Adblue Bakım Fiyatları Ve Ne İşe Yarar Nedir 2020?

Adblue Bakım Fiyatları Ve Ne İşe Yarar Nedir 2020?

AdBlue nedir ve ne işe yarar? Sağlamış olduğu faydalar ve özellikleri amacıyla anında Otoshops’u ziyaret edebilirsiniz.

Otomobil sektörü her geride bıraktığımız gün büyürken, etrafa verdiği ziyanı da azaltmak amacıyla önemli adımlar atıyor. Hükümetler ve sivil cemiyet kurumlarının da destek verdiği bu adımlar vasıtası ile bugün emisyon salınımı oldukça daha düşük otomobiller trafikteki konumunu almış durumda. Dünyanın daha uzun yaşamlı bir yere dönüşmesi yönünden bu girişimler şimdilik kafi olmasa da atılan her adımın oldukça kıymetli bulunduğunu belirtmek lüzum. Piyasada AdBlue adıyla malum, benzinliklerde sık sık karşımıza çıkan fakat ne bulunduğunu birçoğumuzun bilmediği üre çözeltisi de bunlardan bir tanesi. Şimdi gelin AdBlue’nun ne bulunduğuna ve ne işe yaradığına bakalım.

AdBlue Nedir?

Öncelik ile AdBlue hakkaten bir marka adı, mevzusuna bakıldığında “su bazlı üre çözeltisi” şeklinde özetleniyor. Bu çözelti, piyasadaki en büyük yapımcı AdBlue bulunmuş olduğu amacıyla, dünyanın pek oldukça yerinde marka adıyla anılıyor; selpak-peçete teması benzer biçimde bir nevi…

Yüzde 32.5 temizlenmiş üreden ve yüzde 67.5 sudan meydana gelen AdBlue’nun hedefi ise en genel tabirle “SCR (Selective Catalytic Reduction) sistemine haiz vasıtaların egzozundan çıkan zararı olan gazların salınımını azaltmak; kısaca emisyon oranını düşürmek”. AdBlue önceleri çoğunluklu olarak kamyon, tır, yolcu otobüsleri benzer biçimde ticari vasıtalarda kullanılıyordu. Mercedes ve Volkswagen’in kimi binek otomobillerinde da gene bir süredir AdBlue kullanılıyor. Fakat Euro 6 emisyon standartları gereği bugünümüzde oldukça daha oldukça sayıda binek araç, AdBlue desteğini alıyor. Bu aşamada AdBlue’nun Euro 6 emisyon standartları sebebiyle büyük önem kazandığını söyleyebiliriz. Nitekim Euro 6 emisyon standartlarına gore NOx gazları 0.4g/kWh üzerine çıkmaması lüzumiyor. AdBlue vasıtası ile etrafa son aşama zararı olan olan NOx gazları kısmen de olsa elimine edilmiş oluyor. Aslına bakarsanız bu yüzden kullanım kısmı giderek artıyor ve oldukça daha oldukça karşımıza çıkıyor.

Aracınızı genel bakım amacıyla servise verdiğinizde AdBlue tankı da dolduruluyor ve bir AdBlue tankı ile 10 bin ila 15 bin km içinde seyahat yapabiliyorsunuz. Bir öteki söyleyişle AdBlue deposunu doldurmak amacıyla sizin nasıl yapıldığını bilmenize ya da extra bir şey yapmanıza lüzum kalmıyor. Fakat gene de aracınız AdBlue’nun bitişine dair bir sinyal veriyorsa, benzinliklerde karşınıza çıkacak AdBlue bidonlarından satın alabilirsiniz. Dünya genelinde oldukça oldukça AdBlue istasyonu haiz olunan değil, bundan dolayı bir istasyona yaklaşıp AdBlue pompası ile deponuzu dolduramıyorsunuz. Bunun yerine benzinliklerdeki bidonlardan alıp AdBlue tankınızı doldurmanız lüzumiyor. Fakat bu prosedür de gözünüzü korkutmasın; şundan dolayı talimatları takip ederseniz, son aşama kolay bir prosedürden bahsediyoruz. AdBlue fiyatı ise araç yakıtlarına gore oldukça daha uygun; çoğu zaman litresi 1 lira seviyesinde oluyor. Fakat bu fiyat 2018 bilgilerine ilişkin, zaman içersinde detaylı nedenlerle değişebilir.

AdBlue Ne İşe Yarar?

Şimdi gelelim bu çözeltinin ne işe yaradığına… Benzinliklerde AdBlue bidonlarını gören ve ne bulunmuş olduğu ile ilgili fikir sahibi olmayan sürücülerin çoğunda aynı merak söz mevzusu: “AdBlue ne işe yarar? Azca yaktırır mı?” Öncelik ile AdBlue’nun yakıt tasarrufu adına aracınıza bir katkısı olmadığını söylemek lüzum. Şu demek oluyor ki AdBlue kullanarak aracınızı daha azca yakacağını sanıyorsanız, hatalı bir fikre kapılmışsınız anlamına gelir. Nitekim AdBlue’nun asli vazifiyeti aracınızın azca yakmasına destek olmak değil, aracınızdan salınan emisyonu minimum düzeye düşürmek.

Peki bunu nasıl yapıyor? CRT adı verdiği düzgüsel katalitik konvertör, DPF (Dizel Partikül Filtresi) ve SCR (Selective Catalytic Reduction) bir arada çalışıyor. Motordan çıkan gazlar bu sistem ve AdBlue vasıtası ile tepkimeye girerek sonucunda saf azot ve suya dönüşüyor. Böylece etrafa daha azca zararı olan gazlar bırakılmış oluyor.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.