozukluksı bulunduğunda ya da bozukluklanmaya başladığında diyelim, ilk sorunlarıni farların ferinden anlayabilirsiniz. Gece sürüşlerinde farlarınız anlık olarak hafifçe sönüp gene yanarsa ya da ileri hallerde teybinizin sesi ve çalışmasında anlık kesiklik ya da dalgalanma olursa ilk aklınıza gelen konjektör olsun. Aynı evinizde tv izlerken anlık voltaj düşmeleri şeklinde hesaplayın. Aracın yapısına bağlı olarak motorda kesiklik, gösterge panelinin ışıklarında dalgalanma, iç ışıkların titremesi şeklinde problemler de meydana çıkabilir. Daha ileri halde akü şarj etmez ve yolda kalır ya da aracı asla çalıştıramazsınız. Konjeöktörde de aynı marş dinamosunda bulunmuş olduğu şeklinde kömürler bulunmaktadır ve bu kömürler aşındıkça bitmeye adım atar tamamlanınca de tabiri caizse aracın elektriği kesilir. Doğal olarak ilaveten voltajı belli bir kıymet aralığında tutan diyotlar da var ve şunlar bozulur ise voltaj sürekli parametre olacağından aynı evinizde yaşadığınız voltaj düşmesi şeklinde arabanın da elektrikli aksamı çalışırken kararsızlaşır ve ileri halde abs, esp şeklinde bozukluk ışıklarının yanmasına sebep olur.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.